Mesele / Seyirlik - Mesele 121

23’üncü Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, “Doğa ayakta, kadınlar önde” sloganıyla hazırlıklarına başladı. Festival ekibinden Nuray Türkmen, amaçlarının kadınların doğa tahribatına karşı çıkardıkları sesi daha da görünür kılmak olduğunu söyledi.

BBC Culture, dünyanın dört bir yanından sinema yazarlarının oylarıyla belirlenen Kadın Yönetmenler Tarafından Yönetilen En İyi 100 Film listesinde yer alan filmlerin tamamını açıkladı. Listenin ilk sırasında Jane Campion imzalı The Piano yer aldı.

Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması “En İyi Film Ödülü”nü, “Batmadan” filmi alırken Jüri Özel ödülüne layık görülen film ise "Küçük Şeyler" oldu. Ödül törenine sinema ve akademi camiasından birçok isim katıldı.

Türkiye’de ve dünyada bir ilk olması, özgün yapısı ve hedefleriyle dikkat çeken Tiyatro Kooperatifi, 11 Kasım’da birinci olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. Kurulda yapılan oylama sonucunda; kooperatifin yeni yönetim kurulu başkanı Iraz Yöntem, başkan yardımcısı Yeşim Özsoy oldu. Yönetim kurulu üyeliklerine ise Mert Fırat, Ersin Umut Güler ve Muharrem Uğurlu seçildi.

80’lerin ortalarında BÜO’da birlikte tiyatro yapmış, aynı sahnenin tozunu yutmuş isimlerden oluşan bir grup Boğaziçili oyuncu, yıllar sonra bir araya geldi. Yeniden tiyatro yapmaya başlayan BÜO’lular ile birlikte aynı zamanda İstanbul sanat hayatına Art Niyet adıyla yeni bir tiyatro ve gösteri sanatları topluluğu da katıldı.

Geçen akşamların biriydi: Oyundan çıkıyoruz; Fransız Sainte Pulcherie Lisesinin İtalyan Sahneli salonundan...
“Çıkıyoruz”, dediğime bakılınca birlikte olduklarım bulunuyor.
Gerçi 40-50 kadar biletli izleyici de çıkıyor oyun bitiminde, orada kalacak halleri yok ya; Çukurlu Çeşme Sokağına ve oradan İstiklal Caddesine karışıp kendi hayatlarına devam etmek üzeredir herkes...
Birlikte tiyatro izlemeye gittiğimiz ekip Mesele Kitap derginin eski kadrosu; şimdiki mesele121 adresinde web yayını sürdürenler...
Aslı ve Kemal Sarıoğlu’yla ben.
Oyunun adı Zabel!
Sibel yani; Ermenice...
Çıkışta hep yaparız ya, birbirimize soruyoruz:
“Oyunu nasıl buldunuz?” 

Pera Müzesi, bu kez izleyicileri batıdan doğuya, Kiklad Adaları’nın mavisinden Sina Dağı’nın eteklerindeki kumlara uzanan bir fotoğraf yolculuğuna çıkarıyor. Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl başlıklı sergi, tam 180 yıl önce 1839’da, fotoğrafın bulunuşunun ilanından hemen sonra gerçekleşen ilk fotoğraf gezisinin rotasında şekilleniyor.

Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi Vakfı’nın, Tahir Elçi’nin öldürülmesinin 4. yılı dolayısıyla Hasan Paşa Hanı’nda düzenlemek istediği Barış ve Özgürlük Fotoğraf Sergisi’ne “müşteri yoğunluğu” gerekçesiyle izin verilmedi.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yedi farklı süreli sergisi Google Arts & Culture’da ziyarete açıldı. Dünyanın dört bir yanındaki sanatseverler, “Şişli Camii”, “Taksim”, “Uzak İzlenimler”, “Doğu’ya Seyahat”, “Dört Ayaklı Belediye” ve “Uzun Öyküler” sergilerinin yanı sıra "Üç Kitaplı Kentler" sergisini artık internet ortamında tüm ayrıntılarıyla keşfedebilecekler.

Atmosfere salınan ve küresel ısınmaya yol açan sera gazı yoğunluğu, Amazon yağmur ormanlarından Sibirya ve Endonezya’ya felaket düzeyinde yangınlar, buzulların erimesi, sel ve kuraklıklar, yükselen deniz seviyesi ve okyanusların asitlenmesi, kirlilik, nesli tehlike altında olan türler, nüfus artışı, kıtlık, endüstriyel gıda üretimi, ormansızlaştırma-kırmızı et tüketimi ilişkisi, yetersiz beslenme, azalan doğal kaynaklar, iklim adaletsizliği, iklim mülteciliği...

1990 yılından beri şiddete maruz kalan kadınlara destek veren, kadına yönelik şiddete ve cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele eden Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, bilgi ve deneyimini Mor Çatı Anlatıyor video serisiyle paylaşıyor.

Sinemanın "Çirkin Kral"ı Yılmaz Güney ile 1982 yılında yapılan röportajın bugüne kadar yayımlanmamış bölümü yıllar sonra gün yüzüne çıktı. Belgesel yapımcısı Süleyman Özdemir’in arşivinden çıkan kayıtta, Güney’in "Yol" filmi ile Kürt ve kadın sorunu üzerine değerlendirmeleri bulunuyor.

Çok Okunanlar

Facebook'ta bizi bul

Ziyaretçiler

167 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Joomla SEF URLs by Artio