1930'lardan günümüze rumbalar "Kırıta Kırıta" ile geliyor

Sahne Tozu

Türkiye'nin ilk queer&feminist güncel sanat derneği Dramaqueer/İstanbul Sanat Derneği, 1930'lu yılların rumbalarını günümüz performans sanatçılarıyla buluşturdu.  Dramalı Hasan Hasgüler'in bestelediği rumbalar, kantolar, fokstrotlar günümüzün queer performans sanatçıları tarafından 'Kırıta Kırıta' adlı video projesiyle bir araya getirildi.

"Kırıta Kırıta" adlı video projesi, otuzlu yıllarda Dramalı Hasan Hasgüler tarafından bestelenmiş rumbaları, kantoları ve fokstrotları günümüzün queer performans sanatçılarıyla bir araya getirdi. Kırıta Kırıta'nın birkaç aydır devam eden yoğun bir ekip çalışmasının sonucu olarak ortaya çıktığının altını çizen Dramaqueer ekibi çalışma hakkında şunları söyledi: "Kayıtlarına ulaşmakta bile güçlük çekeceğiniz bu eserler, taş plaklarda Mahmure Handan, Neriman, Fahriye, Nezihe ve Seyyan Hanımların seslerinde ölümsüzleşmiş. İşte bu repertuvarı, queer potansiyellerinin de altını çizerek yepyeni kliplerle sunuyoruz. 13 hafta boyunca 13 kliple 1930'lardan 2020'lere bir köprü kuracağız."

Kliplerde Ahsen Gönülce, Jilet Sabahat, Q-bra, Madır Öktiş, Cake Mosque, Aleyna Fox, Ceytengri, Florence Konstantina Delight, ABB Afrodith, Larissa, Lucis, Aria Na ve Akış Ka sahne alacak. Ahsen Gönülce'nin rol aldığı ilk klipte güftesi ve bestesi Dramalı Hasan Hasgüler'e ait nihavent rumbayı Nezihe Uyar seslendirmiş. 

Dramaqueer Sanat Kolektifi, çalışmalarında toplumsal cinsiyet ve beden politikaları üzerine kafa yoruyor. Türkiye'de queer/feminist inisiyatifler ve dernekler hali hazırda varken Dramaqueer /İSD'nin misyonu queer-feminist aktivizm ile güncel sanat alanını birleştirerek yeni ve alternatif bir alan oluşturmak. 2015'te kurulan dramaqueer, 2017 yılında İstanbul Sanat Derneği'ni kurarak yolculuğuna devam ediyor.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler