Videolar - Mesele 121

Konuklarımız Aston Üniversitesinden aynı zamanda Mesele yazarı da olan Dr. Ebru Soytemel ve  Stockholm Üniversitesinden Sosyal Antropolog Dr. Erol Sağlam ile komplo teorileri ve belirsizliklerle yaşamak üzerine sohbet ediyoruz.

Usta tiyatrocu Genco Erkal karantina günlerini aydınlatmaya devam ediyor. Erkal, salgın nedeniyle uygulamaya geçirilen sokağa çıkma yasağında evde olanlar için Yalınayak Sokrates oyununu YouTube üzerinden yayımladı. Erkal ilk kez 1985 yılında sergilenen oyunun uzun süre kapalı gişe oynandığını hatırlatarak, "Tek adam yönetimini yaşadığımız şu dönemde bakalım Sokrates bize neler söyleyecek"sözleriyle takdim etti. İyi seyirler...

Konuğumuz feminist yazar Yasemin Temizarabacı ile "Nasıl oldu da bir distopik senaryonun oyuncuları haline geldik?", "Distopyaların 'gör' dediği?", "Adaptasyon - İsyan sarkacında distopyanın işlevi nedir?", "Bildiğimiz dünyanın sonuna mı geldik?" gibi soruların yanıtlarını arıyoruz... 

DİSK Basın İş, korona virüs salgına rağmen çalışmak zorunda bırakılan matbaa emekçilerine destek olmak için Topkapı Matbaacılar Sitesi önünden çağrı yaptı.

Yapımcılığını İstanbul Tiyatro Festivali’nin üstlendiği Ve Perde! Selçuk Metin’in ilk uzun metrajı. Anlatıcılığını Halit Ergenç ve Tilbe Saran’ın üstlendiği, katılımcıları arasında Gülriz Sururi, Metin Akpınar, Zeliha Berksoy, Ferhan Şensoy gibi usta isimlerin yer aldığı film, Taner’in yaşamından, yapıtlarından, yaratım sürecinden ve oyunlarından kesitler içeriyor.

Bu sene 28.si düzenlenecek İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın teması açıklandı. 22 Haziran’da başlayıp 28 Haziran’da sonlanacak haftanın teması, “#BenNeredeyim” olarak duyuruldu. Duyuru metnini okumak için >>>

Tutkulu gerçekliğin mimarı Jack London’ı ve edebiyatını anlatan Çevirmen Levent Cinemre, “Yarattığı güçlü imgeleri güçlü olay örgüleriyle okurun zihnine nakşedebilen" Jack London’ın 51 kitabını da Türkçeye çevirmek istiyor.

Türkiye ev hapsinde. Büyükşehirler karantinada. Pek çok gazeteci haber merkezlerinde, sokaklarda. 100’den fazlası ise demir parmaklıklar ardında, hapishanelere virüs girmeden çıkar mıyım diye umutla bekliyor. Salı günü TBMM yeni infaz düzenlemesini görüşecek, pakette gazetecilere tahliye yok. “Terör” ile ilişkilendirilen haber yapma, yazı yazma, görüş açıklama, tweet atma gibi “suç”lar nedeniyle kaçakçıların, dolandırıcıların, uyuşturucu tacirlerinin serbest kalacağı düzenlemeye dahil edilmediler. Yetkili yetkisiz herkese sesleniyoruz, hapisteki gazetecilerin virüs tehdidi ile yüzleşmeden serbest bırakılması için harekete geçin.

YANINDAYIZ Derneği “evinizde kalın” demenin yanı sıra “ev işlerini paylaşın” mesajı veriyor. Derneğin kurucu üyesi Mert Fırat'ın seslendirdiği mesajda yetkililerin “evde kal” tavsiyesine uyum çağrısı yapılırken toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekiliyor.

Joomla SEF URLs by Artio