İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, sergileri sanal aleme taşıdı

Sergiler

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yedi farklı süreli sergisi Google Arts & Culture’da ziyarete açıldı. Dünyanın dört bir yanındaki sanatseverler, “Şişli Camii”, “Taksim”, “Uzak İzlenimler”, “Doğu’ya Seyahat”, “Dört Ayaklı Belediye” ve “Uzun Öyküler” sergilerinin yanı sıra "Üç Kitaplı Kentler" sergisini artık internet ortamında tüm ayrıntılarıyla keşfedebilecekler.

Koleksiyonları internet ortamında keşfe çıkmayı mümkün kılan Google Arts & Culture, aynı zamanda ziyaretçilere bu geniş koleksiyonlardaki eserleri en ince detayına kadar inceleyebilme olanağı sunuyor. Google ve 40 ülkeden 151 önemli sanat kurumunun iş birliği ile oluşturulan bu kültür sanat platformu ile dünyanın dört bir yanındaki sanatseverler, kendi koleksiyonlarını oluşturma ve paylaşma şansını da yakalayabiliyor. 2012 yılında, projeye dâhil olarak, kalıcı koleksiyon sergilerini Google Arts & Culture’da ziyarete açan Pera Müzesi’nin ardından, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü de süreli sergilerini platform üzerinden ziyaretçilerin beğenisine sundu.

İstanbul hakkında 6 farklı hikâye

dortayak

Google Arts & Culture’da yayına açılan Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri sergisi, İstanbul’un toplumsal tarihinin her döneminde gündelik yaşamın önemli bir parçası olan sokak köpeklerinin, dini, siyasi ve sosyolojik dönüşümlerle değişen serüvenine ışık tutuyor.

Erken Cumhuriyet Döneminde Bir Osmanlı Yapısı: Şişli Camii sergisi ise Cumhuriyet İstanbulu’nun ilk anıtsal dini yapısını fotoğraf ve metinlerle tanıtıyor.

taksim

Dijital platformun öne çıkan bir diğer sergisi Taksim, İstanbul’un Kalbi, sosyal hassasiyetlerin en fazla ifade bulduğu bir merkeze dönüşen Taksim Meydanı'nın 19. yüzyıldan 1960'a uzanan süreçte geçirdiği değişim ve dönüşümlere fotoğraf, gravür ve harita üzerinden ışık tutuyor.

Doğu’nun Merkezine Seyahat: 1850-1950 Pierre de Gigord Koleksiyonu’ndan İstanbul’da Gezginlerin 100 Yılı sergisi, Batılıların çeşitli merak ve ilgi alanları nedeniyle, 18. yüzyıldan beri Doğu topraklarına yaptıkları yolculukların İstanbul odaklı öyküsünü anlatıyor.

uzak

Uzak İzlenimler: Clara ve Luigi Mayer'in Resimlerinde 18. Yüzyıl İstanbulu, 1776 - 1792 yılları arasında İstanbul'da görev yapan İngiltere Büyükelçisi Sir Robert Ainslie'yle birlikte kente gelen Luigi Mayer ve İstanbul'da evlendiği Clara Barthold Mayer'in kentin 18. yüzyıl sonundaki pitoresk görüntülerini resmettikleri eserlerden oluşuyor.

Kentin tarihsel topografyasına odaklanan bir mikro tarih çalışması niteliğindeki Uzun Öyküler: Melling ve Dunn'ın Panoramalarında İstanbul ise platformun dikkat çeken sergileri arasında yer alıyor.

İstanbul'a ilişkin bu altı serginin yanı sıra Üç Kitaplı Kentler: 19. Yüzyıl Fotoğraflarında Kudüs ve Kutsal Topraklar sergisi de platformda ziyaret edilebilecek sergilerden biri. Sergilerin İngilizce ve Türkçe metinleri ile çok sayıda görsel malzemesine Google Arts & Culture platformu üzerinden erişilebiliyor.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler