44 binden fazla eser dijital erişime açıldı

Sergiler

Chicago Sanat Enstitüsü, binlerce sanat eserinin yüksek çözünürlüklü görsellerini sınırsız erişile açtı. Enstitünün dijital arşivinde 44 binden fazla eser bulunuyor.

Chicago Sanat Enstitüsü, dijital arşivinin büyük bölümünü halka açtı. Web sitesi kullanıcıları aralarında Vincent van Gogh, Claude Monet gibi ressamların ünlü eserleri ve Mısır parşömenlerinden örneklerin bulunduğu 44 bin 313 eserin dijital kopyalarına erişebilecek. Müzenin web sitesinin yeniden tasarlanması kapsamında alınan karar çerçevesinde sanat eserleri ücretsiz olarak indirilebilecek. Buna ek olarak, Enstitü ayrıca, görüntüleyenlerin eserleri daha ayrıntılı olarak görmelerini sağlayan görüntü izleme teknolojilerini de geliştirdi. Böylece eserlerin boya vuruşları çok ayrıntılı olarak irdelenebilecek. Yeni tasarımın arama işlevi de geliştirildi ve araştırmacı ve akademisyenlerin aradıklarını tam olarak bulmaları kolaylaştırıldı.

Chicago Sanat Enstitüsü bu alanda öncü değil. Şubat 2017’de Metropolitan Sanat Müzesi, koleksiyonundaki tüm kamuya açık çalışmaları online olarak kullanıma sunmuştu. Bu kararın ardından müzenin web sitesinin trafiği artarken, kullanıcıların sitede beş kat daha fazla zaman harcamaya başladıkları görüldü.

Sitede erişime açılan eserlerden örnekler:

 

Dokumaci

Dokumacı / Diego Rivera 1936

 

gar

Normandiya Treni'nin Saint-Lazare Garı'na gelişi / Claude Monet 1877

 

mao

Mao / Andy Warhol 1972

 

yatakodasi

Yatak Odası / Vincent van Gogh 1889

 

yildizligece

Yıldızlı Gece ve Astronotlar / Alma Thomas 1972

 

anne ve ogul

Anne ve Çocuk / Pablo Picasso 1921

 

elma sepeti

 Elma Sepeti / Paul Cezanne 1893

 

default

İsimsiz / Tanaka atsuko 1964

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler