Kadıköy'ün sembol mekanı Rexx Sineması kapandı

Yedinci Sanat

Kadıköy'ün sembol mekanlarından biri olan ve binlerce filmi izleyicilerle buluşturan Rexx Sineması, kapılarını kapatma kararı aldı. Kadıköy ve sinema dendiğinde akla ilk gelen mekan olan Rexx Sineması, bina sahibinin kira sözleşmesini uzatmaması sonucu kapanıyor.

Sinema salonunun oldukça geriye giden bir tarihi bulunuyor. 1920'lerde Apollon, 1930'larda ise Hale Sineması adıyla işletilen aynı yerdeki salon, 1961'de yıkıldı. Yeni yapı Reks sineması adıyla 1962 yılında hizmete girdi. Mimar Maruf Bey tarafından tasarlanan bina, yıllarca Kadıköy'ün referans yapılarından biri oldu. 2000'li yılların başlarında ise sinema salonun adı Rexx olarak değiştirildi.

Binanın yeniden sinema salonu olarak hizmet verip vermeyeceği ise henüz belli değil. Corona virüsü salgını sebebiyle halihazırda kapalı olan sinemanın tahliyesine başlandı. Daha önce de kira bedelinin çok yüksek olmasından dolayı sinemanın kapanması gündeme gelmiş, ancak bugüne kadar filmler izleyicilerle buluşmaya devam etmişti.

Sinemanın tahliye edildiğine yönelik haberler binlerce sinemaseveri derinden üzdü. Sosyal medyada bu sinemada birçok anısı olduğunu belirten sinemaseverler, bu kararın tekrar değerlendirilmesini talep etti.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler