SİYAD üyeleri 2020'nin en iyi 20 yabancı filmini seçti

Yedinci Sanat

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyeleri tarafından geçen yıl Türkiye’de sinemalarda vizyona giren tüm yabancı filmler arasında yapılan oylamada ilk sırada Václav Marhoul imzalı Boyalı Kuş yer aldı.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyeleri, 2020 yılında gösterime giren filmler arasından en iyi 20 yabancı filmi seçti. Oylmada en çok oyu alan Václav Marhoul'un yönettiği Boyalı Kuş ilk sırada yer adı. Trajik bir şekilde kendi hayatına son veren Jerzy Kosinski’nin tartışmalar yaratan tanınmış romanı Boyalı Kuş’un ilk sinema uyarlaması olan filmin dünya prömiyeri Venedik Film Festivali’nde yapılmıştı. 35 mm sinemaskop çekilen siyah-beyaz film, klişeler kadar melodramdan ve duygusal yönlendirmelerden de kaçınarak savaşın dehşetini insan ve doğa manzaralarıyla kahramanı Çocuk’un gözlerinden tarafsız kalarak aktarıyor. Filmi insan ruhunun karanlık derinliklerine doğru bir yolculuk olarak yansıtan Yönetmen Marhoul, Boyalı Kuş’un özünde şiir bulunduğunu, etrafı dehşetle sarılı olmasına rağmen Çocuk’un özününü güzel kaldığını söylüyor.

SİYAD üyelerinin oylamasında ikinci sırayı ise Sefiller aldı. Cannes Film Festivali'nden Jüri Ödülü ile dönen Sefiller (Les misérables), Paris banliyölerinde atandığı yeni göreve ve ekibe adapte olmaya çalışan polis memuru Stéphane'ın, kendisini farklı gruplarla polis arasında tırmanan gerilim içerisinde bulmasını anlatıyor. Oylamada üçüncülüğü ise Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov’un yönetmenliğini üstlendiği Kuzey Makedonya yapımı Bal Ülkesi aldı. Boyalı Kuş'un ithalatçısına ödülü, Mart ayında düzenlenecek 53. SİYAD Ödül Töreni’nde verilecek.

SİYAD üyelerinin oylaması sonucu ilk 20 sırada yer alan filmler şunlar:

1) Boyalı Kuş
2) Sefiller
3) Bal Ülkesi
4) Sonsuzluk Üzerine
5) Bacurau
6) Burası Cennet Olmalı
7) Subay ve Casus
8) Annelerimiz
9) Tavşan Jojo
10) Bedenimi Kaybettim
11) Karanlık Sular
12) Elveda
13) Küçük Kadınlar
14) Bıçaklar Çekildi
15) Kelly Çetesi’nin Gerçek Hikayesi
16) Yabancı
17) Barbarları Beklerken
18) The Gentlemen
19) Yeni Baştan
20) Görünmez Adam

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler