Hakikat sahnesi Van’da perdelerini açıyor

Sahne Tozu

İlki geçtiğimiz yıl 13-21 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Van Tiyatro Festivali bu yıl ikinci kez perdelerini açıyor. Tiyatro Mencel tarafından “Hakikat sahnesinde sen de bir replik söyle” temasıyla gerçekleştirilen festival, 10 Ekim’de Zargotin Zargotin E adlı oyun ile başlayacak.

Perinaz Delazy

İran ve Türkiye’den toplulukların Kürtçe ve Türkçe olarak 12 oyun sahneleyeceği festivalin ilk oyunu Zargotin Zargotin E'yi sahneye koyan Tiyatro Mencel’den Perinaz Delazy tüm tiyatroseverleri festivale davet etti.

Kısa süre önce Adana’da oynanacak oyunlarının Adana Valiliği tarafından yasaklandığını hatırlatan Perinaz Delazy, tüm dileklerinin yasaksız bir Türkiye olduğunu söyledi. Festivali, 100 yıl önce İlk Kürtçe tiyatro tekstini yazan Evdirrehim Rehmî Hekarî’ye adadıklarını anlatan Perinaz Delazy, “Bizim için çok değerli olduğu için bu festivali ona atfediyoruz” dedi.

20 Ekim’e kadar devam edecek festival kapsamında sahnelenecek 12 oyunun birinin çocuk, ikisinin de kadın oyunu olduğunu belirten Delazy oyunların ağırlığının Kürtçe olacağını açıkladı. Delazy’nin verdiği bilgilere göre festivalin iki oyunu İran’dan gelecek ve Soranîce sahnelenecek. İstanbul’dan gelecek 2 oyundan biri kadın oyunu olacak.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler