Cannes'da en iyi kadın oyuncu ödülü Merve Dizdar'ın

Yedinci Sanat

Merve Dizdar, Nuri Bilge Ceylan imzalı "Kuru Otlar Üstüne"deki performansıyla; Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Dizdar, ödülü "Umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum" dedi.

Bu yıl 76. kez düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buluyor. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü "Kuru Otlar Üstüne"deki performansıyla Merve Dizdar'a verildi. Ödül konuşmasında filmdeki "Nuray" karakterine vurgu yapan Dizdar, karakteri tanımak için çok çalışmasına gerek kalmadığını vurguladı. Dizdar, "Yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray'ın ve Nuraylar'ın duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor" ifadelerini kullandı.

Ödülü "Umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum" diyen Dizdar'ın konuşması şöyle:

"Tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum

Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın.

Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray'ın ve Nuraylar'ın duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor.

Bu ödülü, Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü, kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum." 

 

   Cannes Film Festivali ödülleri

  • Altın Palmiye: Anatomie d’Une Chute (Yönetmen: Justine Triet)
  • Jüri Büyük Ödülü: The Zone of Interest / Yönetmen: Jonathan Glazer
  • En İyi Yönetmen: Tran Anh Hung / The Pot-au-Feu (La Passion de Dodin Bouffant)
  • Jüri Ödülü: Fallen Leaves (Yönetmen: Aki Kaurismäki)
  • En İyi Senaryo: Sakomoto / Monster (Yönetmen: Kore-Eda Hirokazu)
  • En İyi Kadın Oyuncu: Merve Dizdar (Kuru Otlar Üstüne/Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan)
  • En İyi Erkek Oyuncu: Koji Yakusho (Perfect Days/ Yönetmen: Wim Wenders)
  • En İyi İlk Film (Camera D’or): Inside the Yellow Cocoon Shell (Yönetmen: Thien An Pham)

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler