İşçi Filmleri Festivali’nin bu yılki adresi İstanbul ve Hatay

Yedinci Sanat

Bu yıl on sekizinci defa seyirci ile buluşacak olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor. Birçok sendika ve STK'nin desteği ile yoluna devam eden festival, 1-7 Mayıs 2023 tarihleri arasında aynı anda İstanbul ve Hatay’da gerçekleştirilecek.

Festival, bu yıl da hem sinema salonlarında hem de çevrimiçi olarak seyirciyle buluşmayı hedefliyor. İlerleyen süreçte yıl boyunca Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin diğer illerinde seyirci ile buluşması planlanıyor. On yedi yılı geride bırakan ve geçtiğimiz yıl hibrit olarak gerçekleştirilen İşçi Filmleri Festivali’nin 18’incisi için başvurular geçen yıl 24 Eylül’de başlamış ve 15 Ocak’ta sona ermişti. Afişi Mahir Akkoyun tarafından tasarlanan 18. festival için 32 ülkeden 405 başvuru yapıldı.

İşçi, emek temalı filmler öncelikli olmak üzere, toplumsal cinsiyet, kent-çevre mücadelesi ve/veya insan hakları odaklı, kısa ve uzun metraj kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma türlerindeki yapımlara ulaşıp Türkiye’deki seyirci ile buluşturan İşçi Filmleri Festivali, bu yıl da programına eklediği filmleri Türkiye’nin birçok noktasına ücretsiz taşımayı hedefliyor. Festival programı ilerleyen günlerde paylaşılacak. 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler