Yedinci Sanat - Mesele 121

Pandemi nedeniyle ertelenen 18. Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali 12-22 Haziran tarihleri arasında “Hak Odaklı Sinema” temasıyla online olarak yapılacak. Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra söyleşi, atölye, paneller; online buluşmalar var.

Sinema Televizyon Sendikası, Netflix ve İKSV pandemiden olumsuz etkilenen sektör çalışanlarına destek sağlayacak. 4 milyon TL tutarındaki destek, pandemi nedeniyle çekimleri kesintiye uğrayan yapımların kamera arkasındaki çalışanlara dağıtılacak.

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 7 Mayıs’taki açılışında ödül alacak isimler belli oldu. Uçan Süpürge Vakfı üyelerince düzenlenen basın toplantısı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle internet ortamından çevrim içi yayınla gerçekleştirildi.

Cannes, Berlin ve Venedik de dâhil olmak üzere 20 film festivalinin bir araya geleceği online film festivali We Are One: A Global Film Festival için hazırlıklara başlandı. Youtube üzerinden yayınlanacak festival, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Oscar Akademisi, salgın nedeniyle sinema salonlarının kapatılması, festivallerin iptal edilmesi sonrasında ödül yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Akademinin çevrimiçi toplantısında alınan kararla sadece internet üzerinden içerik sağlayan platformlarda yer bulan filmler de bu yıl yarışta yer alabilecek.

Koronavirüs sebebiyle sinema salonlarının kapalı olduğu bu dönemde çevrimiçi dizi ve film platformu BluTV, bağımsız filmleri seyircisiyle buluşturmak adına Başka Sinema ile anlaştı. İşbirliğinden elde edilen gelirin bir kısmı Başka Sinema ile anlaşmalı sinema salonlarına aktarılacak.

Bu yıl 15'incisi düzenlenecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), internet üzerinden düzenlenecek. Festival komitesi yayımladıkları açıklamada Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bu yıl internet üzerinden yapılacağını bildirdiği festivalin sloganını “Evde kalamayanlara” olarak belirledi.

Pera Müzesi Film Programları, evde kalıp sosyal etkileşimi sınırladığımız bu günlerde, internet üzerinden erişilebilen özel bir kısa film seçkisi hazırladı. “Evde Tek Başına” adlı programa, Nisan sonuna kadar Pera Müzesi web sitesinden ulaşılabilecek.

16 Mart’ta İstanbul’da başlayacağı duyurulan 18'inci Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ertelendi. Filmmor Kadın Filmleri Festival Ekibi tarafından yapılan açıklamaya göre, festivalin ertelenmesinin sebebi Koronavirüs olarak gösterildi.

Bir zamanlar "Hollywood'daki en güçlü isim" olarak bilinen eski Amerikalı film yapımcısı Harvey Weinstein, tecavüz ve cinsel saldırı suçundan 23 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Harvey Weinstein, New York'ta yargılandığı davada suçlu bulunmuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, arşivindeki yaklaşık 250 bin ses ve görüntüyü dijitale aktarıyor. Müzik ve sinema eserlerini korumak için başlatılan uygulama kapsamında öncelik, 70 bini aşkın yerli yapıma veriliyor.

İKSV, festivallerin afişlerinde farklı sanat dallarından önemli isimlerle işbirliği yapmaya devam ediyor. Çizgi roman yazarı olarak başladığı kariyerine, senaristlik ve film yönetmenliğini de ekleyen Cem Özüduru, İstanbul Film Festivali’nin afişlerinde imzası olan sanatçılar arasına katıldı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 3-10 Ekim günleri arasında düzenleneceğini açıkladı. Uzun metraj, belgesel ve kısa metraj dallarında yapılacak ulusal yarışmalara bu yıl Türkiye'de ilk gösterim koşulu getirildi.

Fransa'nın Oscar'ları olarak bilinen ve ülkenin en prestijli sinema ödüllerini dağıtan César Akademisi, Polonyalı yönetmen Roman Polanski'nin yeni filmini birçok kategoride aday göstermesinin ardından gelen eleştirilerin üzerine istifa etti.

Yönetmen Metin Akdemir, Türkiye sinemasında kadınlar arasındaki homososyal ilişkileri içeren sahnelerin yer aldığı filmleri yeniden çekmek için yola koyulduğu film projesini tamamladığını sosyal medya hesabından duyurdu. Akdemir’in “Çekilemeyen Sahneler” isimli projesi “Hayalimdeki Sahneler” ismiyle filmleşti.

Oscar Ödülleri'nin 92 yıllık tarihinde ilk defa İngilizce dışındaki bir dilde çekilen bir film en iyi film ödülünü kazandı: Bong Joon Ho'nun yönettiği, Güney Kore yapımı Parazit filmi en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi uluslararası film kategorilerinde Oscar ödülünü kazandı.

9. Pembe Hayat KuirFest’te kapsamında bu yıl ikincisi verilen Zeliş Deniz Kuir Sinema Ödülü, oyuncu Ayça Damgacı’nın oldu. Damgacı ödülünü geçen yıl festival afişinin tasarımı ile bu ödüle layık görülen veren Rüzgar Buşki'nin elinden aldı.

Doğrudan ya da dolaylı olarak sansüre uğrayan, gösterimi yapılamayan filmlerin halkla buluşturması amacıyla Batman’da 26 Şubat -1 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Yılmaz Güney Film Festivali için 165 kısa ve uzun metrajlı film başvurusu yapıldı.

Dünyanın dört bir yanından kuir yapımları izleyiciyle buluşturan Pembe Hayat KuirFest, 23 Ocak Perşembe akşamı Institut Français’deki açılış töreninin ardından Babylon’da düzenlenecek partiyle dokuzuncu senesine başlıyor. Festival programında film gösterimlerinin yanı sıra birçok söyleşi ve atölye de yer alıyor.

İzleme deneyimi sinemalardan çıkıp online platformlara, bilgisayar ekranlarına mı geçiş yapıyor tartışmaları devam ederken, Pera Film, izleyicisine sinema perdesinde aralıksız dizi izleme deneyimi sunan Arkası Şimdi! programını başlatıyor. Programda; Türkiye, Danimarka, ABD ve İngiltere yapımı 4 dizi yer alıyor.

23’üncü Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, “Doğa ayakta, kadınlar önde” sloganıyla hazırlıklarına başladı. Festival ekibinden Nuray Türkmen, amaçlarının kadınların doğa tahribatına karşı çıkardıkları sesi daha da görünür kılmak olduğunu söyledi.

BBC Culture, dünyanın dört bir yanından sinema yazarlarının oylarıyla belirlenen Kadın Yönetmenler Tarafından Yönetilen En İyi 100 Film listesinde yer alan filmlerin tamamını açıkladı. Listenin ilk sırasında Jane Campion imzalı The Piano yer aldı.

TÜRSAK Vakfı'nın 23 Kasım Cumartesi günü gerçekleşen 11. Kurucular Kurulu Toplantısı'nda Elif Dağdeviren başkanlığa seçildi. Dağdeviren ilk konuşmasında eğitimleri ve etkinlikleri tüm Türkiye geneline yaymayı hedeflediklerini, özellikle çocuk ve gençlere yönelik çalışmaları geliştireceklerini açıkladı.

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği Gezici Festival, 25. yılında seyircisini unutulmayacak bir film seçkisiyle buluşturmayı hedefliyor. 29 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında Ankara’da, 6-8 Aralık’ta Sinop’ta ve 9-12 Aralık’ta Kastamonu’da perdelerini açacak Festival, modern sinemanın ilham verici örneklerini ve sinema sanatının klâsiklerini beyazperdede izleme fırsatı sunacak.

9.Uluslararası Suç ve Ceza Film festivali programı gerçekleştirilen basın toplantısında açıklandı. 21 Kasım akşamı açılış töreni gerçekleşecek olan festivalde 22-28 Kasım tarihleri arasında Beyoğlu ve City’s sinemalarında adalet temalı filmler seyirci ile buluşacak. Festival kapsamında uzun metraj film ve kısa film projesi yarışmaları gerçekleşecek. Festival 27 Kasım akşamı ödül alan filmlerin 28 kasımda gösterimi ile sona erecek.

İstanbul "Dimitrie Cantemir" Romen Kültür Merkezi’nin katkılarıyla Akbank Sanat tarafından düzenlenen Güncel Romanya Filmleri seçkisinde ülke sinemasından beş ilginç film sinemaseverlerle buluşacak. 9-26 Kasım tarihleri arasında Akbank Sanat'ta gerçekleşecek gösterimlerin bilet fiyatları 5 lira olarak belirlenmiş.

Governors Awards olarak anılan Akademi Onur Odüllerinin bu yılki sahipleri 27 Ekim akşamı açıklandı. En İyi Yönetmen Oscar’ına aday olan ilk kadın olan sahip İtalyan Lina Wertmüller, Son Mohikan'daki rolüyle hatırlanan Wes Studi ve yönetmlen David Lynch oldu. 

Diğer Makaleler...

Çok Okunanlar