Librettosunu Ece Temelkuran yazdı, Suat Derviş’e adandı...

Metronom

51. İstanbul Müzik Festivali’nin merakla beklenin konserlerinden biri kuşkusuz Hollanda, Türkiye ve İran’dan yetenekli kadın besteciler tarafından yazılan üç bölümlük Kadınlar Yeterince Bekledi olacak. Librettosunu Ece Temelkuran’ın yazdığı eser Şahmeran, Kassia ve Suat derviş’e adanmış.

Son yıllarda Yunan mitolojisini kadın bakış açısıyla ele alarak büyük ilgi gören çağdaş romanlar, They Have Waited Long Enough projesine ilham kaynağı oldu. Projenin Amsterdam’da düzenlenen WonderFeel Festivali’nde büyük beğeni toplamasının ardından İstanbul Müzik Festivali, projenin ikinci etabı için üç kadın besteciye soprano, yaylı dörtlü ve duduk, kanun ve klasik kemençe gibi Türk çalgıları için üç bölümden oluşan bir eser siparişinde bulundu. Projenin ikinci ayağı olacak Kadınlar Yeterince Bekledi, 51. İstanbul Müzik Festivali’nde gerçekleştirilecek dünya prömiyeriyle, bu kez kapsamını Yunan mitolojisinin ötesine doğru genişleterek bu coğrafyanın efsanevi ve gerçek kadın karakterlerine odaklanıyor.

Kadınlar Yeterince Bekledi, Hollanda, Türkiye ve İran’dan yetenekli kadın besteciler tarafından yazılan üç bölümlük bir eser olarak tasarlandı. Besteci Meriç Artaç, Anadolu kültürünün en esrarengiz mitolojik kahramanlarından biri olan Şahmeran’dan ilhamla yaylı çalgılar dörtlüsü, soprano ve duduk için eserin ilk bölümünü besteledi. Artaç’ın yeni bestesi, İKSV’nin 50’nci yılını kutladığı 2022’de, festival ve bienallerine katılan genç sanatçılara katkı sunmak için geliştirdiği İKSV 50. Yıl Genç Sanatçı Destek Fonu ile desteklendi. Kate Moore ve Aida Shirazi ise, yaylı sazlar dörtlüsü, soprano, kemençe ve kanun için besteledikleri iki ayrı bölümden birini, yine gücü ve cesaretiyle karşımıza çıkan Ortaçağ kadın figürlerinden, Bizanslı başrahibe, şair, besteci ve ilahi yazarı Kassia’ya, diğerini ise gazeteci yazar Suat Derviş’e adadı.

Toplam üç bölümde birleşen, üç farklı besteci tarafından, üç önemli kadın karaktere ithaf edilen eserin librettosunda, kadın hikayelerine verdiği önemle bilinen başarılı gazeteci ve yazar Ece Temelkuran’ın imzası bulunuyor. İlk projedeki başarılı performansıyla akıllarda kalan soprano Katharine Dain, projenin ikinci ayağında da üç karakterin sesi oluyor. Ona sahnede Nemeth Quartet, klasik kemençe sanatçısı Elif Canfeza Gündüz, Hollandalı duduk sanatçısı Raphaëla Danksagmüller ve kanun sanatçısı Esra Berkman eşlik ediyor.

Doğuya doğru atılan bu ilk adımdan sonra proje, önce Avrupa’dan, sonra dünyanın her yerinden tarihi ve efsanevi kadınlara odaklanarak bir dizi hâlinde hayatına devam edecek. Kadınlar Yeterince Bekledi, kadın hikâyelerini güç ve cesaret penceresinden ele aldığı çağdaş anlatımıyla 51. İstanbul Müzik Festivali’nin en heyecan verici konserlerinden biri. 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler