Oyuncular Sendikası'ndan seslendirmede "çığır açan" anlaşma

Sahne Tozu

Oyuncular Sendikası, 2016 yılından beri devam eden "sosyal diyalog" süreci kapsamında seslendirme alanında çığır açan kurallar ve taban ücretler getiren bir protokolü stüdyolara kabul ettirerek hayata geçirdi.

1 Ocak 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe giren ve 1 Mayıs 2020 tarihinden itibaren TV, İnternet, Sinema, v.b. tüm mecralar için taban ücretleri ve uygulama kurallarını belirleyen “Seslendirme Kuralları ve Taban Ücretlerinin Belirlenmesine Dair Protokol“ geçen hafta 22 seslendirme stüdyosunun imzasıyla kabul edildi.

Seslendirme alanında daha önce yine Oyuncular Sendikası tarafından seslendirme stüdyoları ile sosyal diyalog yoluyla oluşturulan ve 2017’den beri uygulanan ‘Netflix Taban Tarife Anlaşması ’ndan çok daha kapsamlı, dünyanın birçok ülkesindeki seslendirmeye dair çağdaş toplu iş sözleşmeleri ya da anlaşmalara yakın kurallar içeren protokolün getirdiği en önemli düzenleme; 1 Ocak tarihinden itibaren seslendirme oyuncularının seslendirdikleri eserlerin ticari kullanımına yönelik olarak ‘hak devri bedelleri’ alacak olmaları. Ocak-Mayıs arası olarak belirlenen geçiş döneminde oranı yüzde 30 olan bu hak devri ödemeleri, 1 Mayıs 2020 itibariyle, sanatçının devrettiği hakların niteliğine göre, yüzde 50 ile yüzde 200 arasında değişen oranlara ulaşacak.

Ekleriyle birlikte 15 sayfaya ulaşan protokol sadece ücretlere değil anlaşmanın nasıl uygulanacağına, nasıl yenileneceğine, stüdyoların ve seslendirme oyuncularının uyması gereken kurallara ve seslendirme oyuncularının mesleki gelişimine uygun biçimde çalıştırılmalarına dair düzenlemelere de yer veriyor. 

Oyuncular Sendikası, protokole ilişkin açıklamasında şu gövrüşleri paylaştı:

"Sendika olarak sektörümüzün geleceği için umut olan bu anlaşmayı kabul eden tüm stüdyolara teşekkür ediyor, üst işveren konumunda olan tüm yayıncı, yapımcı ve platformları bu anlaşmanın kurallarına uygun biçimde, seslendirme emekçilerinin haklarını gözeterek davranmaya davet ediyor ve bu protokolün kültür-sanat alanındaki diğer branşlara da örnek olmasını diliyoruz."

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler