Videolar - Mesele 121

YANINDAYIZ Derneği “evinizde kalın” demenin yanı sıra “ev işlerini paylaşın” mesajı veriyor. Derneğin kurucu üyesi Mert Fırat'ın seslendirdiği mesajda yetkililerin “evde kal” tavsiyesine uyum çağrısı yapılırken toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekiliyor.

Bir grup gazeteci, meslek örgütü ve sendika bir araya gelerek, çalıştıkları kurum ayırt etmeksizin gazetecilerin serbest bırakılması için 'Haberin Var Mı İnisiyatifi' adıyla bir araya geldi.Gazeteciler yaptıkları ortak açıklamayla birlikte, "Çalıştıkları kurumlara veya politik tutumlarına bakmaksızın, cezaevindeki tüm gazeteciler için o demir kapıları hep beraber kıracağız" dedi. Haberi okumak için: tıklayın

Selis Elzem'in, Be Müzik etiketiyle yayınlanan "Kadının Adı Var" isimli tekli çalışması, video klibiyle netd müzik'te yayınlandı. Rap türündeki şarkının klibi kadın cinayetleri haberleriyle başlıyor. Münevver Karabulut, Özgecan Arslan, Şule Çet, Emine Bulut ve Filiz Tekin’in öldürülmesi ile ilgili haberlerle başlayan şarkı sözlerinde kadın cinayetleri ve şiddete karşı durma çağrısı yer alıyor. Şarkıda yakılarak öldürülen Hande Kader de şu sözlerle anılıyor: “Yakılarak öldürülen trans kadın HANDE KADER” Klip, “Selam olsun Hande Kader Didem Akay ve yoldaşlarına! Selam olsun aşkı kalıplara sığdırmayanlara” sözleri ve Selis Elzem’in gökkuşağı bayrağı kolyesini göstermesiyle sonlanıyor. Klibin bitiminde Duygu Asena da anılıyor.

Cezayirli gitarist şarkıcı Massi, folk ve pop melodilerin harmanladığı yeni albümünden şarkılar seslendirdi. "Oumniya" adlı parçayla başlayan konserde ünlü sanatçı, “Kilyoum”, "Hayati", "Ban Koulchi", "Je Chante", "Ya Kelbi", "Nawsik" ve "Raoui"nin de arasında bulunduğu Arapça ve Fransızca şarkılarını seslendirdi. Souad Massi'ye gitarda Abdenour Djemai, kemanda Mokrane Aldani, perküsyonda Rabah Khalfa ve Esteban Sotolongo Zapata eşlik etti.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Alexandre Dumas (père)’ nın ölümsüz eserinden bale sahnesine aktarılan ÜÇ SİLAHŞOR’u yeniden izleyicisi ile buluşturuyor. Eser Giuseppe Verdi’ nin müzikleri ile hareket buluyor.

Jamaikalı caz piyanisti Monty Alexander ve grubu 24 Şubat 2020 akşamı Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluştu. Grup Jamaika yerel müziğinden, çeşitli caz melodileri ile blues ve reggeaye kadar uzanan geniş bir repertuvarla dinleyicilerine keyifli bir akşam yaşattı.

2016 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda tiyatro yapan birçok sanatçının sözleşmesi feshedildi. İşten çıkartılan 15 oyuncu  Amed Şehir Tiyatrosu’nu kurdu. Kendi ekonomik olanakları ile bir tiyatro salonu inşa eden oyuncular szin de desteğinizle daha çok seyirciyle buluşmayı hedefliyor. 

 

Yayımlandığı yıllarda genel geçer sanat kuramcılarının tersine "görme siyaseti"ni Marksist bir perspektiften ele alan Berger'ın daha sonra kitap olarak da yayımlanan bu yapıtı bugün de sanat eğitimi alan veya sanata ilgi duyan birçok insanın başucu kitabıdır...

Müzisyen Kalben gençliğinde "kadın olmaktan utanan" biri olarak yeni yeni kadın kimliğiyle barıştığından bahsediyor. Büyürken kendini topluma kabul ettirebilmek için Kalben olduğu kadar "Kemal" de olduğunu, erkek gibi davranmaya çalıştığını ve 34 yaşında bu konularla nasıl hesaplaştığını anlatıyor. Röportaj - Video: Esra Yalçınalp

Joomla SEF URLs by Artio