Mona Lisa'yı hiç bu kadar yakından görmediniz...

Sergiler

Louvre Müzesi’nin ilk sanal gerçeklik deneyimi olan Mona Lisa: Camın Ötesi sergisi, 24 Ekim’de ziyarete açıyor. Kullanıcıyı içine alan yepyeni bir Mona Lisa deneyimi sunan sergi, sanat severlere Leonardo da Vinci’nin en ünlü başyapıtını daha önce hiç görülmemiş bir şekilde izleyebilme imkanı sağlayacak. Bu deneyime ayrıca dünyanın herhangi bir yerindeki tüm sanat severler özel bir uygulama aracılığıyla erişebilecek.

Mona Lisa: Camın Ötesi’nde ziyaretçiler da Vinci’nin ünlü eserini yeni bir perspektiften görme ve sanal gerçeklik ortamında bu eserle kişisel düzeyde karşılaşma şansını elde ediyor. Mona Lisa’yla gerçekleştirilen bu interaktif deneyim sayesinde Louvre Müzesi, da Vinci’nin ikonik şaheserini yeni bir yöntemle dünyadaki sanat severlerle buluşturacak.

monalisai 2

Yedi dakikalık deneyimin başlangıcında kullanıcılar, VIVE Cosmos sanal gerçeklik başlığı aracılığıyla kendilerini Mona Lisa’nın her daim sergilenmekte olduğu Louvre’daki Salle des États salonunda buluyor. Kullanıcı ilk başta, tablonun önündeki seyirci kalabalığının arkasında kalıyor. Kalabalık, tablonun önünden ayrılınca izleyici, aradaki koruyucu cam ve çerçeve olmaksızın, eserle yüz yüze kalacak kadar tablonun yakınına getiriliyor. Da Vinci’nin şaheseriyle artık yalnız kalan seyirci, boya tabakasından görülen ahşap panelin dokusu da dahil olmak üzere bu ünlü yağlı boya tablonun göz alıcı detaylarını ve eserin nasıl restore edildiğini yakından görebiliyor.

monalisai 4

Sanal gerçeklik deneyimi, eserin kızılötesi taramasının model hakkında neler söyleyebileceği konusunda da bir yaklaşım sunuyor. İzleyiciyi zamanda yolculuğa çıkaran bu deneyim, sanat eserinin gerçekte nasıl yaratıldığı ve 500 yıldan uzun sürede nasıl bir değişime uğradığı konusunda fikir veriyor. Deneyimin hikayeyle desteklendiği sesli anlatım tarafında ise, kimliği ve giyimi hakkında daha fazla detay vererek Mona Lisa hakkındaki bazı efsaneleşen kavramlar saf dışı bırakılıyor.

“Gizli kalmış detayları ortaya çıkarıyor”

“Mona Lisa: Camın Ötesi” sergisi aynı zamanda, gölgeden ışığa geçişi neredeyse algılanmaz hale getiren çok ince uygulanmış boya katmanları kullanmayı ifade eden da Vinci’nin Sfumato tekniğini de izleyicilere sergiliyor. İzleyici, deneyim dahilinde gösterilen ve mekanı doldurarak ışığı yumuşatan ince bir dumanla sunulan Sfumato etkisini yaşayabiliyor. Sanal gerçeklik deneyimi ayrıca, da Vinci tarafından boyanmış ve modelin arkasında kalan orijinal doğal peyzajda gizli kalmış detayları da ortaya koyuyor.

monalisai 6

Deneyimin, dünyanın her yerinden izleyiciler için hazırlanmış versiyonu ise akıllı telefon üreticisi HTC’nin VR üyelik servisi VIVEPORT Infinity’den erişime sunuldu. Bu sanal gerçeklik deneyimi, simgeleşmiş cam piramitten geçerek Louvre’a girmeyi ve da Vinci’nin Louvre’da sergilenen tüm koleksiyonunu sanal gerçeklikte izleme fırsatını sunuyor.

Müzenin ilk kez Leonardo da Vinci sergisi vesilesiyle bir sanal gerçeklik deneyimi sunduğunu belirten Louvre Müzesi Mediasyon ve Kültürel Programlama Direktörü Dominique de Font-Réaulx, Mona Lisa’nın sanal gerçeklik deneyiminin Louvre’daki bilgi ve uzmanlığın dijital yaratıcılıkla harmanlanarak tüm ziyaretçilere hizmet etme imkanı sağladığını vurguluyor.

24 Şubat 2020’ye kadar devam edecek serginin küratörleri, Vincent Delieuvin ve Louis Frank. Sergiye girmek için “zamanlı giriş bileti” satın alınması gerekiyor.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler