Mesele / Seyirlik - Mesele 121

2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı açıklandı. Karar kapsamında en büyük desteği alan yapım, Nuri Bilge Ceylan’ın merakla beklenen yeni filmi Kuru Otlar Üstüne oldu.

Pera Müzesi Film Programları, evde kalıp sosyal etkileşimi sınırladığımız bu günlerde, internet üzerinden erişilebilen özel bir kısa film seçkisi hazırladı. “Evde Tek Başına” adlı programa, Nisan sonuna kadar Pera Müzesi web sitesinden ulaşılabilecek.

16 Mart’ta İstanbul’da başlayacağı duyurulan 18'inci Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ertelendi. Filmmor Kadın Filmleri Festival Ekibi tarafından yapılan açıklamaya göre, festivalin ertelenmesinin sebebi Koronavirüs olarak gösterildi.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Alexandre Dumas (père)’ nın ölümsüz eserinden bale sahnesine aktarılan Üç Silahşor’u yeniden izleyicisi ile buluşturuyor. Eser Giuseppe Verdi’ nin müzikleri ile hareket buluyor.

1993 yılında Sivas'ta Madımak Oteli'nde otuz dört kişiyle birlikte yakılarak katledilen ozan Hasret Gültekin'in hayatı, Berlin merkezli Theater28'in ilk Türkiye prodüksiyonu "Hasret – Hasret Gültekin Türkü Müzikali" ile sahneye taşınıyor.

Sait Faik Abasıyanık'ın beş hikayesi, İş Sanat'ta izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. “Şehir Amber Kokacak” adlı dinletide hikayeler eski bir radyo kayıt stüdyosunun canlandırıldığı sahne düzeniyle edebiyatseverleri nostaljik bir yolculuğa davet ediyor.

HIVhikayeleri: Yaşayan Politikalar sergisi 14 Mart’ta açılıyor. Sergi, üç yıllık uluslararası araştırma projesi EUROPACH boyunca bir araya gelen nesnelerden oluşuyor.

Resimleriyle yaşamın çok boyutluluğunu anlatan, figüratif resmin sıra dışı isimlerinden Nevhiz, “Varlığımın Garip Şarkısı” başlıklı retrospektif sergisi ile İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde izleyicileriyle buluşuyor. Nevhiz’in yarım asrı aşan sanat hayatına dair izler taşıyan sergi 12 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

Kolektif bir sergi olan “Asla Gözlerini Kaçırma” Beyoğlu'nda Karşı Sanat’ta ziyarete açıldı. Görüntülerin düzenini tarihsel olduğu kadar bireysel bağlamda da ele alan sergi, görme ve gösterme stratejilerini tartışmaya açıyor.

Yönetmenliğini yaptığı “Roza İki Nehrin Ülkesi” belgeselinden dolayı hakkında “Örgüt propagandası” suçlamasıyla dava açılan Kutbettin Cebe, “Resmi ideoloji sürekli bir ‘öteki’ üretiyor ve buna sinemacıların da uymasını istiyor. Belgesel buna karşı bir bellek oluşturduğu için hedef haline geldi” dedi.

"Tek tip Faşizmin Eseri" başlığıyla 06 Ocak 2018 Cumartesi günü Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan röportajda Rahmi Yıldırım’ın şu anlatımına rastlıyoruz: "12 Eylül darbesinden sonra cezaevleri toplama kampına dönüştürüldü. Diyarbakır, Mamak, Metris cezaevleri işkencenin simgesi olarak tarihe geçtiler.

Atmosfere salınan ve küresel ısınmaya yol açan sera gazı yoğunluğu, Amazon yağmur ormanlarından Sibirya ve Endonezya’ya felaket düzeyinde yangınlar, buzulların erimesi, sel ve kuraklıklar, yükselen deniz seviyesi ve okyanusların asitlenmesi, kirlilik, nesli tehlike altında olan türler, nüfus artışı, kıtlık, endüstriyel gıda üretimi, ormansızlaştırma-kırmızı et tüketimi ilişkisi, yetersiz beslenme, azalan doğal kaynaklar, iklim adaletsizliği, iklim mülteciliği...

Çok Okunanlar

Facebook'ta bizi bul

Ziyaretçiler

98 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Joomla SEF URLs by Artio