Seyirlik

Merve Dizdar, Nuri Bilge Ceylan imzalı "Kuru Otlar Üstüne"deki performansıyla; Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Dizdar, ödülü "Umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum" dedi.

Bu yıl 20-26 Ekim tarihleri arasında on birinci kez gerçekleşecek olan Engelsiz Filmler Festivali kapsamında düzenlenen Kısa Film Yarışması’na başvurular başladı. Süresi 20 dakikayı aşmayan, 2022 ve 2023 yapımı filmlerin katılabildiği yarışmaya son başvuru tarihi 14 Temmuz.

2007'deki greve

Yedinci Sanat

Hollywood'da sinema ve dizi film sektöründe çalışan binlerce senarist ve yazar greve çıktı. Walt Disney ve Netflix gibi yapım şirketlerinden daha yüksek ücret talep eden ve 11 bin 500 yazarı temsil eden Amerika Yazarlar Birliği (WGA),anlaşma sağlanamaması üzerine 15 yıl aradan sonra ilk kez grev kararı aldı.

Bu yıl on sekizinci defa seyirci ile buluşacak olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor. Birçok sendika ve STK'nin desteği ile yoluna devam eden festival, 1-7 Mayıs 2023 tarihleri arasında aynı anda İstanbul ve Hatay’da gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz 10 yılını onlarca yasağa rağmen ses getiren program ve etkinliklerle geride bırakan Pembe Hayat KuirFest, yepyeni bir on yıl için kucak açmaya hazırlanıyor. Bu sene kısalar, uzunlar, tiyatrolar, gazinolar, atölyeler, partiler ve konuklar, KuirFest’in 11. yılını dünyanın dört bir yanından farklı kuir hikâye anlatımlarıyla festival severlerin beğenisine sunuyor.

Gölgeler İçinde başrolünü kameraların ve anonsların paylaştığı bir film. Kameraların arkasında hangi gözlerin olduğu belli değil tabi. Tıpkı anonslardan çıkan seslerin sahibinin belli olmadığı gibi. Bilinmezlik bu filmin ana-konusu.

Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından belirlenen ve Oscar'ın habercisi olarak nitelendirilen Altın Küre Ödülleri, bu yıl 78. kez sahiplerini buldu. En iyi yönetmen ödülünü kazanan Chloé Zhao, Altın Küre kazanan Asya kökenli ilk kadın olarak tarihe geçti.

Beykoz Kundura bünyesinde faaliyet gösteren Kundura Sinema’nın çevrimiçi etkinlikleri Mart ayında ‘Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları’ başlıklı gösterim ve söyleşi programıyla devam ediyor.

Türk asıllı Alman aktris Sibel Kekilli, rol aldığı "Shutdown" isimli filmde bir ilke imza attı. Kekilli, komedi türünde çekilen filmde oyunculuğunu sadece video konferans üzerinden sergiledi. Alman haber ajansı dpa'nın konuya dair sorularını yanıtlayan 40 yaşındaki sanatçı, böyle bir çekimin "sonunda çok yorucu olduğunu" ifade etti.

Şu anda Netflix’te en çok izlenen dizilerden biri olan The Queen’s Gambit, dünyanın en büyük satranç oyuncusu olma yolunda muazzam engellerin üstesinden gelen genç bir satranç dâhisinin hayatının ciddi ve dikkatli bir anlatımıdır.

71’inci Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale), Altın Ayı için yarışacak filmler belli oldu. Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle iki aşamada gerçekleştirilecek olan festivalde bu yıl, 59 ülkeden 166 film izleyiciyle buluşacak.

74. Cannes Film Festivali organizatörleri, festivalin Covid-19 nedeniyle ertelendiğini duyurdu. Festivalin resmi insternet sitesinde yer alan bilgiye göre, Fransa'da 11-22 Mayıs'ta gerçekleşmesi planlanan festival 6-17 Temmuz'da yapılacak.

İstanbul Modern Sinema, yeni yılın ilk programını kısalara ayırdı. Türkiye ve dünyadan kısa filmler, Biz de Varız! Kısalar ve Oscar Kısalar başlıkları altında iki seçkide buluştu. 27 kısa filmin izleyiciyle buluşacağı Gelecek Kısa programı, 21 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında ücretsiz ve çevrimiçi gösterilecek. 

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyeleri tarafından geçen yıl Türkiye’de sinemalarda vizyona giren tüm yabancı filmler arasında yapılan oylamada ilk sırada Václav Marhoul imzalı Boyalı Kuş yer aldı.

24.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin düznleneceği tarihler ve festivalin teması belli oldu. 27 Mayıs – 3 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin teması, "Araftan Çıkmak" olarak açıklandı.

Gotham Film ve Medya Enstitüsü tarafından verilen 30. Gotham Ödülleri sahiplerini buldu. En iyi film ödülü, Chloé Zhao’nun Frances McDormand’lı yeni filmi “Nomadland”e değer görüldü.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne başvurular başladı. Azize Tan’ın direktörlüğünde 24. kez düzenlenecek olan festival için son başvuru tarihi 26 Şubat 2021 olarak açıklandı. 

"Ona aitim" dedi ve daha başlamadan bitti... 
Bir insan başka birine ait olduğunu söylediği vakit, ona yardım etme imkanınız kalmamıştır. Çünkü bu cümle öznesi, nesnesi ve en çok da yüklemiyle mutlak köleliği, yani kendi varlığını inkarı sessizce bağırır. Teslimiyetin, başka bir deyişle mutlak-gönüllü köleliğin en çarpıcı ifadesi bu olsa gerek.

Filmleri kadar tartışmalı karakteriyle de tanınan Danimarkalı yönetmen Lars von Trier’in 1990’larda imza attığı Krallık dizisinin final sezonuyla geri döneceği açıklandı. Çekimlerine gelecek yıl başlanacak dizinin 2022’de yayınlanması bekleniyor.

Timuçin İpekusta'nın yazıp yönettiği Seyhan Arman, Göksu Girişken ve Tajsher Yakub'un başrollerinde olduğu “62-84 Anlaşılmadı Merkez” Amerika Birleşik Devletleri (ABD) LGBTQ Unbordered International Film Festival’de yabancı dilde en iyi kısa film ödülü aldı.

Aralarında 67 yıllık bir duvar vardı.Bütün duvarlar gibi değildi; cam gibi saydam, duru su gibi şeffaf ama aşılamaz bir duvardı.Duvarın bir yanında  İzmirli Rum kızı Elina’nın 1933 yılında intihara kalkışmak üzere odasına girdiği Yunanistan’ın Yanya şehrindeki pansiyon evi, öteki yanında İzmir sokaklarında gösteri yaparak yaşamını sürdüren İzmirli Ferit’in 2000 yılı Milenyuma girilen yılbaşı gecesi, duruyordu.

Onları çeşmibülbül gibi zar incesi inceliğinde bir cam duvarın ardında karşı karşıya getiren şey ise Einstein’ın Zamansal Paradoksu adıyla bilinen Çoklu Evren teorisinin tiyatroya adaptosyonundan başkası değildi.

2020 yılında dağıtılmış ¨Özdemir Nutku Ulusal Oyun Ödül Yarışması¨nda ödüle değer görülen senaryosuyla Devrim Pınar Gübrüzoğlu’nun ¨Einstein Kumpanyası¨ başlıklı tek perdelik, iki kişilik, epi topu 75 dakikaya seyirciyi sıkmadan sığan oyunun sonunda, aşkın göz pınarlarına dokunan sihirli parmağı oyun biterken size de dokunacaktır.

Elina sizi bütün bütün ağlatmayabilir ama taş kalpli değilsiniz ya, birazcık olsun gözleriniz sulanacaktır.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin bağışıyla hayata geçirilen ve 2018 yılından bu yana her yıl, yaptıkları üretimlerle ve yenilikçi yaklaşımlarıyla tiyatromuzun gelişimine katkıda bulunan tiyatro topluluklarına veya kişilere verilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nün 2020 ve 2021 sahipleri belirlendi.

Geçen cuma televizyon oldum. Amerikalı yazar Ray Bradbury’nin bilim kurgu/distopya türündeki eseri Fahrenheit 451 Erdal Beşikçioğlu rejisiyle Ekim 2020 itibarıyla çevrimiçi olarak sahnelenmeye başlamıştı. Koronavirüs nedeniyle bu kez her zamankinden farklı olarak oyunu salonda değil ekran başında izlemek zorunda kaldım.

Ankara Sanat Tiyatrosu‘nun sanat yönetmenliğinde ve Atölye Kültür Sanat organizasyonu ile düzenlenecek olan Kadın Oyunları Festivali martta başlıyor. Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan etkinlik, Türkiye'nin ilk ve tek kadın temalı tiyatro festivali olacak.

Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nun talebi ile balenin sportif faaliyet olarak kabul edilmesine tepkiler artıyor. Bale Sanatçıları Derneği yaptığı açıklamada düzenleme ile sanatla ilgisi bulanmayan kişilerin eğitimci belgesi alacağını ayrıca mevcut kaçak uygulamaların da yasallaştırılacağını savundu. 

Tiyatro Üreticileri ve Yapımcıları Derneği TÜYAD, “Tiyatro Emekçilerinin Uğradığı Hak İhlallerini İzliyoruz” başlıklı bir araştırma başlattı. Etkiniz Avrupa Birliği Programı desteği ile gerçekleştirilecek olan çalışmanın hedef kitlesinde sosyal güvencesi olmayan ve pandemi döneminde büyük sıkıntılar yaşayan tüm tiyatro emekçileri ve üreticileri yer alıyor. 

Peter Weiss’ın 1964 yılında yazdığı; Marat/Sade (Jean Paul Marat’nın Takip Edilip Öldürülmesinin, Charenton Akıl Hastanesi’nde Marquis de Sade Yönetiminde Hastalar Tarafından Canlandırılması[2]), yapıtı Summer Nite Tiyatrosu (ABD) tarafından, 17. Adana Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ne taşınmıştı.

Türkiye'nin ilk queer&feminist güncel sanat derneği Dramaqueer/İstanbul Sanat Derneği, 1930'lu yılların rumbalarını günümüz performans sanatçılarıyla buluşturdu.  Dramalı Hasan Hasgüler'in bestelediği rumbalar, kantolar, fokstrotlar günümüzün queer performans sanatçıları tarafından 'Kırıta Kırıta' adlı video projesiyle bir araya getirildi.

British Council Türkiye‘nin Kültürde Kadın Gücü programı kapsamında İstanbul'dan dört kadın sanatçının müzik ve sahne sanatları çalışmalarını WOW İstanbul'da çevrimiçi olarak sunmaları için başlattığı destek programını kazananlar belli oldu. #KültürdeKadınGücü kapsamında Banu Açıkdeniz, Dilan Balkay, Duygu Demir ve Ekin Tunçeli'nin çalışmaları desteklenecek.

Yolcu Tiyatro, pandemi nedeniyle sınırlı sayıda seyirci ile "Gomidas" oyununu sahnelemeye devam ediyor. Topluluk özel bir tasarım gerektiren oyun için izleyicilerden destek bekliyor.

Koronavirüs pandemisi kapsamında alınan önlemler ve yapılan kısıtlamalar nedeniyle fiziki mekânında faaliyetlerini sürdüremeyen Moda Sahnesi, izleyicileriyle çevrimiçi buluşacak. Sahnede canlı oynanacak oyunlar eş zamanlı çevrimiçi olarak izlenebilecek.

Ankara Sanat Tiyatrosu, kurulduğu 1963 yılından bu yana perdelerini açtığı tarihi salonu boşaltmak zorunda kaldığını duyurdu. Kurumun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, son dönemde artan yüklerin yanı sıra devlet yardımlarından da mahrum kalan AST, mülk sahibinin dayattığı ağır koşullar nedeniyle doğum gününde salonu boşaltmak zorunda kaldı. 

Oyuncular Sendikası, pandemi döneminde sektör çalışanlarının kaderine terk edildiğini belirterek, “…Sektörü görmezden gelmeyin, meslektaşlarımızı ve haklı taleplerimizi görmezden gelmeyin! Bizi görün ve artık gereğini yapın!” dedi.

Hayatının en güzel yıllarını Suriye’de akla gelmeyecek işkencelerin uygulandığı Sednaya hapishanesinde geçiren Hataylı Riyad Avlar, kendine bir söz verir; yaşadığı müddetçe oradaki insanların sesini dünyaya duyurmaya çalışacaktır. Fransız yönetmen Ramzi Choukair İstanbul’a gelip “Saidnaya oyunu sensiz olmaz” dediğinde de bu sözünü hatırlar.

Kültür Sanat-Sen pandemiye karşı prova ve temsillerde önlem almanın mümkün olmadığına dikkat çekti. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne prova ve temsilleri durdurma çağrısında bulunan sendika, “Önce hayat, sonra sanat” dedi.

24. İstanbul Tiyatro Festivali, 14 Kasım Cumartesi akşamı Yapı Kredi bomontiada’da gerçekleşen açılış gösterisi Diagonale Ascendante ile başladı. Fransız Retouramont topluluğu tarafından hayata geçirilen gösteri ücretsiz olarak sahnelendi.

Ressam, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Hikmet Karagöz, 73 yaşında hayata veda etti. Karagöz, bir döneme damga vuran Bizimkiler dizisinde canlandırdığı Abbas karakteri ile geniş kitlelerce tanınmıştı.

‘Artık babasız olduğuna göre bir babanın anısıyla baş etmek zorundasın. Çoğu zaman bu anı, hayattaki bir babadan daha güçlüdür; emredici, uzun ve sert konuşmalar yapan, evet ve hayır diyen bir iç sestir; bir tür ikili koddur; Evet hayır evet hayır evet hayır; zihinsel ya da fiziksel her hareketinizi, en küçük bir hareketinizi bile yönlendirir. Hangi noktadan itibaren kendiniz olursunuz? Tam olarak asla; her zaman onun bir parçasısınızdır. İç kulağınızdaki bu ayrıcalıklı konumu, babanıza çektiğiniz son ‘kıyak’tır. Tüm babalar bu ayrıcalığı kullanır. Donald Barthelme[1]

Mart 2020’de gelen pandemi hâlâ yakamızı bırakmasa da tiyatrolar harıl harıl prova yapıyorlar. İzleyicileriyle buluşmayı bekleyen oyunlar, oyuncular kadar siz de heyecanlı mısınız? Üstelik izleyeceğiniz oyunlar hakkında konuşmak, düşünmek ve yazmak ister misiniz?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Koronavirüs salgını nedeniyle tiyatroların kapatılması ve açık hava etkinliklerinin yasaklanmasına gelen tepkilerin ardından, açık ve kapalı mekânlarda sahnelecek tüm tiyatro, opera ve bale gösterilerinin yasak kapsamının dışına alındığını duyurdu.

Salt ve Kadir Has Üniversitesi iş birliğiyle 2018 yılından bu yana yürütülen Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen “Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi” başlıklı sergi, Salt Galata7da açıldı.

Sarkis’in üretiminde geniş bir zaman dilimini kapsayan SONSUZ adlı kişisel sergisi, sanatçının Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtlarını yeni bir mekânsal kurguda birbirleriyle buluşturuyor. SONSUZ, 1980’li yıllara tarihlenen yapıtlardan başlayıp sanatçının 2015 yılında Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için gerçekleştirdiği Respiro isimli yerleştirmesinin Arter Koleksiyonu’na bağışladığı neon ve aynalarını da içine alıyor.

 Antik Yunan mitolojisindeki Ekho ve Narkissos'un karşılıksız aşkı mitinden hareketle kurgulanan Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin? grup sergisi 14 Eylül 2022'de Meşher'de açıldı. Küratörlüğünü Selen Ansen'in üstlendiği sergide bir araya gelen eserler, bu kadim anlatının sunduğu yansıma, yankılanma, başkalaşma temalarını günümüzün sanatsal ve toplumsal dinamiklerinin ışığında yorumluyor.

Algılanan zaman akışkandır; bazen geçip gider, bazen de hiç geçmez. Genel görelilik kuramı hâlihazırda bize zamanın aslında geçip gittiğini, akışkan olduğunu öğretmiştir. Volkan Kızıltunç’un sanatının ana unsurları da zaman ve zamanın sahip olduğu akışkanlıktır. Fotoğraf, film ve video gibi fotoğrafla ilgili pek çok teknolojik kullanım alanında yaptığı kavramsal ve görsel araştırmalar yoluyla, Kızıltunç’un çalışmaları medyumun akışkanlığına da göndermede bulunuyor.

Ahmet Rüstem Ekici, beden ve mimariye dair ilişkileri analiz ettiği serilerine “Sauna” ile devam ediyor. 2019’da artırılmış gerçeklik sergisi olan “Hamam” serisi sonrasında “Sauna” ile izleyicisini yeni bir mekân deneyimine sürükleyen Ekici, kuir kültür ve sauna ilişkisi üzerine ortalama 12 dakika süren, çevrimiçi bir deneyim kurguladı.

SALT’ın davetiyle 2019’da başlatılan stüdyo ziyaretleri ve sanatçı sohbetleriyle geliştirilen Ardışık, 19 Ocak’ta, Barış Doğrusöz’ün 2017’den bu yana üzerinde çalıştığı Güç Odağı video üçlemesinin ilk mekânsal sunumuyla başladı. Kolektif hafızayı tanımlayan verileri yeniden kurgulayıp yorumlayan; tarih anlatısını şekillendiren mekân, zaman ve sistemleri irdeleyen Doğrusöz’ün video üçlemesi, 28 Mart’a kadar SALT Galata’da ziyarete açık olacak.

Pera Müzesi’nin yeni sergisi Kristal Berraklığı ziyarete açıldı. Kristal imgesinin çağrıştırdığı şeffaflık kavramını farklı anlamlarıyla ele alan sergi, büyük bir ekonomi oluşturan minerallerin topraktan çıkarılmasıyla ilgili etik ve ekolojik sorunları da mercek altına alıyor, sanatsal üretimde iş birliğinin altını çiziyor. Farklı coğrafyalardan 20 sanatçının eserlerini bir araya getiren Kristal Berraklığı, 7 Mart 2021 tarihine kadar Pera Müzesi’nin üçüncü katında ziyaret edilebilir.

Sadberk Hanım Müzesi'nin 40. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi'nden Bir Seçki” adlı sergi Meşher'de açıldı. 

İKSV tarafından 11 Eylül–14 Kasım 2021 tarihlerinde düzenlenecek olan 17. İstanbul Bienali'nin küratörleri açıklandı. Bienalin küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh üstleniyor.

Ocak ayında Salt Galata'da başlayacak olan Ardışık, çocukluklarını 80’lerde, ilk gençlik yıllarını 90’larda yaşamış, uluslararası kariyerinin gelişme ve olgunlaşma dönemindeki sanatçılar arasındaki “kuşak bağı”nı temel alıyor. Sanatçıların işleri, sırasıyla tarihyazımı, dil, kamusallık, simgesel sermaye ve modernleşme başlıkları altında “sembolik iktidar” meselesini yorumluyor.

Kadına yönelik şiddet alanında mücadele eden Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı bu yıl 30. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Mor Çatı’nın 30. yılı için sanatçı Serra Tansel’in inisiyatifiyle sanatçılar bir araya gelerek sanat dayanışması kurdular.

Hrant Dink Vakfı öncülüğünde hazırlanan “Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz” sergisi, 15 Aralık'ta Yapı Kredi Kültür Sanat’ta başlıyor. Tiyatro sanatçısı ve yayıncı Hagop Ayvaz’ın kişisel arşivinden yola çıkarak Türkiye’nin tiyatro tarihine odaklanan sergi, Türkiye’nin tiyatro tarihini çoğulcu bir perspektifle incelemek için imkânlar sunuyor.

Osmanlı’nın modernleşme sürecine ve tarih sahnesinden çekilmesine tanıklık eden Köpe ailesinin anılarına dayalı "İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde" başlıklı sergi SALT Beyoğlu'nda açıldı. Sergi kapsamında ayrıca 17 Eylül'de çevrimiçi bir söyleşi gerçekleşecek.

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, sanatseverlerle yeniden buluşmaya hazırlanıyor. Sergi mekânları ve ortak alanların gerekli hijyen ve sosyal mesafe önlemlerine göre düzenlenmesinin ardından, Enstitü 15 Haziran’da, Müze 16 Haziran’da kapılarını yeniden ziyarete açacak.

Osman Hamdi Bey’in, Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) Resim Koleksiyonu’nda yer alan 6 tablosunun bilimsel araştırma ve konservasyon çalışmalarının süreç ve bulguları, kültür sanat dünyasının en önemli dijital platformlarından Google Arts & Culture’a taşındı. 

Pek çok ünlü sanatçının eserlerini Türkiye’de ilk kez sanatseverlerle buluşturan Pera Müzesi, sergilerinden önemli bir seçkiyi YouTube kanalında yayınlamaya başladı. Frida Kahlo-Diego Rivera, Fernando Botero, Andy Warhol, Rembrandt, Goya ve Giorgio de Chirico sergilerinin yer aldığı dizi, Joan Miró ve Yıldız Moran ile devam edecek.

Türkiye'deki sanat sergilerinde önemli bir kırılma noktası olan ve Pablo Picasso’nun tüm dönemlerini kapsayan Picasso İstanbul’da sergisinin, digitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan çevrimiçi versiyonu, Sakıp Sabancı Müzesi’nin web sitesi, sosyal medya hesapları ve YouTube kanalı aracılığıyla erişime açıldı.

Mayıs-Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu için yapıt üretecek sanatçı, Füsun Onur olarak belirlendi. Bige Örer’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, Arsenale’de 2014-2034 dönemi için tahsis edilen uzun süreli mekânda yer alacak.

 Kaba dikişler, çarpıcı imgeler ve canlı renklerle; çoğu zaman yitirdikleri çocuklarının giysilerini de kullanarak işledikleri “arpilleralar”, Şilili kadınlar için Pinochet diktatörlüğünü anlatmanın, sansüre direnmenin ve yas tutmanın yolu oldu.

HIVhikayeleri: Yaşayan Politikalar sergisi 14 Mart’ta açılıyor. Sergi, üç yıllık uluslararası araştırma projesi EUROPACH boyunca bir araya gelen nesnelerden oluşuyor.

Kadın siyastçiler Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk ve Sibel Yiğitalp’i konu alan “Yıkılacak Duvarlar” belgeseli Haziran’da izleyiciyle buluşacak.

Dünyaca ünlü belgesel yapımcısı Sir David Attenborough, bu kez ekolojik denge için vazgeçilmez olan canlı yaşamının hızla yok oluşuna dair çarpıcı gerçeklerle karşımıza çıkıyor. Soy Tükenmesi: Gerçekler (Exctinction: The Facts) belgeseli, insanlığı sebep olduğu sarsıcı olaylarla yüzleştirirken, içimize umut tohumları ekecek çözümleri de ortaya koyuyor.

Sahnede 60 yılını tamamlayan Türk tiyatrosunun usta ismi Genco Erkal’ın kariyerini ve sanat hayatını ele alan “Genco” adlı belgeselin çekimleri başladı. Belgeselin Temmuz ayında ENKA Sanat’ta gerçekleştirilecek bir prömiyer ile izleyiciyle buluşması hedefleniyor.

Yönetmen Ali Ergül’ün, kot kumlama atölyelerinde çalışırken silikozis hastalığına yakalanan işçilerin hikâyesini anlattığı ‘Kumun Gecesi’ belgeseli, Berlin Bağımsız Film Festivali'nden ödülle döndü. ‘Kumun Gecesi’ festivalde en iyi belgesel ödülüne layık görüldü.

TİHV 11. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri 10-17 Aralık 2020 tarihlerinde çevrimiçi (online) olarak ülke çapında belgesel sinemaseverler ve insan hakları savunucuları ile buluşuyor. Programda ülke içinden 10, ülke dışından 15 olmak üzere toplam 25 seçme belgesel film yer alıyor.

Hem insanlar hem de hayvanlar için en önemli doğal kaynak olan suyun önemine dikkat çeken “Su Birikintisi” Belgeseli Aralık ayında BBC Earth ekranlarına geliyor. İzleyicileri özel kamera teçhizatıyla dünyanın ilk su kuyusunun inşasına tanık olmaya davet eden Su Birikintisi, Ünlü İngiliz doğabilimci Chris Packham ile biyolog ve kaşif Ella Al-Shammahi’nin yorumları ile keyifli bir seyir sunuyor.

12 yıldır her yaz geniş bir belgesel seçkisinin yanı sıra atölye ve söyleşileri de izleyicilerle buluşturan Documentarist ekibi, bu yıl pandemi nedeniyle festivalin yıl sonuna ertelendiğini ve Haziran ayında bir çevrimiçi gösterim gerçekleştireceklerini duyurdu.

SALT, 50. Dünya Günü kapsamında "The Salt of the Earth (Toprağın Tuzu)" belgesel filmini çevrimiçi gösterime soktu. SALT'ın Vimeo kanalı aracılığıyla saltonline.org'da yayımlanan film 10 Mayıs'a kadar erişime açık olacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Türkiye edebiyatı ve tiyatrosunun en önemli figürlerinden Haldun Taner’i konu edinen Ve Perde! (2015) belgeselini YouTube kanalı üzerinden erişime açtı.

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Metin Avdaç'ın üstlendiği Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali belgeseli, yazarın ölüm yıldönümü olan 2 Nisan’da Youtube İBB Kültür Sanat kanalından saat 20:00 de online olarak yayınlanacak.

Bu yıl yedincisi düzenlenen FilmAmed Belgesel Film Festivali, 8 Mayıs akşamı saat 19:00’da Ben Devrimim (I Am the Revolution, 2018) filminin ÇandAmed Sinema Salonu’ndaki gösterimiyle başlayacak. Benedetta Argentieri imzalı Ben Devrimim, Afganistan, Suriye ve Irak’ta üç devrimci kadının ilham verici öykülerini iç içe geçiren bir belgesel.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), bir belgesel ile Leyla Gencer’in anısını yaşatmaya devam ediyor. Leyla Gencer’i, kendisiyle tanışma ve çalışma fırsatı bulmuş sanatçılarla yapılan söyleşilerle anlatan Leyla Gencer: La Diva Turca başlıklı belgeselin yapımcılığını, Leyla Gencer Arşivi’ni de bünyesinde bulunduran İKSV, yönetmenliğini ise Selçuk Metin üstleniyor.

Yönetmenliğini yaptığı “Roza İki Nehrin Ülkesi” belgeselinden dolayı hakkında “Örgüt propagandası” suçlamasıyla dava açılan Kutbettin Cebe, “Resmi ideoloji sürekli bir ‘öteki’ üretiyor ve buna sinemacıların da uymasını istiyor. Belgesel buna karşı bir bellek oluşturduğu için hedef haline geldi” dedi.

"Tek tip Faşizmin Eseri" başlığıyla 06 Ocak 2018 Cumartesi günü Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan röportajda Rahmi Yıldırım’ın şu anlatımına rastlıyoruz: "12 Eylül darbesinden sonra cezaevleri toplama kampına dönüştürüldü. Diyarbakır, Mamak, Metris cezaevleri işkencenin simgesi olarak tarihe geçtiler.

Atmosfere salınan ve küresel ısınmaya yol açan sera gazı yoğunluğu, Amazon yağmur ormanlarından Sibirya ve Endonezya’ya felaket düzeyinde yangınlar, buzulların erimesi, sel ve kuraklıklar, yükselen deniz seviyesi ve okyanusların asitlenmesi, kirlilik, nesli tehlike altında olan türler, nüfus artışı, kıtlık, endüstriyel gıda üretimi, ormansızlaştırma-kırmızı et tüketimi ilişkisi, yetersiz beslenme, azalan doğal kaynaklar, iklim adaletsizliği, iklim mülteciliği...

1990 yılından beri şiddete maruz kalan kadınlara destek veren, kadına yönelik şiddete ve cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele eden Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, bilgi ve deneyimini Mor Çatı Anlatıyor video serisiyle paylaşıyor.

Sinemanın "Çirkin Kral"ı Yılmaz Güney ile 1982 yılında yapılan röportajın bugüne kadar yayımlanmamış bölümü yıllar sonra gün yüzüne çıktı. Belgesel yapımcısı Süleyman Özdemir’in arşivinden çıkan kayıtta, Güney’in "Yol" filmi ile Kürt ve kadın sorunu üzerine değerlendirmeleri bulunuyor.

17 ülkeden yaklaşık 40 belgesel film Eski Foça’da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 2. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri, Göbeklitepe’den Gazze’ye dünyanın dört bir yanında insanların bin yıllar boyunca neler yaptığını keşfetmenin heyecanını yaşatacak.

Yola çıkış amacı Türkiye’de seyirciye erişimi önemli ölçüde kısıtlanan eleştirel sinema pratiklerine, özellikle belgesel sinemaya görünürlük kazandırmak, risk altında üretim yapan, anaakım medyada görünmezleştirilen sinemacıların görünürlüğüne katkı sunmak olan Altyazı Fasikül: Özgür Sinema başlıyla gösterim serisi düzenliyor.

Araştırmacı-Yönetmen Engin Yıldız’ın kameraya aldığı ve Karadeniz’in mistik ağacı Karayemiş’i konu alan "Eski Evler ve Karayemişler" belgeseli, Uluslararası 20. Altın Safran Belgesel Film Festivaline başvuran 1527 film arasından finalist oldu. 

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce düzenlenen ve sanatseverlerin yıllardır izlediği yaz festivalleri bu yıl 10 Haziran’da İstanbul’da başlayacak, 21 Eylül’de Antalya’da sona erecek. DOB'dan yapılan açıklamaya göre festivallerin tarihleri ve sahnelenecek eserler şöyle:

51. İstanbul Müzik Festivali’nin merakla beklenin konserlerinden biri kuşkusuz Hollanda, Türkiye ve İran’dan yetenekli kadın besteciler tarafından yazılan üç bölümlük Kadınlar Yeterince Bekledi olacak. Librettosunu Ece Temelkuran’ın yazdığı eser Şahmeran, Kassia ve Suat derviş’e adanmış.

Şişli Belediyesi'nin bu yıl 2’ncisini düzenlediği 'Şişli Plak Festivali’, İstanbul’un önemli plak koleksiyoncularını, plak müdavimlerini ve binlerce müzikseveri bir araya getirdi. Festival, müzik kültürüne önemli katkı sağlarken, aynı zamanda geliştirilen içeriğiyle plakseverler için de keyifli bir buluşma adresi oldu.

Radyo programcılığı hayli çileli bir iştir bence. Her hafta veya uyguladığınız her periyotta; dinleyicinin ilgisini çekmek, ona radyoculuğu ve yaptığınız tarz programcılığı sevdirmek. Çok konuşmadan, teknik ve ansiklopedik bilgilere boğmadan program yapmak, muhtemelen özel marifetler gerektirir.

Nükhet Duru’nun son albümü “Hikâyesi Var”ı odağına alan “Duru Olmak” adlı müzik belgeseli 19 Şubat’ta Netflix’te izleyiciyle buluşacak.

Caz'ın 23 Grammy ödüllü efsanevi müzisyeni Chick Corea'nın 9 Şubat'ta nadir görülen bir hücrebozan türü nedeniyle 79 yaşında yaşamını yitirdiği sosyal medya hesabından açıklandı. Gerçek adı Armando Anthony Corea olan İspanyol asıllı ABD’li caz piyanisti Chick Corea’nın sevenleri için bıraktığı mesaj da ölüm haberiyle birlikte duyuruldu.

JazzTimes dergisi, okuyucuları arasında düzenlediği anket ile 2020 yılının en iyilerini seçti. JazzTimes.com internet sitesindeçevrimiçi düzenlenen ankete katılan dergi okuyucuları, 2020 yılı performanslarını göz önüne alarak en iyi sanatçı ödülüne Charles McPherson'ı layık görürken, sıralamadaki diğer isimler ise Wynton Marsalis, Diana Krall ve Kurt Elling oldu.

Güney İtalya’daki Salento kentinde düzenlenen "La Notte della Taranta" İtalya'nın en büyük festivali ve Avrupa'nın popüler kültüre adanmış en önemli etkinliklerinden biri sayılıyor.

Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması 2020’de ödül alan bestecilerin oda müziği formundaki eserleri, “Piyanolu Üçlüler” adıyla yayınlandı. Albüme seçilen eserleri, Özgecan Günöz (keman), Çağlayan Çetin (viyolonsel) ve Özgür Ünaldı’dan (piyano) oluşan Bosphorus Trio seslendirdi.

Baksı Kültür Sanat Vakfı “müzik arkeolojisi”ne girişti ve “Bayburt Halk Müziği” projesini hayata geçirdi. Bayburt şehrinin kaybolmakta olan müzik kültürünü bütüncül bir yaklaşımla ele almayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan projenin ilk iki ürünü, birbirini tamamlayan bir kitap ve bir CD...

Almanya’da her sene çağdaş bestecilere verilen Hindemith Ödülü’ne bu yıl İstanbul’da yaşayan kompozitör Mithatcan Öcal layık görüldü. Jüri, Öcal’ın müziğindeki derinliği, olgunluğu ve çeşitliliği övdü.

Bağımsız müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturdukları Olta Dayanışma, dördüncü albümünü dinleyici ile buluşturdu. "Umut denizine atılmış bir olta" mottosuyla yola çıkan müzisyenlerin oluşturduğu albümün tüm gelirleri, daha önceki üç dayanışma albümünde olduğu gibi, pandemi sürecinde işsiz kalan müzisyenlere, müzik ve sahne emekçilerine dağıtılacak.

Borusan Sanat, yeni yıla; yeni çevrimiçi platformu borusansanat.tv ile giriyor. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Borusan Quartet’in yanı sıra; Borusan Müzik Evi’ndeki konserlerin yepyeni kayıtları borusansanat.tv’de müzikseverleri bekliyor. İlk konser, 3 Ocak Pazar günü saat 11.30’da yayında.

Kariyerlerinin 52. yılını kutlayan Türk müzik tarihinin efsanevi grubu Moğollar, dünyaca ünlü Artone Studio’larında, direct – to – disc (doğrudan plağa kayıt) teknolojisiyle kaydedilen yeni albümleri Anatolian Sun Part 1 & Part 2 ile geri döndü.

Pandemi sürecinde hiçbir sabit geliri olmayan ve ekonomik olarak zor bir süreçten geçen müzisyenlere destek olmak amacıyla kurulan Kadıköy Belediyesi Pandemi Orkestrası, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda ilk kez sahne aldı. 

Ünlü şarkıcı Lady Gaga’nın son parçası “911” in video klibi, Ermeni yönetmen Sergey Parajanov'un 1969’da çektiği ve Sayat Nova’nın hayatını konu ettiği ‘Narın Rengi'nden esinlendi. 

Çağdaş Türk Müziği alanında bestecileri teşvik etmek, yerli eser repertuvarını zenginleştirmek amacıyla Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen “Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması 2020”de dereceye girenler, final konserinin ardından jüri üyelerinin yaptığı oylama sonucu belirlendi.

Sözün, mektuplaşmanın ve müziğin iyileştirici, birleştirici ve dönüştürücü gücüne inanan bir paylaşım ve açık üretim alanı olarak müzisyen Banu Kanıbelli ve yazar Eylem Ejder tarafından kurulan Şarkılara Mektuplar, yeni mektup çağrısını en temel hak olan yaşama hakkı için yaptı.

Mabel Matiz, Altın Kelebek Ödülleri'nde yaptığı konuşmanın eksik yayınlandığını açıkladı. Matiz'in kesilen konuşmasında "Hayatta da aşkta da müzikte de sınırlara, etiketlere, insan icadı kategorilere takılmamak ve andaki ödülümüzün tadını çıkarmak gerektiğine inanıyorum" ifadeleri yer alıyordu.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi sanatçı Bob Dylan son albümü “Rough and Rowdy Ways” ile İngiltere’de müzik listelerinde zirveye yükselerek tarihe geçti. 79 yaşındaki Dylan, İngiltere’de liste başı olan en yaşlı sanatçı unvanını aldı. Bob Dylan, kendisinden önce 74 yaşında bu unvanı ele geçiren Paul Simon’ın rekorunu kırdı.

Bir şefkat(sizlik) hikayesi izledim yeni. SAR adlı bu dans tiyatrosunda yine Mihran Tomasyan’ın parmağı vardı. Resmi PR’cısı olsan ancak bu kadar yazardın dedi bir arkadaş. Çoraklaşan şu ortamda, ticari kaygıyı elinin tersiyle itip, bir derdi olup, üstelik bunu güzel anlatan işler görünce mal bulmuşa dönüyorsam ne yapayım? İçime işleyen, kalbime dokunan şeyleri paylaşıp yaymak istiyorum.

Geçenlerde bitirdiğim bir roman aklıma neler neler getirdi…

Ölmüşlerin arkasından pek konuşulmaz ama ölümümüz nasıl yaşadığımızla alakalı çoğu zaman. Hele ki ölen en yakınlarımızdansa içimiz daha bir yanar, yaşayamadıklarına yanarız, yarım kalmış hevesleri içimizi sızlatır, söyleyemediğimiz güzel sözler gibi. Babam ölünce hiç yurt dışına çıkmadığına ne çok üzüldüğümü hatırlarım, kendim gezip onu neden bir kere bile götürmedim diye ince ince utandığımı, gittiğim yerlerden eve gönderdiğim kartpostallara rastlayınca gözümün dolduğunu da. 

Çocukken herkesle ve her şeyle oyun oynayabiliriz; cins, tür, nesne seçmeden. Peki, çocukluğun hangi dakikalarında bir zamanlar terli terli su içip, evden bir dilim ekmek kapıp koşa koşa oyuna dönüşümüzün coşkusu kaybolur? Oyun arkadaşımızın artık bize kıtalar kadar uzak olduğunu hissettiğimiz an neyle başlar peki? İlk acılaşma anı işte o an. Mezhep, sınıf, dil, din, statü gibi kavramları bilmeden uzaklaşırız o oyun arkadaşından. 

Her yıl 19 Ocak’ta bir anı paylaşır sosyal medyada takip ettiğim arkadaşlarım. Biri var ki her paylaşıldığında içimi çok acıtır, Sarah Dink’in babası hakkında söyledikleri pek gönençli baba kız ilişkisinin böyle ansızın kesilmesine ilişkin; “Ben ne zaman kafam karışsa, içinden çıkamadığım bir durum olsa babamı ararım” anlamına gelen bir cümlesi var ki kalbimi acıtıyor her okuduğumda. Her kız çocuğunun değil her insanın böyle bir insanı olması ne büyük zenginlik! Hele ki bu insanın hep sabit kalması, arayacak insanın her zaman orada bir yerde bulunması.