Sîtav Yayınevi 3'ü Türkçe 14 yeni kitap yayınladı - Mesele 121

Yayın dünyası

Van'da bulunan ve ağırlıklı olarak Kürtçe yayıncılık yapan Sîtav Yayınevi 3'ü Türkçe olmak üzere toplam 14 kitabı iki ay içerisinde okuyucuyla buluşturdu. Türkçe kitaplardan "Tarihten Günümüze Kürdistan'da Zorunlu Göçün Sosyo Politiği" İlyas Erdem, "Kürt Aşiretlerinde Alan Koruma" Yusuf Ziya Döger, "Juli'nin Sesi"  ise İdris Erenç imzası taşıyor.

Yusuf Ziya Döger'in Kürt aşiretlerinde alan koruma adlı kitabı, yıllardır zihnimizi meşgul eden en önemli sorulardan birine büyük oranda cevap veriyor. Yazar kitapta; "Günümüz medeniyetinin ortaya çıktığı toprakların kadim ve otokton bir halkı olan Kürtler, üretim ile olan yakınlıkları ve yatkınlıkları, yabancı işgalciler ve talancı kavimlere karşı savaşçı ve direngen yapıları, güçlü kültürel değerlerine rağmen nasıl oluyor da bugün dünya uluslar ailesinin eşit haklara sahip, onurlu bir üyesi olmayı başaramamıştır?" sorusuna cevap veriyor. Yine aşiret yapılanmasının mikro düzeyde veya federasyonlar, konfederasyonlar kurarak daha geniş ölçekte başardığı alan korumayı neden makro düzeyde başaramadığı, ulusal düzlemde devletleşemediği de bu çalışmada cevap buluyor.

İlyas Erdem'in kaleme aldığı Tarihten Günümüze Kürdistan'da Zorunlu Göçün Sosyo Politiği kitabında ise tarih boyunca toplumların bulundukları coğrafyanın olumsuz şartlarından uzaklaşmak ya da gidecekleri coğrafyanın sunacaklarından faydalanmak için yaptıkları göçler ele alınınıyor. Kitapta ayrıca eskiçağ boyunca sıklıkla bir ceza yöntemi olarak kullanılan toplu nüfus nakilleri veya sürgünlerin devletler tarafından bir süre sonra bir devlet politikası haline geldiği tarihi örnekleri ile anlatılıyor.

Yayınevinden çıkan kitaplar arasında dikkat çeken bir diğer yayın da Wasfî Ak imzasını taşıyan Pirtûka Destan û Stranên Kurdî. Kürtçe müzik üzerinde yapılan en kapsamlı araştırma olarak nitelenen kitapta 500'den fazla Kürtçe stranın hikayesi yer alıyor. Yüzyıllardır Kürtler arasında söylenen şarkıların nasıl ortaya çıktıkları ve hikayelerine yer verilen kitap, müzikle ilgilenenler için önemli bir kaynak niteliğinde. 

Yüzyıllardır Kürtler tarafından kutlanan Yelda gecesinin hikayesinin anlatıldığı Şeva Yelda'nın yazarı Qendil Şeyxbizînî. Kürtlerde “Şevçile”, “Şeva Çile” olarak da kutlanan gece için yazılan kitaplardan biri olan Şeva Yelda hem Kürtçe hem Türkçe olarak okuyucuya sunulmuş. 

İdris Erenç imzasını taşıyan ve Türkçe yayınlanan üç kitaptan biri olan Juli'nin Sesi yazarın ilk kitabı değil ama ilk romanı. Kitapta; yarım yamalak aldığı lise eğitiminden sonra, vekil öğretmen olarak bir köye atanan, burada çocukların sevgisini, ama kendileri gibi düşünmediği köylülerin düşmanlığını kazanan ve bir de efsanelerle, tabularla, ölümle, aşkla tanışan bir vekil öğretmenin gerillalığa uzanan hayatı anlatılıyor.

Çok Okunanlar