Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali online yapılacak

Yedinci Sanat

Uçan Süpürge Vakfı, bu yıl “Doğa” temasıyla gerçekleştirilecek olan 23’üncü Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin koronavirüs salgını nedeniyle online yapılacağını duyurdu.

Uçan Süpürge Vakfı tarafından 23'üncüsü düzenlenecek olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu yıl koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle online yapılacak. Bu yıl ki teması “Doğa” olarak belirlenen festival, 7-14 Mayıs tarihleri arasında Uçan Süpürge Vakfı internet sitesi üzerinden ve sosyal medya hesaplarından online yapılacak.

Uçan Süpürge Vakfı’nın sosyal medya üzerinden konuya dair yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu yıl temayı ‘Doğa’ olarak planlamıştık. Ama içinde yaşadığımız günlerde; doğadan, doğayla kurduğumuz ilişkiden bağımsız olmayan bu salgın gündemini tema olarak almaya karar verdik ve temamızı 'evde kaldık' olarak değiştirdik. Festivali daha önce planladığımız tarihlerde, 7-14 Mayıs tarihleri arasında Uçan Süpürge Vakfı internet sitesi üzerinden ve sosyal medya hesaplarından online olarak yapıyoruz.

Bütün dünya bir sağlık krizinden geçerken, evde kalmak ilk tedbir oldu. Salgın, sağlık sistemine dair sorunlarla birlikte ekonomik ve toplumsal boyuttaki pek çok sorun yakıcı bir halde gündemimize getirdi. ‘Evde kal’ paylaşımlarını yaparken evde kalmanın yalnızca bireysel önlemlerimizle mümkün olamayacağını biliyoruz. ‘Hayat eve sığar, evde kal’ belki ama işlerine gitmek zorunda olanların kendi olağanüstü hallerini ilan etmeleri mümkün mü? Dünya ilk kez bir krizde değil, ama bu kez hep birlikte kaçıyor, kapanmaya, saklanmaya çalışıyoruz. Apokaliptik filmler, bize buna benzer senaryoları yıllardır gösterir, sinemanın yabancısı değil bu hal, lakin biz alışmakta zorlanıyoruz.

‘Evde kaldık’ demenin deneyimini hep birlikte anlatabilmek, sözü görüntüye de yansıtabilmek için kendi videolarımızla festival filmimizi kendimiz oluşturalım istiyoruz. Adına ne derseniz, ‘Korona günlerinde evde kadın olmak’ da diyebiliriz, ‘Korona günlüğü’ de... Siz de bu filmde olun, festivalde hepimizin filmini gösterelim, hatta bu günleri kadın tarihi sayfalarına ekleyelim.”

Festivale katılmak isteyenler, videolarını Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine gönderebilir.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler