"Kadın Oyunları Festivali" martta seyirciyle buluşuyor

Sahne Tozu

Ankara Sanat Tiyatrosu‘nun sanat yönetmenliğinde ve Atölye Kültür Sanat organizasyonu ile düzenlenecek olan Kadın Oyunları Festivali martta başlıyor. Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan etkinlik, Türkiye'nin ilk ve tek kadın temalı tiyatro festivali olacak.

Sosyal yaşantının neredeyse tümünün durma noktasına geldiği pandemi sürecinde ilki gerçekleştirilecek olan Kadın Oyunları Festivalinin, bir festivalden öte amaçlara hizmet edeceği umudu ile yola çıktıklarını belirten festifval komitesi amaçlarını "Her gün fiziksel veya psikolojik erkek şiddeti ya da sosyal, ekonomik, siyasal bir hak kaybı ile gündeme gelen ülkemiz kadınlarının her alanda mücadelesine omuz vermek ve farkındalık oluşturmak" olarak açıkladı.

Sanatın yetkinleştirici, bütünleştirici, iyileştirici ve sorunlara farklı açılardan da bakmayı  sağlayan sosyolojik ve psikolojik etkilerini öne çıkarmak istediklerini bbelirten komitenin açıklamasında şu görüşlere yer verildi: "Bu hedefe en etkin şekilde ulaşmanın bir yolunun da her gün farklı kadın hikayelerinin ele alındığı kadın temalı bir festival yapmaktan geçtiğini düşünerek Kadın Oyunları Festivali‘mizi Türkiye’de ilk defa 4-11 Mart tarihleri arasında Ankara‘da AST Bilkent Sahne’de ve 17-27 Mart tarihleri arasında ise Ayvalık‘ta Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde başlatıyoruz. Şartlar elverirse iki farklı kentte de festivali dijital platformda gerçekleştirmek arzusundayız.

Sınırlı sayıda izleyici kabul edilecek

Birbirinden nitelikli ve başarılı tiyatro ekiplerinin oyunları ile sanatseverlerin karşısına çıkacak olan festivalde pandemi kuralları ve izleyici sağlığı düşünerek sınırlı sayıda seyirci kabul edilecek. Salonlar pandemi kurallarına uygun ve en sıkı tedbirler alınarak hazırlanacak.

Öte yandan pandemi kuralları gereği boş bırakılacak koltuklara cinayetlere kurban giden kadınların fotoğrafları asılacak. Bu koltuklar da satışa açılacak ve destek olmak isteyen duyarlı vatandaşların katkı yapması sağlanıp, elde edilen gelirin bir bölümü kadın mücadelesine destek veren bir kuruma bağışlanacak. Bağış yapılan kurum festival sonrasında kamuoyuna duyurulacak.

Ayrıca uluslararası üne sahip karikatürist Ramize Erer‘in kadın temalı karikatürleri de festival süresi boyunca Bilkent Center‘da ziyaretçilere açık olacak. 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler