Moğollar'dan tek seferde ve tamamen canlı: Anatolian Sun

Metronom

Kariyerlerinin 52. yılını kutlayan Türk müzik tarihinin efsanevi grubu Moğollar, dünyaca ünlü Artone Studio’larında, direct – to – disc (doğrudan plağa kayıt) teknolojisiyle kaydedilen yeni albümleri Anatolian Sun Part 1 & Part 2 ile geri döndü.

1970'li yıllardan bu yana Türkiye müzik tarihinde çok önemli bir yer edinen Moğollar, kazandırdıkları pek çok eseri bu kez çok özel bir projede bir araya getirdi. Grubun 11 yıl aradan sonra gelen ve iki ayrı albüm halinde plak formatında da yayınlanan albümü Anatolian Sun; Moğollar’ın konser performanslarına en yakın kayıtları olma özelliğini taşıyor. Herhangi bir düzenleme yapılmadan tek seferde ve tamamen canlı kaydedilen albüm; Gülbaba Records & Night Dreamer Records etiketiyle plak formatında ve dijital olarak yayınlandı.

EpBoediW8AIqVq3

İngiliz Night Dreamer ile dünya dinleyicisiyle de buluşacak olan albümün prodüktörlüğünü ise BaBa ZuLa grubundan Murat Ertel üstlendi. Birkaç kült şarkı dışında tüm şarkıları yeniden ele alan Ertel yeni düzenlemeler yaptı. Albümün en büyük sürprizi ise Cem Karaca & Moğollar olarak 1973’te yayınlanan Gel Gel’in Moğollar tarafından 47 yıl sonra yeniden kaydedilmesi oldu. Moğollar’ın vokalisti Emrah Karaca bu vesileyle ilk kez babasının bir şarkısını seslendirmiş oldu. Ayrıca 2011 yılında Engin Yörükoğlu'nun hayatını kaybetmesi sonrasında grubun davulcusu olan Kemal Küçükbakkal'ın da Moğollar ile kaydettiği ilk stüdyo albümü.

 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler