Videolar - Mesele 121

Şili’de kadınlar, 25 Kasım'da Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde eylem yaptı. Yüzlerce kadının katıldığı gösteride “Hata benim değil, nerede olduğum, ne giydiğim değil. Tecavüzcü sensin! Polisler, yargıçlar, devlet, cumhurbaşkanı!” sloganı dikkat çekti.

1869'da Kütahya'da doğan ve 1935'te Paris'te hayatını kaybeden besteci, derlemeci, etnomüzikolog Gomidas için Harbiye Cemal Reşit Rey Salonu'nda düzenlenen konserde çok sayıda sanatçı sahne aldı. Salonun tamamen dolduğu gecede Osman Kavala'ya da selam gönderildi. Yazıya dönmek için

1869'da Kütahya'da doğan ve 1935'te Paris'te hayatını kaybeden besteci, derlemeci, etnomüzikolog Gomidas için Harbiye Cemal Reşit Rey Salonu'nda düzenlenen konserde çok sayıda sanatçı sahne aldı. Salonun tamamen dolduğu gecede Osman Kavala'ya da selam gönderildi. Yazıya dönmek için

Türkçe'ye 'Damızlık Kızın Öyküsü' olarak çevrilen The Handmaid's Tale kitabının devamı olan Testament isimli roman, İngiltere'de 10 Eylül'de yayımlandı. Yazar Margaret Atwood devam kitabı yazmayacağını açıklamış olsa da, hikaye yeniden, geleceğin distopik Amerikası olan Gilead Cumhuriyeti'nde devam ediyor. Yazar, ABD'nin de içinde bulunduğu duruma dikkat çekerek, yarattığı karakterlerin, kadın haklarının içinde bulunduğu tehdit göz önüne alındığında yeni bir anlam kazandığını söylüyor. Edebiyat ödülü Booker' da kısa listeye kalan son distopik roman, ilk bölümün kaldığı yerden 15 sene sonrasına odaklanıyor. Margaret Atwood ilk romanı 1985 yılında gerçek politik gelişmelere dikkat çekmek üzere yazmıştı.

2019 Sonbahar sezonunda sahnelemeyi hedeflediğim tiyatro oyunum için bir destek kampanyası başlatıyorum. Çok sevdiğim için 12 yıl önce için amatör olarak başladığım tiyatro zamanla tek geçim kaynağım oldu. Bu süreçte daha da çok sevdim. Sanatın ve tiyatronun insanlar üzerinde yarattığı büyülü etki, tiyatroyu benim için vazgeçilmez kıldı. Bu oyun ile toplumsal cinsiyet algılarını yeniden sorgulamayı ve queer teoriyi sahneye taşıyacak bir ifade alanı yaratmayı umuyorum. “Queer ile ilgili benim de bir çift lafım olsun, anam bacım!” diyerek yola çıktığım bu oyunu sahnelemek için desteğinize ihtiyacım var.

Uzun yıllar demiryollarında çalışıp emekli olan ve ardından 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaralı olarak kurtulan İshak Kocabıyık, sahaflığa başlayarak binlerce değerli kitabı okuyucularına ulaştırıyor.“Hayatımdaki birikimleri sahaf olarak devam ettirmek istedim” diyen Kocabıyık, mütevazi bir mekanda, arkadaşıyla birlikte yaptığı ahşap raflarda kitaplarını özenle sunuyor.

Tele Kültür’de Ali Şimşek Edebiyatçı Yazar Mahmut Şenol’u konuk etti. Programın sohbet konusu, Türkiye Edebiyatında roman ve hikaye, bir tür olarak deneme, klasikler ve postmodernizm, Türk edebiyatında polisiye romanın yeri, çok satan edebiyat, popülizm ve roman, edebiyat dergiciliği ile yeni kuşak dergilerdi.

Gazeteci ve ressam Zehra Doğan, 90’lı yılların zorunlu göç ile sarsılan Diyarbakır’ından cezaevine oradan Tate Modern’e uzanan yolculuğunu euronews Türkçe’ye anlattı…

Almanya’da Nazilerin iktidara yürüyüşü ve sonrasında soykırımla sonuçlanan süreci, tuttuğu günlükle dünyaya duyuran Anne Frank’ın yaşamını bir zaman çizelgesiyle sunan “Günümüz İçin Bir Tarih” sergisi Mersinlilerle buluştu.

Joomla SEF URLs by Artio