7. Filmamed Belgesel Film Festivali "Ben Devrimim" ile başlıyor

Belgesel

Bu yıl yedincisi düzenlenen FilmAmed Belgesel Film Festivali, 8 Mayıs akşamı saat 19:00’da Ben Devrimim (I Am the Revolution, 2018) filminin ÇandAmed Sinema Salonu’ndaki gösterimiyle başlayacak. Benedetta Argentieri imzalı Ben Devrimim, Afganistan, Suriye ve Irak’ta üç devrimci kadının ilham verici öykülerini iç içe geçiren bir belgesel.

FilmAmed programında bu yıl iki temanın ağırlığı hissediliyor: Birisi göç ve mültecilik, diğeriyse kadınların direnişi ve yeni bir dünya yaratma mücadelesi. Program kapsamında izleyiciyle buluşacak kırk dört filmden yirmisinin yönetmeninin kadın olması da dikkat çekiyor.

Programdaki yerli belgesellerden bazıları şöyle: Dargeçit’te 1995 yılında kaçırılıp kaybedilen yedi kişinin kemiklerine ulaşmak için amansız bir mücadele veren ailelerin hikâyesine odaklanan Veysi Altay imzalı Kuyu (Bîr), Kıvılcım Akay’ın İstanbul’da yaşayan Senegal göçmeni bir kadının öyküsünü anlatan Amina’sı, Nejla Demirci’nin meme kanserine yakalanan bir kadının mücadelesini takip eden Yüzleşme’si, Zeynep Güzel’in İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması’nda da yarışan Yaz Kış Demeden’i, Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in Anadolu’dan getirilen saçların İsrail’de Ortodoks Yahudi kadınlara satılacak pahalı peruklara dönüşmesini anlatan Baştan Başa’sı, on dört yönetmen kadının günümüz Türkiye sinema sektörüne dair görüşlerini bir araya getiren Su Baloğlu ve Merve Bozcu imzalı Onun Filmi, çocukluğunu geçirdiği şehrin sokaklarına döndüğünde zamanı durmuş, anılarını yıkılmış ve insanlarını dağılmış bulan bir şairin öyküsünü anlatan Özcan Alper imzalı animasyon belgesel Kavil (Yıkıntılar Arasında).

Festivalin uluslararası yapımları arasında ise, Patricio Guzmán’ın sömürgecilerin Amerikan yerlilerine uyguladığı soykırımı ve Pinochet diktatörlüğünün insanlığa karşı işlediği suçları suyun ve okyanusun öyküsüyle ustaca birleştiren başyapıtı Sedef Düğme (El Botón de Nácar, 2015) ve İran Devrimi’nin bir sempatizanı olarak İran-Irak Savaşı’nı belgeleyen fotoğrafçı Saeid Sadeghi’nin geçmişiyle yüzleşmesinin öyküsünü anlatan Maryam İbrahimi imzalı Kurşundan da Güçlü (Stronger Than a Bullet) dikkat çekiyor.

FilmAmed kapsamında 12 Mayıs Pazar günü saat 10:00’da, ÇandAmed Sinema Salonu’nda, belgeselcilerin ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin buluşacağı bir forum düzenlenecek. Aynı gün saat 15:00’teyse, yine ÇandAmed’de, kanun hükmünde kararnamelere dayanarak yapılan işten çıkarmalarla ilgili bir film gösterimi ve seminer düzenlenecek. EurasiaDocAmed Belgesel Film Senaryo Atölyesi de 9-12 Mayıs tarihleri arasında yönetmen, yapımcı ve eğitmen Samuel Aubin rehberliğinde gerçekleştirilecek.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler