Foça ikinci kez arkeoloji belgesellerine ev sahipliği yapıyor

Belgesel

17 ülkeden yaklaşık 40 belgesel film Eski Foça’da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 2. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri, Göbeklitepe’den Gazze’ye dünyanın dört bir yanında insanların bin yıllar boyunca neler yaptığını keşfetmenin heyecanını yaşatacak.

Foça Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl ikinci yaşını kutlayacak olan Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri (‘Foça Film Günleri’), 17 Ekim’de başlıyor. 17 ülkeden yaklaşık 40 belgesel filmin yer alacağı bu yılki etkinlikte, iki dakikadan kısa “filmcikler” ile uzun metraj belgesel filmleri de yer alıyor. Seyircilerin, arkeologlar ve yönetmenlerle buluşacağı; söyleşi, yürüyüş ve atölye çalışmalarının da yer alacağı etkinlik, yararlanmak isteyen herkese açık olacak.

Göbeklitepe’den Gazze’ye, İzmir’den İrlanda’ya, Foça Film Günleri, dünyanın dört bir yanında insanların bin yıllar boyunca neler yaptığını keşfetmenin heyecanını yaşatacak. Belgeselciler, objektiflerini Türkiye’deki anıtsal Neolitik heykelleri ortaya çıkaran arkeologlardan, İtalya’daki Rönesans dönemi mermer heykelleri restore eden uzmanlara kadar geniş bir grup üzerinde yoğunlaştırıyor. Etkinlikteki filmleri seyrederken, seyirci, Rusya’da şehrini heykellerle dolduran bir koleksiyoncu, Hindistan’da açık havada ‘’canlı heykel’’ olarak çalışan geleceğin bir film yıldızı, Suriye’deki savaş sırasında tahrip edilmiş heykellerle dolu bir müzeyi sanal ortamında yeniden oluşturan bilgisayar uzmanları ile de tanışacak.

Gösterimlerden sonra, yönetmen, arkeolog ve diğer misafirlerin, filmlerle ilgili söyleşiler ve belgesel çekmenin incelikleri hakkında çalıştayların da yer alacağı festivale paralel olarak Foça Belediyesi’nin “Tarih Merkezi” koleksiyonuna ait fotoğraflardan oluşan bir sergi de düzenlenecek.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler