“62-84 Anlaşılmadı Merkez”e ABD’den ödül

Yedinci Sanat

Timuçin İpekusta'nın yazıp yönettiği Seyhan Arman, Göksu Girişken ve Tajsher Yakub'un başrollerinde olduğu “62-84 Anlaşılmadı Merkez” Amerika Birleşik Devletleri (ABD) LGBTQ Unbordered International Film Festival’de yabancı dilde en iyi kısa film ödülü aldı.

Antakya Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, Anatolia International Film Festivali’nden de "En İyi Film" ödülünü alan “62-84 Anlaşılmadı Merkez” erkek şiddeti ve nefret cinayetlerinin odağında 6284 sayılı kanunun uygulanmasındaki sorunları konu alıyor.

San Francisco TransGender Film Festivali’ne Türkiye'den seçilen tek film olan 62-84 Anlaşılmadı Merkez, Şubat 2021'de New Mexico-ABD'de gerçekleştirilecek 21. The Santa Fe Film Festival'e kabul edildi. “62-84 Anlaşılmadı Merkez” Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nde de finalistler arasında yer alıyor.

Filmin yönetmeni Timuçin İpekusta bolgehaber.com internit sitesinde yayınlanan söyleşisinde İstanbul Sözleşmesi kapsamında kabul edilen 6284 sayılı kanunun, tam anlamıyla uygulandığında caydırıcı gücüyle kadın ve nefret cinayetlerini engelleme potansiyeline sahip olduğunu vurgulamış ve şu görüşleri paylaşmıştı:

"Fakat yargı sistemi içinde ve kolluk kuvvetleri seviyesinde uygulamadaki eksikler nedeniyle etkin şekilde hayata geçirilemiyor. Üstelik bazı kesimlerin itirazıyla, sürüncemede kalıyor. Bu sebeple, ağır tahrik indirimi ve iyi halden cezalar düşürülüyor veya polis şikayetçi olan bir kadının resmi işlemini bile yapmayabiliyor Emine Bulut örneğinde olduğu gibi… Filmin adı da bu duruma işaret ediyor. Bir türlü durdurulamayan kadın ve nefret cinayetlerinin ve devletin/yasaların etkisizliğinin oluşturduğu derin üzüntü ve duygularla bu senaryo fikri ortaya çıktı. Çokça alternatif son versiyonu arasından seçtiğimiz finaldeki polis müdahalesi, devlete sorumluluğunu hatırlatmak amacını taşıyor. Bizim bu konuda bir farkındalık oluşturma hedefimiz var. İlk kez, kısa da olsa bu konu üzerine çekilmiş bir film olacak bildiğimiz kadarıyla. Hikayemizdeki trans kadın ve göçmen de, üzerine fazla düşünmediğimiz ama yaşanmakta olan benzer başka dramları hatırlatıyor. Bu kanundan faydalanmaları gerekiyor ama örneğin trans kadınların hakları kanunlarda geçmediği için çözümsüzlük sürüyor. ”

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler