“HIVhikayeleri: Yaşayan Politikalar” sergisi açılıyor

Sergiler

HIVhikayeleri: Yaşayan Politikalar sergisi 14 Mart’ta açılıyor. Sergi, üç yıllık uluslararası araştırma projesi EUROPACH boyunca bir araya gelen nesnelerden oluşuyor.

HIV / AIDS aktivizmi alanında politik ve kişisel anlatılar nasıl birbirinin içine giriyor? Bu sergi, çeşitli ülke, topluluk ve bölgelerin bakış açılarından farklı yaşam politikalarını araştırıyor. HIV Hikayeleri: Yaşayan Politikalar sergisi, hayatların politikayla, politikaların hayatlarla nasıl şekillendiğine Polonya, İngiltere, Türkiye, Almanya ve Avrupa düzeyinde inceliyor.

Berlin ve Varşova’nın ardından 14 Mart’ta Dramaqueer- İstanbul Sanat Derneği’nin Tarlabaşı’nda bulunan mekanında açılacak olan bu araştırma sergisi 10 Nisan’a kadar görülebilecek. Sergiye bir dizi konuşma, tur ve performans eşlik edecek.

Sergi, üç yıllık uluslararası bir araştırma projesi boyunca bir araya gelen nesnelerden oluşuyor. Avrupa HIV/AIDS Politikalarının Çözülmesi: Aktivizm, Vatandaşlık ve Sağlık (EUROPACH) geçmiş anlatılarının salgının gelişimini nasıl etkilemeye devam ettiğini araştırıyor.

Krakov, Londra, Berlin ve Basel’li araştırmacılar, çok sayıda topluluk ortağı kuruluşla işbirliği içinde eserler, arşiv belgeleri ve sanat eserleri topladılar; aktivistler, savunucular, politikacılar, bürokratlar ve tıp pratisyenleri ile sözlü tarih görüşmeleri yaptılar.

Sergideki bu yaşayan materyaller, Avrupa bölgesindeki HIV/AIDS ile mücadelede yer alan çoklu yaşam hikayelerinin sadece bir kısmı, burada sunulan alıntılar ve daha fazlası, araştırma projesi kapsamında oluşturulan Avrupa HIV/ AIDS Arşivinin (EHAA) bir parçasını oluşturuyor.

EUROPACH araştırmasının çıktılarının sunulduğu ‘HIVhikayeleri: Yaşayan Politikalar’ sergisi Eylül 2019’da Berlin’de Schwules Museum’da açıldı. Şubat 2020 boyunca Varşova’da, Warsaw Biennale’de gösterildi. Sergi 14 Mart 2020’da queer sanat ve aktivizm kolektifi Dramaqueer’in İstanbul Tarlabaşı’nda bulunan mekanında açılacak ve 12 Nisan’a kadar görülebilecek.

Serginin İstanbul ayağı için Leman Sevda Darıcıoğlu, Türkiye’nin ilk AIDS vakası olarak bilinen Murteza Elgin’den ilhamla ‘Orada/Orada Değil’ başlıklı bir performans işi gerçekleştirecek. Bu performansın yanı sıra, sergi boyunca tarihleri daha sonra duyurulacak olan bir dizi tur ve konuşma düzenlenecek.

Küratörler: Emily Jay Nicholls, Noora Oertel, Todd Sekuler, Justyna Struzik, Zülfikar Çetin, Alper Turan

Grafik Tasarım: Valerie Assmann,

Beate Binder, Peter-Paul Bänziger, Martin Lengwiler, Marsha Rosengarten’nın Katkılarıyla

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler