Mesele / Seyirlik - Mesele 121

İzleme deneyimi sinemalardan çıkıp online platformlara, bilgisayar ekranlarına mı geçiş yapıyor tartışmaları devam ederken, Pera Film, izleyicisine sinema perdesinde aralıksız dizi izleme deneyimi sunan Arkası Şimdi! programını başlatıyor. Programda; Türkiye, Danimarka, ABD ve İngiltere yapımı 4 dizi yer alıyor.

23’üncü Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, “Doğa ayakta, kadınlar önde” sloganıyla hazırlıklarına başladı. Festival ekibinden Nuray Türkmen, amaçlarının kadınların doğa tahribatına karşı çıkardıkları sesi daha da görünür kılmak olduğunu söyledi.

BBC Culture, dünyanın dört bir yanından sinema yazarlarının oylarıyla belirlenen Kadın Yönetmenler Tarafından Yönetilen En İyi 100 Film listesinde yer alan filmlerin tamamını açıkladı. Listenin ilk sırasında Jane Campion imzalı The Piano yer aldı.

Ben: Sakine merhaba, ne zamandır sesin soluğun çıkmıyordu. İyi ki tiyatroya gittik de buluştuk.
Sakine: Senin programın doluydu, tiyatro deyince benim her zaman vaktim var. Kadınlarla ilgili tiyatro oyunları görmek özellikle hoşuma gidiyor, hadi konuşalım biraz. Ama önce sen açılış yap bence.

Yazılı bir metnin (çoğunlukla romanın) filme, tiyatroya ya da müzikale uyarlanması her şeyden önce toplu bir Alımlama (Rezeption) çalışmasıdır. Yani metni ele alan rejisör metni nasıl algıladıysa öyle işler, senaryo yazarı alımladığına uygun bir dil kullanır, oyuncular kendilerine verilen rolü eserin bütünü içinde nasıl alımlamışlarsa öyle canlandırırlar. Derken bir tek kişinin, yani yazarın fantezisinden oluşan metin, birden fazla kişinin, yani sanatçının alımlamasıyla güçlenir, görselleşir.

Sanatçı Jülide Kural’ın, Selahattin Demirtaş’ın öykülerinden oluşan okuma tiyatrosunu Başak Demirtaş, Selvi Kılıçdaroğlu ve Dilek İmamoğlu ile birlikte izleyecek.

İstanbul Modern, yazar ve sanatçı portreleri ile uluslararası alanda tanınan fotoğraf sanatçısı Lütfi Özkök’ün İsveç’teki arşivinden bir portre seçkisine ev sahipliği yapıyor. 21 Aralık'ta açılan ve Nazım Hikmet'in ünlü portresine de ev sahipliği yapan sergi, 3 Mayıs 2020 tarihine kadar İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde görülebilir.

Sarıyer’in eski kültürü hurdadan heykellerle yeniden canlandırılıyor. Sarıyer Belediyesi tarafından üç yıl önce başlatılan proje ile Sarıyer sokakları ve parkları hurda heykellerle donatılarak şehrin ve semtin kültürü yeniden oluşturuluyor.

Pera Müzesi, bu kez izleyicileri batıdan doğuya, Kiklad Adaları’nın mavisinden Sina Dağı’nın eteklerindeki kumlara uzanan bir fotoğraf yolculuğuna çıkarıyor. Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl başlıklı sergi, tam 180 yıl önce 1839’da, fotoğrafın bulunuşunun ilanından hemen sonra gerçekleşen ilk fotoğraf gezisinin rotasında şekilleniyor.

Yönetmenliğini yaptığı “Roza İki Nehrin Ülkesi” belgeselinden dolayı hakkında “Örgüt propagandası” suçlamasıyla dava açılan Kutbettin Cebe, “Resmi ideoloji sürekli bir ‘öteki’ üretiyor ve buna sinemacıların da uymasını istiyor. Belgesel buna karşı bir bellek oluşturduğu için hedef haline geldi” dedi.

"Tek tip Faşizmin Eseri" başlığıyla 06 Ocak 2018 Cumartesi günü Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan röportajda Rahmi Yıldırım’ın şu anlatımına rastlıyoruz: "12 Eylül darbesinden sonra cezaevleri toplama kampına dönüştürüldü. Diyarbakır, Mamak, Metris cezaevleri işkencenin simgesi olarak tarihe geçtiler.

Atmosfere salınan ve küresel ısınmaya yol açan sera gazı yoğunluğu, Amazon yağmur ormanlarından Sibirya ve Endonezya’ya felaket düzeyinde yangınlar, buzulların erimesi, sel ve kuraklıklar, yükselen deniz seviyesi ve okyanusların asitlenmesi, kirlilik, nesli tehlike altında olan türler, nüfus artışı, kıtlık, endüstriyel gıda üretimi, ormansızlaştırma-kırmızı et tüketimi ilişkisi, yetersiz beslenme, azalan doğal kaynaklar, iklim adaletsizliği, iklim mülteciliği...

Çok Okunanlar

Facebook'ta bizi bul

Ziyaretçiler

133 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Joomla SEF URLs by Artio