Voltaire Ödülleri listesinde Tekin Yayınevi ilk beşe kaldı - Mesele 121

Yayın dünyası

Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) yayın Özgürlüğü Komitesi, “Başkalarının ifade özgürlüğünü kullanmalarını sağlamadaki örnek cesaretin” tanınması amacıyla verilen Voltaire Ödülünün kısa listesini açıkladı. "Yazarlarının arkasında duran" Tekin Yayınevi de listede yer aldı.

Aynı zamanda Norveç Yayıncılar Birliği'nin CEO'su olan Komite başkanı Kristenn Einarsson tarafından yapılan açıklamada, “Bu yayıncıların çalışmaları dikkat çekici, yazarların sözlerini ve düşüncelerini okuyuculara ulaştırmak adına için son derece zor koşullarda çalışıyorlar. Hepsi olağanüstü cesaret sergilediler ve onları 2019 IPA Voltaire Ödülü kısa listesinde tanımaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Voltaire Ödülü kısa listesi şu isimlerden oluştu:

  • Khaled Lufti (Mısır)
  • NB Yayıncıları (Güney Afrika)
  • Azadeh Parsapour (İran / İngiltere)
  • Tekin Yayınevi (Türkiye)
  • Moe Yolu / Silgi (Myanmar)

Yayın Özgürlüğü Komitesi, Tekin Yayınevi’nin kısa listeye alınma nedenini “yazarlarının arkasında durması” olarak açıkladı. Komitenin açıklamasında yayınladığı kitaplar nedeniyle çok sayıda para cezasına çarptırılan Tekin Yayınevi’nin bazı kitap fuarlarına kabul edilmediği ve kitaplarının kitabevlerine alınmadığı da vurgulandı. Açıklamada yayınevinin geçen yıl  Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülüne layık görüldüğü de hatırlatıldı.

Yayın Özgürlüğü Komitesi, 2019 Voltaire ödülünü vereceği yayınevini, 21 Haziran’da Seul Uluslararası Kitap Fuarı’nda düzenlenecek ödül töreninde duyuracak. 

Çok Okunanlar