COVID günlerinde AIDS'i hatırlamak: “Buradayım!: Yayılımlar”

Yedinci Sanat

Pera Film, her sene Dünya AIDS Günü kapsamında gösterime sunduğu Buradayım! adlı film programına bu yıl, Visual AIDS’in Yayılımlar seçkisiyle devam ediyor. Dünyanın farklı bölgelerinde HIV ile yaşayan insanların gerçek hikayelerine odaklanan videolar, AIDS ve COVID-19 salgınlarının ortak noktaları, farklılıkları ve sergiledikleri eşitsiz dağılım üzerine düşünme olanağı da sağlıyor. 

Pera Müzesi Film ve Video Programları, 1 Aralık Dünya AIDS Günü çerçevesinde düzenlediği Buradayım! adlı film programının dördüncü yılında, çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS’in Yayılımlar seçkisini izleyicilerle buluşturuyor. Küresel AIDS salgını hakkında bilgilendirme yapmaktan ziyade, dünyanın dört bir yanında HIV ile yaşayan insanların birbirinden farklılaşan ve örtüşen deneyimlerine dair iç görüler sunan Yayılımlar, ABD dışında farklı geçmişlere sahip insanlara da seslerini duyurabilecekleri bir platform sağlıyor.

Küresel salgınlar ışığında bugünü yeniden düşünmek

Altı sanatçı tarafından özel istek üzerine üretilen videolar, Güney Amerika'da HIV ile yaşayan kadınların görünmez kılınması, Hindistan'daki etkisiz Batılı halk sağlığı kampanyaları, Uganda'daki gençlerin karşı karşıya kaldığı toplumsal damga ve ifşalar gibi çok çeşitli konuları mercek altına alıyor. Dünya yeni bir virüs olan COVID-19 ile yaşamaya adapte olmaya çalışırken, bu videolar iki salgın hastalığın ortak noktaları, farklılıkları ve coğrafya, ırk, cinsiyet açısından sergiledikleri eşitsiz dağılım hakkında düşünme olanağı sağlıyor.

Cinsiyet temelli AIDS temsillerine sanatsal meydan okumalar

Visual AIDS’in Day With(out) Art 2020 etkinliği kapsamında gösterime sunduğu Yayılımlar seçkisi, HIV ve AIDS'in Amerika Birleşik Devletleri dışındaki hayatları nasıl etkilediğini işleyen altı videodan oluşuyor. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki kültür sanat kurumlarının iş birliğiyle gerçekleşecek gösterimler, yine farklı coğrafyalardan sanatçıları bir araya getiriyor: Jorge Bordello (Meksika), Gevi Dimitrakopoulou (Yunanistan), Las Indetectables (Şili), Lucía Egaña Rojas (Şili/İspanya), Charan Singh (Hindistan/Birleşik Krallık) ve George Stanley Nsamba (Uganda).

 

  Sağlık Bakanlığı / Ministry of Health

aidspera2

Yönetmen: Jorge Bordello
2020, 6’, 58’’, İngilizce; Türkçe altyazılı

Jorge Bordello, belgesel ile kurgu arasındaki çizgilerin, aile arşivi ve ulusal tarihin, bedenin ve kamusal yaşamın kurgusu üzerine eğiliyor. Sağlık Bakanlığı, ilaçların Tlaxcala Meksika'da HIV ile yaşayan dört erkek üzerindeki olumsuz etkilerini gözler önüne sererken korku filmi ve sessiz film estetiğini kullanıyor.

  Bu Doğru; Zak, Yaşamı ve Sonrası / This is Right; Zak, Life and After

aidsperazak

Yönetmen: Gevi Dimitrakopoulou
2020, 6’, 58’’, Yunanca; Türkçe altyazılı

Atina’da yaşayan feminist bir görsel sanatçı ve yönetmen olan Gevi Dimitrakopoulou’nun filmleri öncelikle cinsel kimliğe, cinselliğe, kuirliğe ve azınlıkların karşılaştığı siyasi eşitsizliklere odaklanıyor. Bu Doğru: Zak, Yaşamı ve Sonrası, 2018'de Atina'da alenen linç edilerek öldürülen tanınmış kuir AIDS aktivisti Zak Kostopoulos'un bir portresini sunuyor. Zak'ın seçilmiş ailesi ve çevresindeki insanlar, Zak'ın aktivist yaşamına ve cinayetinin tetiklediği tepkiye ışık tutuyor.

  Kendime Dikkat Ediyorum / Me Cuido

aidsperamecuido

Yönetmen: Las Indetectables
2020, 6’, 20’’, İspanyolca; Türkçe altyazılı

Las Indetectables, Sofía Devenir ve Noelia Shalá’nın öncülüğünde Şilili bir müzik grubudur. Arkadaşları ve birlikte çalışmalar gerçekleştirdikleri Macarena Rodríguez ve Osvaldo Guzmán’la birlikte HIV/AIDS, nefret suçları, seks işçileri gibi konuları ve marjinalleştirilmiş gruplar sokakta veya toplu taşıma araçlarında siyasi müdahalelerde bulunduklarında ortaya çıkan karşıtlıkları ele alıyorlar. Kendime Dikkat Ediyorum, sömürgeci sağlık paradigmaları, günahkarlık ve HIV ile yaşayan insanların maruz kaldığı toplumsal damga arasındaki ilişkiyi Şili'nin kapitalist ve neoliberal rejimi bağlamında sorguluyor.

  Kadınlardaki Görünmezlik Sendromu / Female Disappearance Syndrome

aidsperafemale

Yönetmen: Lucía Egaña Rojas
2020, 7’, 38’’, İspanyolca; Türkçe altyazılı

Barselona'da yaşayan, Şilili bir sanatçı olan Lucía Egaña Rojas’ın çalışmaları, üst ve alt kültür, yüksek teknoloji ve düşük kaliteli ses, kamusal ve özel alan ve dünyanın kuzeyi ile güneyi arasındaki ilişkiyi sorunsallaştırıyor. Lucia Egaña Rojas, HIV ve AIDS'in cinsiyet temelli temsillerine meydan okuyor ve Lina Meruane'nin "kadınlarda görünmezlik sendromu" olarak adlandırdığı durumu HIV ile yaşayan kadınların bu salgına ilişkin diyaloglarda yer alamaması üzerinden odağına alıyor.

  Adına Aşk Dediler Ama Gerçekten Aşk Mıydı? / They Called it Love, But Was it Love?

aidspera3

Yönetmen: Charan Singh
2020, 8’, 35’’, Hintçe; Türkçe altyazılı

Hayatını ve çalışmalarını Yeni Delhi ve Londra'da sürdüren Charan Singh'in sanatsal çalışmaları, Hindistan'daki HIV/AIDS çalışmaları ve topluluk aktivizmine ilişkin önemli bilgiler taşıyor. Adına Aşk Dediler Ama Gerçekten Aşk Mıydı?, Hindistan’daki lubunyaların hayatından kesitler sunuyor. Halk sağlığı kampanyalarıyla bir “risk grubuna” indirgenen ve Batı'nın cinsiyet ve cinsellik kavramlarıyla yanlış kalıplara sokulan ana karakterler, gerçek hayatlar yaşıyor ve kendi tatmin olma ve aşk arayışlarıyla benzersiz dünyalarda boy gösteriyorlar.

Amaç Bulmak / Finding Purpose

aidsperafinding

Yönetmen: George Stanley Nsamba
2020, 8’, İngilizce; Türkçe altyazılı

Bir yönetmen, şiir performansı sanatçısı ve insan hakları aktivisti olan George Stanley Nsamba’nın Amaç Bulmak adlı çalışması, Uganda'da HIV ile doğan gençlerin yaşamları hakkında bir film yapma deneyimini ve projeyi çevreleyen yaygın toplumsal damgaları irdeliyor.

Buradayım!: Yayılımlar film programı, 1 – 22 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi web sitesi üzerinden çevrimiçi olarak izlenebilir.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler