Müzikseverler Şişli Plak Festivali'nde buluştu

Metronom

Şişli Belediyesi'nin bu yıl 2’ncisini düzenlediği 'Şişli Plak Festivali’, İstanbul’un önemli plak koleksiyoncularını, plak müdavimlerini ve binlerce müzikseveri bir araya getirdi. Festival, müzik kültürüne önemli katkı sağlarken, aynı zamanda geliştirilen içeriğiyle plakseverler için de keyifli bir buluşma adresi oldu.

Şişli Belediyesi tarafından hayata geçirilen Şişli Plak Festivali’nde binlerce müziksever söyleşiler, konserler, plak mezatları, imza günleri ve birbirinden keyifli konserlerle müzik dolu iki gün geçirdiler. 17-18 Eylül tarihleri arasında Feriköy Organik Pazarı alanında gerçekleştirilen etkinlik; İstanbul kültür-sanat ajandasında önemli bir yer edinirken, bir araya gelen müzik dünyasının paydaşları da müzik tarihinden müziğin gelecek kuşaklara bırakacağı ize kadar geniş bir etki alanı yarattılar.

Festival, renkli etkinliklere sahne oldu

Festival kapsamında ilk gün; efsane grup Bulutsuzluk Özlemi ve Balkan müzikleriyle herkesin beğenisini kazanan Kolektif İstanbul, ikinci gün yine bir efsane grup olan Yeni Türkü konser verdi. Tuna Kiremitçi ise Eda Baba ve Özge Fışkın gibi güçlü vokallerle sahne aldı.

Vigor Kültür Sanat'ın sanat danışmanlığını yaptığı festivalde; Murat Beşer moderatörlüğünde Taner Öngür ve Tarkan Gözübüyük, Murat Meriç moderatörlüğünde Murat Ertel, Kanat Atkaya moderatörlüğünde ise Yekta Kopan, Görgün Taner ve Murat Abbas'ın konuk olduğu özel söyleşiler gerçekleştirildi.

İki gün üst üste yapılan plak mezatında ise birbirinden kıymetli 45’likler ve diğer plaklar müzikseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

“Bomonti kültür ve sanatın merkezi olacak”

“Bu yolculuğa çıkarken bir hayalimiz vardı, plak seviyorduk, müziğe tutkunduk. Ben de bir plak koleksiyoneri olarak çok heyecanlıydım. Geçen yıl ilkini yaptığımız Şişli Plak Festivali muhteşem bir ilgi gördü ve çok güzel anılar biriktirdik. Bu da bize ikincisini gerçekleştirmek için büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Kültür- sanat alanında çok büyük bir eksiklik vardı. Deyim yerindeyse ülkemizde pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da yoksulluk çekiyorduk. Ülkemizin yetiştirdiği çok kıymetli sanatçılarla, müzik insanlarıyla ve siz müzikseverlerin katkısıyla bu alanı taçlandırdık” diyen Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, iki gün boyunca festival alanında müzikseverlerle buluştu, keyifli sohbetler gerçekleştirdi. Keskin ayrıca, “Bomonti’yi kültürün, sanatın merkezi yapmak istiyoruz. Bomonti bir açık hava müzesi olacak, önümüzdeki günlerde sizlere çok güzel haberlerimiz olacak” müjdesini de verdi.

Çok Okunanlar