Videolar - Mesele 121

2019 Sonbahar sezonunda sahnelemeyi hedeflediğim tiyatro oyunum için bir destek kampanyası başlatıyorum. Çok sevdiğim için 12 yıl önce için amatör olarak başladığım tiyatro zamanla tek geçim kaynağım oldu. Bu süreçte daha da çok sevdim. Sanatın ve tiyatronun insanlar üzerinde yarattığı büyülü etki, tiyatroyu benim için vazgeçilmez kıldı. Bu oyun ile toplumsal cinsiyet algılarını yeniden sorgulamayı ve queer teoriyi sahneye taşıyacak bir ifade alanı yaratmayı umuyorum. “Queer ile ilgili benim de bir çift lafım olsun, anam bacım!” diyerek yola çıktığım bu oyunu sahnelemek için desteğinize ihtiyacım var.

Uzun yıllar demiryollarında çalışıp emekli olan ve ardından 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaralı olarak kurtulan İshak Kocabıyık, sahaflığa başlayarak binlerce değerli kitabı okuyucularına ulaştırıyor.“Hayatımdaki birikimleri sahaf olarak devam ettirmek istedim” diyen Kocabıyık, mütevazi bir mekanda, arkadaşıyla birlikte yaptığı ahşap raflarda kitaplarını özenle sunuyor.

Tele Kültür’de Ali Şimşek Edebiyatçı Yazar Mahmut Şenol’u konuk etti. Programın sohbet konusu, Türkiye Edebiyatında roman ve hikaye, bir tür olarak deneme, klasikler ve postmodernizm, Türk edebiyatında polisiye romanın yeri, çok satan edebiyat, popülizm ve roman, edebiyat dergiciliği ile yeni kuşak dergilerdi.

Gazeteci ve ressam Zehra Doğan, 90’lı yılların zorunlu göç ile sarsılan Diyarbakır’ından cezaevine oradan Tate Modern’e uzanan yolculuğunu euronews Türkçe’ye anlattı…

Almanya’da Nazilerin iktidara yürüyüşü ve sonrasında soykırımla sonuçlanan süreci, tuttuğu günlükle dünyaya duyuran Anne Frank’ın yaşamını bir zaman çizelgesiyle sunan “Günümüz İçin Bir Tarih” sergisi Mersinlilerle buluştu.

1990'lardan bugüne Türkiye'de kültürel alanda verilen anadil mücadelesini konu alan "Bir Dilin Peşinde" sergisi 23 Mayıs'ta İstanbul'da Karşı Sanat'ta başladı. Sergiyi düzenleyen Bilgi Üniversitesi Türkiye Kültürleri Araştırma Grubu’ndan Elif Yıldız, sergiyi merak eden ve ilgilenen herkesi davet etti.

Sinem ŞENOL'un Gezi Parkı için o sıcak, hararetli günlerde hazırladığı Fazıl Say'ın KUMRU başlıklı bestesi üzerine kolajlanmış çalışma, aynı yıl Sosyalist Enternasyonal'in İstanbul'daki toplantısının açılış gösterimine kabul edilmişti. Gezi'nin 5.yıldönümü nedeniyle videoyu tekrarlıyoruz.

Nail Satlıgan'ın ölümü sonrasında 5 Mayıs 2013'te arkadaşlarının düzenlediği anma toplantısı için yapılan kısa film.

Joomla SEF URLs by Artio