Yedinci Sanat - Mesele 121

Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından belirlenen ve Oscar'ın habercisi olarak nitelendirilen Altın Küre Ödülleri, bu yıl 78. kez sahiplerini buldu. En iyi yönetmen ödülünü kazanan Chloé Zhao, Altın Küre kazanan Asya kökenli ilk kadın olarak tarihe geçti.

Türk asıllı Alman aktris Sibel Kekilli, rol aldığı "Shutdown" isimli filmde bir ilke imza attı. Kekilli, komedi türünde çekilen filmde oyunculuğunu sadece video konferans üzerinden sergiledi. Alman haber ajansı dpa'nın konuya dair sorularını yanıtlayan 40 yaşındaki sanatçı, böyle bir çekimin "sonunda çok yorucu olduğunu" ifade etti.

Şu anda Netflix’te en çok izlenen dizilerden biri olan The Queen’s Gambit, dünyanın en büyük satranç oyuncusu olma yolunda muazzam engellerin üstesinden gelen genç bir satranç dâhisinin hayatının ciddi ve dikkatli bir anlatımıdır.

İstanbul Modern Sinema, yeni yılın ilk programını kısalara ayırdı. Türkiye ve dünyadan kısa filmler, Biz de Varız! Kısalar ve Oscar Kısalar başlıkları altında iki seçkide buluştu. 27 kısa filmin izleyiciyle buluşacağı Gelecek Kısa programı, 21 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında ücretsiz ve çevrimiçi gösterilecek. 

24.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin düznleneceği tarihler ve festivalin teması belli oldu. 27 Mayıs – 3 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin teması, "Araftan Çıkmak" olarak açıklandı.

1998 yılından bu yana sinemada kadın emeğini görünür kılmaya çalışan, Türkiye’deki ilk kadın filmleri festivali olarak her yıl dünya çapında yönetmenleri ve oyuncuları ağırlayan, bu alanda çalışan kadınlar arasında bir iletişim ağı kuran ve filmlerinin görünürlüğünü sağlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl 24. kez düzenlenecek. 

Direktörlüğünü Azize Tan’ın üstlendiği 24.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 27 Mayıs – 3 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

2021’nin Teması “Araftan Çıkmak”

2020 yılında ortaya çıkan olağanüstü koşullarda çevrimiçi düzenlenen 23. festivalin teması “Evde Kaldık” idi. Uçan Süpürge Vakfı, bu yılın temasını ise “Araftan Çıkmak” olarak açıkladı.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali “Artık bu araftan çıkma zamanı” diyor ve ekliyor: “Tüm mesele, yıllardır verilen mücadelelerin lafta kalmaması, başka bir hayatın mümkün olduğunu müjdelemekle kalmayıp onu yaşayabilmekte, yaşadığımız özgürlüğün ta kendisi olmakta, hem de neredeysek orada, hangi bedenin içindeysek onunla. Değişim ancak biz yaparsak olur, bu araf halinden çıkmanın yolu dayanışmaktan, çalışmaktan ve en önemlisi doğru bildiklerimizi yapmaya devam etmekten geçiyor. Kadın mücadelesinin şimdiye kadar verdiği mücadele ve elde ettiği kazanımlar bu konuda hepimize ilham olabilir.”

"Ona aitim" dedi ve daha başlamadan bitti... 
Bir insan başka birine ait olduğunu söylediği vakit, ona yardım etme imkanınız kalmamıştır. Çünkü bu cümle öznesi, nesnesi ve en çok da yüklemiyle mutlak köleliği, yani kendi varlığını inkarı sessizce bağırır. Teslimiyetin, başka bir deyişle mutlak-gönüllü köleliğin en çarpıcı ifadesi bu olsa gerek.

Filmleri kadar tartışmalı karakteriyle de tanınan Danimarkalı yönetmen Lars von Trier’in 1990’larda imza attığı Krallık dizisinin final sezonuyla geri döneceği açıklandı. Çekimlerine gelecek yıl başlanacak dizinin 2022’de yayınlanması bekleniyor.

Timuçin İpekusta'nın yazıp yönettiği Seyhan Arman, Göksu Girişken ve Tajsher Yakub'un başrollerinde olduğu “62-84 Anlaşılmadı Merkez” Amerika Birleşik Devletleri (ABD) LGBTQ Unbordered International Film Festival’de yabancı dilde en iyi kısa film ödülü aldı.

İstanbul Modern Sinema, Türkiye sinemasından yepyeni filmleri bir araya getirdiği Biz de Varız! programının dokuzuncusunu 17- 30 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek programda Hayaletler, Kumbara, Bina, Maddenin Halleri, Mimaroğlu gibi 11 yapım sinemaseverleri bekliyor.

Bu yıl 10. kez düzenlenen Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışması çevrimiçi yapılan bir ödül törteniyle sonuçlandı. İnsan Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği olmak üzere iki kategoride 18 filmin finale kaldığı yarışmada 7 film ödül aldı.

Bilmeyenleriniz vardır diye, görece otobiyografik bir film olan ‘Nasipse Adayız’ için yazmak istiyorum. Filmindeki; adaylık tarihinden de azıcık geriye giderek, bu olayın; gerçekte nasıl gerçekleştiğini yazayım. Hatta bu ‘ilk girişimde’ adaylığın engellendiğini ve malum partinin, (başka bir partinin) eski belediye başkanlarından ve iyice sağcı birini aday gösterdiğini yazayım.

39. İstanbul Film Festivali, yılın son seçkisi ve "Sinemada İnsan Hakları Yarışması"yla 4–24 Aralık tarihlerinde dijital ortamda yeniden izleyiciyle buluşuyor. 39. İstanbul Film Festivali Eşit Bir Hayat: Aralık Seçkisi’nde 21 yeni film gösteriliyor. 10 filmin yarışacağı Sinemada İnsan Hakları Yarışması seçki kapsamında yer alıyor.

Pera Film, her sene Dünya AIDS Günü kapsamında gösterime sunduğu Buradayım! adlı film programına bu yıl, Visual AIDS’in Yayılımlar seçkisiyle devam ediyor. Dünyanın farklı bölgelerinde HIV ile yaşayan insanların gerçek hikayelerine odaklanan videolar, AIDS ve COVID-19 salgınlarının ortak noktaları, farklılıkları ve sergiledikleri eşitsiz dağılım üzerine düşünme olanağı da sağlıyor. 

Yönetmenliğini Faysal Soysal’ın üstlendiği, Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip ve Mert Yavuzcan’ın oynadığı ‘Ceviz Ağacı’ (Silenced Tree), tarihinde ilk defa online olarak düzenlenen Cannes Film Festivali’nde izlendi. Covid -19 pandemisi nedeniyle bu yıl yarışmanın yapılmayacağı festivalde, 60 ülkeden katılan filmler ”Cannes Online” ismiyle açılan markette sinema severlerle buluşuyor.

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 12-22 Haziran arası online olarak izleyiciyle buluştu.12 Haziran’da açılışı yapılan festival, 38 film, panel, atölye ve söyleşilerle 8 gün sürdü. 22 Haziran 21.00’da 12. Altın Bamya Ödül Töreni ile son buldu.

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM) ve Dersim Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği, Yılmaz Güney Vakfı’nın da destekleyici olduğu 3.Uluslararası Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali'nin başvuru sonuçları açıklandı.

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, yarın (12 Haziran’da) www.filmmor.org adresinde çevrimiçi olarak başlıyor. Filmmor web sitesinden izlenebilecek festival, 22 Haziran’a kadar sürecek. Festival boyunca tüm gösterimler ve etkinlikler ücretsiz olarak izlenebilecek.

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı Omar ve Biz filmi Fransa’da 10'uncu kez düzenlenen SEE (South East European Film Festival ) Paris Film Festivali'nin uluslararası yarışma bölümünde En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görüldü...

Pandemi nedeniyle ertelenen 18. Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali 12-22 Haziran tarihleri arasında “Hak Odaklı Sinema” temasıyla online olarak yapılacak. Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra söyleşi, atölye, paneller; online buluşmalar var.

Sinema Televizyon Sendikası, Netflix ve İKSV pandemiden olumsuz etkilenen sektör çalışanlarına destek sağlayacak. 4 milyon TL tutarındaki destek, pandemi nedeniyle çekimleri kesintiye uğrayan yapımların kamera arkasındaki çalışanlara dağıtılacak.

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 7 Mayıs’taki açılışında ödül alacak isimler belli oldu. Uçan Süpürge Vakfı üyelerince düzenlenen basın toplantısı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle internet ortamından çevrim içi yayınla gerçekleştirildi.

Cannes, Berlin ve Venedik de dâhil olmak üzere 20 film festivalinin bir araya geleceği online film festivali We Are One: A Global Film Festival için hazırlıklara başlandı. Youtube üzerinden yayınlanacak festival, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Oscar Akademisi, salgın nedeniyle sinema salonlarının kapatılması, festivallerin iptal edilmesi sonrasında ödül yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Akademinin çevrimiçi toplantısında alınan kararla sadece internet üzerinden içerik sağlayan platformlarda yer bulan filmler de bu yıl yarışta yer alabilecek.

Koronavirüs sebebiyle sinema salonlarının kapalı olduğu bu dönemde çevrimiçi dizi ve film platformu BluTV, bağımsız filmleri seyircisiyle buluşturmak adına Başka Sinema ile anlaştı. İşbirliğinden elde edilen gelirin bir kısmı Başka Sinema ile anlaşmalı sinema salonlarına aktarılacak.

Bu yıl 15'incisi düzenlenecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), internet üzerinden düzenlenecek. Festival komitesi yayımladıkları açıklamada Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bu yıl internet üzerinden yapılacağını bildirdiği festivalin sloganını “Evde kalamayanlara” olarak belirledi.

Pera Müzesi Film Programları, evde kalıp sosyal etkileşimi sınırladığımız bu günlerde, internet üzerinden erişilebilen özel bir kısa film seçkisi hazırladı. “Evde Tek Başına” adlı programa, Nisan sonuna kadar Pera Müzesi web sitesinden ulaşılabilecek.

16 Mart’ta İstanbul’da başlayacağı duyurulan 18'inci Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ertelendi. Filmmor Kadın Filmleri Festival Ekibi tarafından yapılan açıklamaya göre, festivalin ertelenmesinin sebebi Koronavirüs olarak gösterildi.

Bir zamanlar "Hollywood'daki en güçlü isim" olarak bilinen eski Amerikalı film yapımcısı Harvey Weinstein, tecavüz ve cinsel saldırı suçundan 23 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Harvey Weinstein, New York'ta yargılandığı davada suçlu bulunmuştu.

Çok Okunanlar