Lahor Bienali’ne çağrılan Hera Büyüktaşçıyan’a SAHA desteği

Sergiler

Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi SAHA, 26 Ocak - 29 Şubat tarihleri arasında Pakistan’ın Lahor kentinde düzenlenen Lahor Bienali’ne davet edilen Hera Büyüktaşçıyan’ın yeni projesine üretim desteği veriyor.

Sharjah Art Foundation başkanı Hoor Al Qasimi küratörlüğünde, "between the sun and the moon" başlığıyla düzenlenen Lahor Bienali, bölünme ve ekolojik kriz zamanında kimlik, sınır ve çatışma sorunlarını eleştirel bir şekilde araştırıyor.

Hera Büyüktaşçıyan’ın Hajra Haider Karrar ile işbirliği yaptığı The Infinite Nectar başlıklı projesi zaman ve tarih boyunca değişime uğramış ya da kentleşme ve Lahor'daki değişen sosyo-politik değişiklikler nedeniyle görünmez hale getirilen alanlarda “kaybolma” kavramını Sih mirası üzerinden ele alıyor.

Bir video yerleştirmesi ve yayından oluşan The Infinite Nectar, bu alanların şiirselliğine ve tarih boyunca güç farklılıklarına karşı dirençlerine işaret ediyor.

Lahor Bienali’ne katılan sanatçılar arasında Türkiye’den Halil Altındere, SAHA desteğiyle geçmiş projelerde üretilen Homeland (2016), Space Refugee (2018) ve Köfte Airlines (2016) başlıklı yapıtlarıyla yer alıyor.


Hera Büyüktaşçıyan hakkında

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 2006 yılında mezun olmuştur. Sanatçı, işlerinde boşluk ve görünmezlik kavramlarıyla, kimlik, bellek, mekân ve zaman ilişkisi üzerinden imgesel bir bağ kurarak yeni anlatılar oluşturmaktadır. Sanatçı son işlerinde ‘yersiz-yurtsuzlaşma’ ve ‘boşluk-yokluk’ kavramlarını kolektif bellek içinde sorgulamak için, kent ile benlik ve ötekilik düzlemlerinin arasındaki varoluşsal denge üzerinde odaklanmaktadır. Sanatçı, Belles Artes, Filipinler (2018); Delfina Foundation, Londra (2014); Villa Waldberta, Münih (2012–13); AIRDrop, Stockholm (2012) ; PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı, İstanbul (2012); Yerevan Arts and Cultural Studies Laboratory ACSL, Erivan (2011) misafir sanatçı programlarında yer almıştır. Sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler