Yedinci Sanat - Mesele 121

Bu yıl 69'uncu kez düzenlenecek olan Berlin Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yer alacak filmler açıklandı. Fatih Akın’ın yeni filmi The Golden Glove ve Emin Alper imzalı Kız Kardeşler de seçkide yer alıyor. 2019 Berlinale, yaklaşık 20 yıldır festivalin direktörlüğünü yürüten Dieter Kosslick'in de vedasına sahne olacak.

Yağmurlu, rüzgarlı ve soğuk bir kasım akşamında Köln-Mülheim´da Ren nehrine yakın bir sokağa giriyorum. Buram buram Tüpisch Türkisch (tipik Türk) kokan bir hava var. 126 numaralı binanın önünde bekleşen insanlara yaklaşıyorum. Kimi soğuğa rağmen elindeki bira şişesiyle ayakta, sigara içiyor, kimi uzun zamandır görmediği tanıdıklarıyla selamlaşıp şakalaşıyor.

Filistin Kültür Bakanlığı Sinema Bölümü Direktörü Lina Bokhary, koşullar hiçbir zaman iyi olmadığı halde filistinli sinemacıların mücadeleleriyle üretimin devam ettiğini söyledi. Bokhary’ye göre Filistinli sinemacılar için film yapmak, “hayatta kalmak” ve mücadeleyi sürdürmek demek.

Engelsiz Festival kapsamında düzenlenen “Engelsiz Yarışma” ödülleri, 20 Ekim akşamı Goethe-Institut Ankara’daki törende sahiplerini buldu. Gazeteci-yazar Sevim Gözay’ın sunduğu gecede 696 izleyicinin oylarıyla belirlenen Seyirci Özel Ödülü, İşe Yarar Bir Şey filminin oldu.

Roma'da 77 yaşında hayatını yitiren ünlü İtalyan film yönetmeni Bernardo Bertolucci sadece İtalyan değil dünya sinemasının da dev yönetmenleri arasında görülüyor ve "20. yüzyılın son büyük maestrosu" olarak anılıyordu. 1960'ların başında ilk filmlerini çekmeye başlayan Bertolucci’nin imza attığı unutulmaz filmlerinden bazıları...

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği Gezici Festival, bu yıl 30 Kasım’da yirmi dördüncü kez yollara düşüyor. Festival, ilk durağı Ankara’nın ardından, 7-9 Aralık tarihleri arasında Sinop’u, 10-13 Aralık’ta ise Kastamonu’yu ziyaret edecek.

Genç Karl Marx filminin yönetmeni Raoul peck, filminde Marx ile Engels arasındaki gerçek ilişkiyi, ortaklığı, biçimlendiği haliyle göstermek istediğini söylüyor. Sosyalistler arasında bunu kendi amaçları için saptıranların bulunduğunu belirten Peck'e göre kapitalist topluma ilişkin temel çözümlemeye ve bunun bugün nasıl kullanılabileceğine dönmek daha önemli.

Diğer Makaleler...

Bültene abone olun

Mesele'ye yeni yazı eklendiğinde haberdar olmak için eposta adresinizi bırakın.
Mesele Bülteni'ne abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Facebook'ta Mesele