24. Gezici Festival yolculuğunu tamamladı

Yedinci Sanat

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği Gezici Festival, 30 Kasım’da Ankara’da başladığı yolculuğunu 13 Aralık’ta Kastamonu’da tamamladı. Festivalde 60’ın üzerinde film, iki hafta boyunca Ankara, Sinop ve Kastamonulu sinemaseverlerle buluştu.

24. Gezici Festival, dünya festivallerinden ödülle dönen filmlerden sinema tarihinin değeri sonradan anlaşılmış başyapıtlarına, Türkiye sinemasının dikkat çeken örneklerinden korku sineması seçkisine, sinemanın her döneminden ve her türden filme yer verdiği programıyla Ankara, Sinop ve Kastamonulu izleyicilere unutulmaz bir sinema ziyafeti yaşattı.
Festival, üç şehirde birçok ünlü oyuncu ve yönetmeni ağırladı.

Damla Sönmez

Türkiye 2018 bölümünde yer alan Sibel’in başrol oyuncusu Damla Sönmez, filmin festivaldeki ilk gösteriminin ardından Ankaralı izleyicilerle buluştu.

Deniz Buga

Aynı bölümde yer alan Arada’nın yönetmeni Ali Kemal Çınar ve Dünya Sineması bölümünde gösterilen Uzak Evren’in yapımcısı Deniz Buga da Ankara’daki gösterimlerin ardından seyirciyle buluşan konuklar arasındaydı. Ahmet Boyacıoğlu’nun yeni filmi Paranın Kokusu’nun Ankara’daki gösterimi izleyicilerin büyük ilgisiyle karşılandı. Gösterimin ardından Ahmet Boyacıoğlu, Murat Kılıç, Rıza Sönmez, Muzaffer Özdemir, Emrah Kolukısa ve Ankaralı yerel oyuncular izleyicilerden gelen soruları yanıtlamak için salondaydı.

Mahmut Fazıl Coşkun’un ödüllü filmi Anons, yönetmenin katılımıyla Ankara, Sinop ve Kastamonu’da gösterildi. Ayrıca, yönetmenin Gezici Festival için hazırladığı “Görünmez Kentler” bölümünde yer alan filmler de bu üç şehirde yönetmenin sunumuyla izleyicilerle buluştu. Yönetmen Tolga Karaçelik ve oyuncu Tuğçe Altuğ’un katılımıyla gerçekleşen, Sinop’un açılış filmi Kelebekler'in gösterimine sinemaseverlerin ilgisi büyüktü. Zeki Demirkubuz Kastamonu Üniversitesi öğrencileri ile buluştu ve genç sinemaseverlerin sorularını yanıtladı.

Sinema tarihinde yolculuk

Sinema yazarları Jonathan Rosenbaum ve Ehsan Khoshbakht’ın ABD Büyükelçiliğinin desteğiyle hazırladığı Yalanlar Çağı bölümünde yer alan üç klasik, Khoshbakht ve film eleştirmeni Imogen Sara Smith’in sunumlarıyla gösterildi. Khoshbakht ayrıca, Il Cinema Ritrovato Film Festivali ile işbirliğiyle gösterilen, devrim sonrası Küba’ya kamerasını çeviren 1968 yapımı Azgelişmişlik Anıları’nın gösterimi öncesinde sinemaseverlerle buluştu.

Delft Porseleninin Sırrı, Elif Rongen-Kaynakçı’nın sunumuyla gösterildi

ABD ve Hollanda Büyükelçiliklerinin katkılarıyla düzenlenen Sessiz Serüven bölümünde yer alan Kapının Ardı, San Francisco Sessiz Film Festivali Yönetmeni Robert Byrne’ün, Delft Porseleninin Sırrı ise Hollanda Eye Film Müzesi sessiz film küratörlerinden Elif Rongen-Kaynakçı’nın sunumlarıyla gösterildi. Bu iki klasiğe, dünyanın en çok tanınan sessiz sinema müzisyenleri Stephen Horne ve Frank Bockius canlı performanslarıyla eşlik etti.

AB Sivil Düşün Programı ve Goethe Institut katkılarıyla hazırlanan Sığınma(sız) bölümünde göçmen sorununu farklı boyutlarıyla ele alan filmler gösterildi. Bölümde yer alan Aç Hayaletler Adası’nın gösterimine, filmde öyküsü takip edilen Poh Lin Lee de katıldı. Lee, gösterimin ardından seyircilerden gelen soruları yanıtladı. Festival, ‘Sığınma(sız)’ bölümüne eşlik eden bir video sergisine de ev sahipliği yaptı. Türkiye’deki Suriyeli göçmenlerin hikâyelerini anlatan ve 17 videodan oluşan “Türkiye’ye Hoş Geldin” başlıklı sergi, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeydi.

Gezici Festival’de, ABD ve Hollanda Büyükelçiliklerinin desteğiyle hazırlanan Çocuk Filmleri programı küçük izleyicilerle buluştu. Hollanda Büyükelçiliği, Cinekid Çocuk Filmleri Festivali ve Genç Kültür Türkiye'nin katkılarıyla Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezi öğrencileri, eğitmen Elif Boyacıoğlu ile ilk canlandırma filmlerini ürettiler.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler