Mesele / Seyirlik - Mesele 121

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 7. Boğaziçi Film Festivali, 18-25 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek. Festivale Güney Koreli yönetmen Kim Ki-Duk ve Filipinli yönetmen Brillante Mendoza konuk olacak.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin 9. yılında "Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması"nın jüri başkanı açıklandı. Adalet temalı filmlerin yarışmacı olarak katılacağı yarışmanın jüri başkanlığını oyuncu Zuhal Olcay yapacak.

Kültürel hayata eşit katılıma olanak sağlamak amacıyla bu yıl yedincisi düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, Türkiye ve Dünya sinemasının en iyi örneklerinin yer aldığı programıyla sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun Kadıköy Belediyesi desteğiyle düzenlediği 4. Kadıköy Tiyatro Şenliği başlıyor. Bu yıl kaybettiğimiz usta tiyatrocu Enis Fosforoğlu anısına gerçekleşecek şenlikte 17 yetişkin oyunu, 5 çocuk oyunu 12 Seminer ve atölye yer alıyor.

İlki geçtiğimiz yıl 13-21 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Van Tiyatro Festivali bu yıl ikinci kez perdelerini açıyor. Tiyatro Mencel tarafından “Hakikat sahnesinde sen de bir replik söyle” temasıyla gerçekleştirilen festival, 10 Ekim’de Zargotin Zargotin E adlı oyun ile başlayacak.

Bir deliyle tanıştım; tiyatroda...
Oyuncuydu yahut deliyi oynamak üzere kulis odasında provasını yapan bir “deli oyuncuydu.”
Orası, delinin oynadığı yer eskiden bir su dağıtım deposuymuş; Kadıköyü’nde.
Sonradan tiyatroya çevrilmiş.
40 m2'lik diyebileceğim o küçük mekânı bir oda tiyatrosuna çevirmek çabası da tiyatro severlere ait bir tür delilik aslında ama ben bunu işitince tiyatrocumuzun yüzüne vurmadım.
Ne de olsa bir Deli idi, ne olur ne olmaz...
Baştan sona, pek çok ayrıntıyı tasarlayarak bu mekânı bir seyir yerine çevirmiş, Togay ve Damla Kılıçoğlu çifti.
Gittik, Erasmus’un Deliliğe Övgü eserinden yorumlanarak uyarlanmış tek kişilik bir gösteriyi izledik, deliliğin yüceliğini bir kez daha gördük.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 19. yüzyılda matbaanın yaygınlaşmasıyla yavaş yavaş etkisini kaybeden, 20. yüzyılda geniş kitleler için bir bilgi, hikaye ya da maneviyat kaynağı olmaktan çıkıp koleksiyonerlerin ilgi alanına giren Osmanlı elyazması kültürünü, “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler” başlıklı sergiyle yeniden gündeme taşıyor.

Ressam ve sanat eleştirmeni Hüseyin Avni Lifij’in çok yönlü üretimini yansıtan bine yakın eseri, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde 15 Ekim’de açılan “Avni Lifij - Çağının Yenisi” sergisinde bir araya geldi. Ömer Faruk Şerifoğlutarafından hazırlanan ve sanatçının gazete ve dergilerde yayınlanmış yazı ve çevirilerini bir araya getiren Sanat Yazıları kitabı ise Kırmızı Kedi Yayınları tarafından yayınlandı.

Karşı Sanat’ta 19 ekime kadar devam edecek olan Fermantasyon sergisi, bireyselliğe temkinli yaklaşan fotoğrafçılardan ilhamla, birlikte üretim ve yalın kat bir sonuçtan ziyade zamana yayılan, gündelik hayatla harmanlanan bir sanat deneyimi sunuyor.

17 ülkeden yaklaşık 40 belgesel film Eski Foça’da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 2. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri, Göbeklitepe’den Gazze’ye dünyanın dört bir yanında insanların bin yıllar boyunca neler yaptığını keşfetmenin heyecanını yaşatacak.

Yola çıkış amacı Türkiye’de seyirciye erişimi önemli ölçüde kısıtlanan eleştirel sinema pratiklerine, özellikle belgesel sinemaya görünürlük kazandırmak, risk altında üretim yapan, anaakım medyada görünmezleştirilen sinemacıların görünürlüğüne katkı sunmak olan Altyazı Fasikül: Özgür Sinema başlıyla gösterim serisi düzenliyor.

Araştırmacı-Yönetmen Engin Yıldız’ın kameraya aldığı ve Karadeniz’in mistik ağacı Karayemiş’i konu alan "Eski Evler ve Karayemişler" belgeseli, Uluslararası 20. Altın Safran Belgesel Film Festivaline başvuran 1527 film arasından finalist oldu. 

Çok Okunanlar

Facebook'ta bizi bul

Ziyaretçiler

108 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Joomla SEF URLs by Artio