Tiyatro Kooperatifi ilk genel kurulunu yaptı

Sahne Tozu

Türkiye’de ve dünyada bir ilk olması, özgün yapısı ve hedefleriyle dikkat çeken Tiyatro Kooperatifi, 11 Kasım’da birinci olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. Kurulda yapılan oylama sonucunda; kooperatifin yeni yönetim kurulu başkanı Iraz Yöntem, başkan yardımcısı Yeşim Özsoy oldu. Yönetim kurulu üyeliklerine ise Mert Fırat, Ersin Umut Güler ve Muharrem Uğurlu seçildi.

Geçici yönetim kurulundan görevi devralan yeni yönetim kurulunun projelerini paylaştığı toplantıya, 34 özel tiyatro fikirleriyle katkıda bulundu. Toplantıda Tiyatro Kooperatifi’nin sadece tiyatro sektörü için değil, aynı zamanda sanatla kalkınmanın yolunu açmak için de çalışacağı, özel tiyatroları temsilen stratejisi ve hedefleri belli kurumsal-resmi bir yapıya kavuşulduğu, bu yapıya dahil olmak isteyen yeni özel tiyatrolarla kooperatifin gücünün artacağı vurgulandı.

Tiyatro Kooperatifi, tiyatro sektöründeki tüm üretim-uygulama süreçlerinin iyileştirilmesini ve profesyonelleşmesini hedefleyen bir sosyal kooperatif olarak 26 Haziran 2019’da kuruldu. Kar amacı gütmeyen Tiyatro Kooperatifi, mesleki alanda özel tiyatroları temsilen kamu kurumları, yerel yönetimler, özel sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarını doğal paydaş kabul eden kurumsal bir yapı olarak Türkiye’deki tiyatro sanatının gelişmesini, yurtiçi ve yurtdışında yaygınlaşmasını ve her açıdan desteklenmesini sağlamayı hedefliyor. Tiyatro Kooperatifi, İstanbul’da bulunan tüm özel tiyatroları kooperatif çatısı altında bir araya gelmeye ve kültür-sanat alanında faaliyet gösteren tüm kurumları işbirliğine davet ediyor.

Bilgi ve iletişim: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

http://www.tiyatrokooperatifi.org/

Çok Okunanlar