SİYAD, 2018’in en iyi yabancı filmlerini belirledi

Yedinci Sanat

Sinema Yazarları Derneği üyeleri, geçen yıl Türkiye'de sinemalarda vizyona giren tüm yabancı filmleri oyladı. En yüksek oyu, yılın en çok konuşulan yapımlarından "Roma" aldı.

Meksikalı yönetmen ve senarist Alfonso Cuaron imzalı "Roma", ilk gösterimini yaptığı Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan'a layık görüldü. Film, Oscar'ın habercisi olarak görülen Altın Küre Ödülleri'nde de hem "En İyi Yönetmen" hem de "Yabancı Dilde En İyi Film" ödüllerini aldı. Film aile içi çatışmaların ortasındaki genç bir hizmetçinin yaşadığı travmanın etrafında devletin el koyduğu köylülere ait araziler, öğrenci eylemleri, sokaklarda gelir adaletsizliğinin hissedildiği insan manzaraları vb. yoluyla bir dönemin politik portresini çiziyor. Roma’nın ithalatçısına ödülü, Şubat ayında düzenlenecek 51. SİYAD Ödül Töreni’nde verilecek. SİYAD, yine üyelerinin oylarıyla belirleyeceği 2018 Türkiye Sineması Ödülleri’nin adaylarını ise önümüzdeki hafta açıklayacak. 2018 Türkiye Sineması Ödülleri’ni kazananlar da Şubat ayında düzenlenecek 51. SİYAD Ödül Töreni’nde ödüllerine sahip olacaklar.

SİYAD üyelerinin seçimiyle belirlenen 2018 yılının en iyi 20 yabancı filmi aldıkları oy sırasına göre şunlar:

  1- Roma

Roma

Cleo, Meksiko’nun orta sınıf ailelerinin yaşadığı Roma mahallesinde hizmetçi olarak çalışmaktadır. Genç kadın, gönlünü Fermin adındaki bir adama kaptırmıştır fakat bu ilişki pek de Cleo’nun düşlediği gibi sonuçlanmaz. Bu sırada evin dört çocuk annesi olan hanımı Sofia, kocasının yokluğu ile başa çıkmaya çalışır. Birbirinden farklı hayatlara sahip olsalar da benzer travmalar yaşayan Cleo ve Sofia, siyasi kargaşanın hüküm sürdüğü bir ortamda birbirlerinin en büyük destekçisi olur. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini iki Oscar ödüllü Alfonso Cuaron üstleniyor.

 

 

  2- Phantom Thread

Phantom Thread

İngiliz modasının kalbinde yer alan ünlü terzi Reynolds Woodcock ve kız kardeşi Cyril, kendilerine özgü tarzları ile ülkenin önde gelenlerini giydirmektedir. Müzmin bir bekar olan Woodcock, hayatına giren kadınlarla arkadaşlık etmekte, onlardan ilham almaktadır. Genç, iradeli bir kadın olan Alma, Reynolds’ın karşısına çıktığında işler değişir. Genç kadın Reynolds’ın aklını başından alır ve kısa sürede ilham perisi olur. Reynolds’un düzenli hayatı aşk kapısını çaldığında alt üst olur. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde 3 Oscar ödüllü aktör Daniel Day-Lewis, modacı Charles James'i canlandırıyor.

 

 

  3- Beni Adınla Çağır

Beni Adınla Çağır

1983 yazında 17 yaşındaki Amerikalı-İtalyan Elio Perlman günlerini ailesinin İtalya'nın kuzeyindeki 17. yüzyıldan kalma villasında geçirmektedir. Bir gün, doktorasını sürdüren Amerikalı bilim adamı Oliver, Elio'nun babasına yardım etmek göreviyle villaya gelir. Elio ve Oliver, hayatlarını sonsuza dek değiştirecek bir yaz boyunca yeşermekte olan arzunun güzelliğini keşfedeceklerdir. Luca Guadagnino'nun senaristlerinden biri olduğu ve yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Armie Hammer, Elena Bucci, Vanda Capriolo, Amira Casar, Timothée Chalamet, Victoire Du Bois ve Esther Garrel yer alıyor.

 

 

  4- Zama

Zama

Güney Amerika'da doğan ve İspanyol Kraliyeti'nin bir görevlisi olan Zama, kraldan bir terfi mektubu beklemektedir. Fakat mektup hiçbir zaman gelmez. Mektubu beklerken her şeyini kaybettiğini fark eden Zuma, tehlikeli bir haydut avına girmeye karar verir. Evinden uzak topraklarda giriştiği macera sonucu tutuklanan Zama idama mahkum edilir. Onun artık tek amacı hayatta kalmaktır.

 

 

 

  5- The Florida Project

The Florida Project

6 yaşındaki Moone ve ekibi, yetişkinlerin zorlu dünyasından tamamen uzak kendilerine ait bir dünya yaratmışlardır. Okulların tatil olmasıyla birlikte bu afacan grubun tek dertleri, istedikleri gibi koşup oynayabilmek, kimseyi umursamadan eğlenebilmek ve istedikleri zaman sınırsız dondurma yiyebilmektedir. Oysa yetişkinler için durum çok farklıdır. Artık çocuk olma lüksleri kalmamış yetişkinler için Florida yazı, zorluk, acı ve gözyaşı demektir.

 

 

 

  6- Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri

Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri

Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri, kızının cinayetini aydınlatmak isteyen bir anneyi temel alıyor. Kızının cinayet davasında bir suçlu bulunmadan aylar geçtikten sonra, Mildred Hayes cesur bir hamle yapar. Kentin saygıdeğer polis şefi William Willoughby'ye yöneltilen tartışmalı bir mesajla kentin ücra bir yolunda üç adet billboard kiralar. Şiddet eğilimli, çocuksu bir annenin çocuğu olan, şefin sağ kolu Dixon'ın adı olaya karıştığında, acılı anne ile güvenlik güçleri arasındaki savaş daha da şiddetlenecektir...

 

 

  7- Hiçbir Zaman Burada Değildin

Hiçbir Zaman Burada Değildin

Mesleğinde bir ömre yetecek kadar şiddete tanık olan Joe, hayatını seks ticareti için kaçırılan kızları kurtararak kazanmaya başlamıştır. Yozlaşmış New York senatörünün kızını kurtarması için kiralandığı zaman ise bir komplo ağının içine sürüklenir. Joe'nun az sayıdaki meslektaşları birer birer ortadan kaybolurken, Joe kısa sürede, kendisini ölü görmek isteyen düşmanlarıyla savaşmak zorunda olduğunu kavrayacaktır. Jonathan Ames’in romanından sinemaya uyarlanan film, Kevin Hakkında Konuşmalıyız filmi ile 6 yıllık bir ara veren Lynne Ramsay'in hem beyazperdeye hem de Cannes'a dönüş filmi.

 

 

  8- Soğuk Savaş

Soğuk Savaş

Soğuk Savaş, birbirinden tamamen farklı farklı karakterlere sahip bir kadın ve bir erkek arasındaki tutkulu ama imkansız aşkın öyküsünü anlatıyor. Soğuk Savaş sırasında Polonya’dan Berlin’e, Yugoslavya’dan Paris’in gece kulüplerine uzanan filmde, siyasi görüş, karakter ve kaderin cilvesiyle savrulan Zula ve Wiktor’un tutkulu aşkı ele alınıyor. Soğuk Savaş'ın yönetmenliğini Pawel Pawlikowski üstleniyor. Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc ve Agata Kulesza gibi isimleri kadrosunda bulunduran film, 2018 Cannes Film Festivali'nden En İyi Yönetmen ödülü ile döndü.

 

 

  9- Sevgisiz

Sevgisiz

Moskova yaşayan Zhenya ve Boris’in evliliklerinde artık sona gelinmiştir. Nefret ve suçlamalarla tükettikleri evliliklerini sonlandırmak üzere olan çift hayatlarında yeni bir başlangıç yapmanın heyecanı içerisindedirler. Oysa 12 yaşındaki oğulları Alyosha için durum çok farklıdır. Ailesi tarafından sevilmeyen, içe dönük ve mutsuz bir çocuk olan Alyosha, kendisini dayanılmaz bir yük olarak görmektedir. Anne ve babası bilmese de Alyosha onların tüm kavgalarını duymuştur ve ansızın ortadan kaybolur. Zhenya ve Boris çocuklarının kaybolduğunu ancak 2 gün sonra fark edecektir.

 

 

  10- Transit

Transit

Alman askerleri Paris’in hemen dışındadır. Gerog, Weidel adlı bir yazarın eşyalarını ulaştırmak için yola çıkar ve Marsilya’ya ulaşır. Fakat şehre geldiğinde Weidel’in işkence korkusundan intihar ettiğini öğrenir. Artık eşyaları ona kalmıştır. Bunların içinde bir roman taslağı, bazı mektuplar ve Meksika Elçiliği’nin vize güvencesi vardır. Sadece ayrılacaklarını kanıtlayabilenler bir liman kentinde bulunabilir ve bu da potansiyel bir ülkeden giriş iznidir. Georg, koşullar gereği Weidel’in kimliğine bürünür. Şehirden ayrılmak için onay beklediği sırada birçok mülteci ile ilişki kuran Georg, gizemli Marie ile tanışınca tüm planları değişir.

 

 

  11- Mekânlar ve Yüzler

Mekânlar ve Yüzler

60 yılı aşkın bir süredir sinemadan fotoğrafa, video yerleştirmeden heykele yapıtlar üreten 88 yaşındaki efsane Agnès Varda, İstanbul’da da “Şehrin Kırışıklıkları” projesiyle duvarlara yapıtlar bırakan genç JR ile birlikte Fransa’nın köylerini gezdi. İkili bir yandan halkla sohbet etti, fotoğraflar çekti, çektikleri fotoğrafları sergiledi, bir yandan da dost olup birbirlerini daha iyi tanımaya çalıştı. Mekânlar ve Yüzler, iki çok özel sanatçının sanat, yaş almak, paylaşmak ve gezmek hakkında ürettikleri bir film.

 

 

  12- Climax

Climax

90’ların ortasında 20 dansçı, üç günlük bir prova için ormandaki yatılı bir okulda bir araya gelir ve provaların ardından parti düzenlerler. Müzik, dans, gerilim ve cinsellik dolu bu ortamda kimileri cennette olduğunu hissederken kimileri içinse durum cehennemden farksızdır. Filmin yönetmen ve senaristliğini Gaspar Noe üstleniyor. Filmin kadrosunda Sofia Boutella’nın yanı sıra Romain Guillermic, Souheila Yacoub, Kiddy Smile, Claude Gajan Maull, Giselle Palmer gibi isimler yer alıyor. Görüntü yönetmenliğini Benoît Debie’nin üstlendiği filmin prömiyeri 71. Cannes Film Festivali’nde gerçekleşti.

 

 

  13- Western

Western

Bir grup Alman inşaat işçisi, Bulgar kırsalındaki uzak bir bölgede zorunlu olarak çalışmaktadır. Evlerinde uzakta, yabancı topraklarda çalışmak erkeklerin macera duygularını harekete geçirir. Fakat ülkede bilmedikleri bil dilin konuşulması ve kültürel farklılıklar nedeniyle kendi önyargıları ile karşı karşıya kalırlar. Valeska Grisebach yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Meinhard Neumann, Reinhardt Wetrek, Syuleyman Alilov Letifov ve Vyara Borisova gibi isimler yer alıyor. Filmin senaryosunu da yönetmenin kendisi üstleniyor.

 

 

  14- Köpek Adası

Köpek Adası

Günün birinde Megasaki City'deki bütün köpeklerin şehirden uzaklaştırılmasına karar verilir. Bütün köpekler, evcil ya da değil, devasa çöp döküm alanına sürülür. Bu köpeklerin içinde 12 yaşındaki Atari Kobayashi'nin koruma köpeği Spots da vardır. Minyatür uçağına atlayan Atari, tek başına nehrin karşı tarafına geçer ve köpeğini aramaya koyulur. Orada, yeni arkadaş olmuş melez köpek sürüsünün de yardımıyla epik bir yolculuğa çıkar. Atari'nin köpeğini arayış yolculuğu, bölgenin kaderini ve geleceğini değiştirecektir...

 

 

  15- Yaz

Yaz

Genç bir müzisyen olan Viktor Tsoy, yeni bir grup kurmanın hazırlığındadır. Grubun kurulma arifesinde ülkede Iggy Pop, Talking Heads, Lou Reed gibi sanatçıların kaçak plakları elden ele dolaşamakta, rock’n’roll ve blues yaygınlaşmaktadır. Victor’un hayatı Zoopark grubunun lideri Mike Naumenko ile tanışması ile bambaşka bir hal alır. Victor, kendisini bir anda, Mike ve Mike’ın eşi Natasha arasında bir aşk üçgeninde bulur. Kirill Serebrennikov’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Viktor Tsoy’u Teo Yoo canlandırıyor. Biyografik yapımın kadrosunda Roman Bilyk, Irina Starshenbaum, Filipp Avdeyev, Nikita Efremov, Alexander Kuznetsov gibi isimler yer alıyor.

 

 

  16- Mirasçılar

Mirasçılar

Chela ve Chiquita uzun yıllar birlikte olan bir çifttir. Dışa dönük Chiquita, hayatlarını yönetmekten sorumluyken Chela tüm zamanını resim yaparak geçiren biridir. Maddi zorluk yaşayan çift eşyalarını satmaya başlar. Fakat borçlar ödenemediğinde Chiquita hapse girmek zorunda kalır. Chela, artık yapayalnızdır, para kazanmak için şoförlük yapmaya başlar. Bu sırada tanıştığı Angy, kendisini yeniden tanımasını sağlar. Senaryosunu ve yönetmenliğini ilk uzun metraj filmine imza atan Marcelo Martinessi'nin üstlendiği filmin başrolünü Ana Brun ve Margarita Irun paylaşıyor.

 

 

  17- Thelma

Thelma

Norveçli bir öğrenci olan Thelma ailesini ver kasabadaki hayatını geride bırakarak Oslo'ya üniversite okumaya gider. Çekingen bir kız olan Thelma, yeni hayatına alışmaya çalışırken kısa bir süre sonra kendisinin de açıklayamadığı bazı özel güçleri olduğunu farkeder. Bu güçler, aşkla ortaya çıkıyordur. Tekrar, Oslo, 31 Ağustos ve Sessiz Çığlık filmlerinin yönetmeni Joachim Trier'ın imzasını taşıyan film doğaüstü bir gerilim.

 

 

  18- Karanlıkla Karşı Karşıya

Karanlıkla Karşı Karşıya

Polis memuru Ron Stallworth ve ortağı Flip Zimmerman Ku Klux Klan'ı durdurmak için mücadele vermektedir. Ron, şehri ele geçirme girişimlerini engellemek için gizlice örgüte sızar ve Klan’ın büyük kurucusu ile yakın ilişki kurar. Bu sırada ortağı Zimmerman, ölümcül bir komployla ilgili bilgilere ulaşır. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Malcolm X”, “25. Saat” ve “İçerideki Adam” gibi filmlerle tanınan 2 Oscar adayı Spike Lee oturuyor. Adam Driver ve John David Washington başrolü paylaştığı filmin kadrosunda Topher Grace, Laura Harrier, Ryan Eggold, Jasper Pääkkönen gibi isimler yer alıyor.

 

 

  19- Muhteşem Kadın

Muhteşem Kadın

Marina sevgilisiyle mutlu bir ilişkisi olan trans bir kadındır. Gündüzleri garsonluk geceleri şarkıcılık yapan Marina'nın bu düzenli hayatı, sevgilisinin ani ölümü ile tepetaklak olur. Artık hem yalnız kalmışlığın ağırlığıyla hem de kendisini dışlayan, hırpalayan toplumla mücadele etmek zorunda kalır. Sebastián Lelio'nun yönettiği, senaryosunu Gonzalo Maza ile birlikte kalema aldığı filmin başrollerinde Daniela Vega, Francisco Reyes ve Luis Gnecco yer alıyor. Film ayrıca 67. Berlin Film Festivali ana yarışma filmleri arasında yer alıyor.

 

 

  20- Müze

Müze

Müze, 1985 yılında Mexico City’deki Antropoloji Müzesi’nde yaşanan soygunu konu ediyor. 30’lu yaşlarında olan Juan ve Benjamin, hala okul hayatından kurtulamamıştır. Bir Noel akşamı artık hayatta tek başlarına bir şeyler yapmaya karar verirler. İkilinin aklında ise Meksika’nın ünlü antropoloji müzesini yağmalama fikri vardır. Gerçek olaylardan esinle yola çıkan ve tamamına yakını olayların yaşandığı gerçek mekanlarda çekilen Müze’nin yönetmen koltuğunda Alonso Ruizpalacio oturuyor. Senaryosunu yönetmen ile Manuel Alcala’nın birlikte kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda Gael García Bernal, Leonardo Ortizgris, Alfredo Castro, Lisa Owen, Ilse Salas gibi isimler yer alıyor.

 

 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler