Oslo World, dünyanın ilham verici şarkılarını haritaya sığdırdı - Mesele 121

Müziğin Rengi

Oslo World Müzik Festivali, dünyanın dört bir yayındaki festivallerden 20'şer şarkılık çalma listelerini paylaşmalarını istedi. İlk aşamada 62 festivalin paylaştığı şarkı listelerini bir haritada toplayan Oslo World bu haritayı müzikseverler ile paylaştı. Heridada Türkiye'den İstanbul Caz Festivali yer aldı.

Avrupa’nın önde gelen müzik festivallerinden Oslo World, müziğin beraberlik duygusunu artırdığına inanarak dünyanın dört bir yayındaki festivallerden ülkelerindeki ilham verici şarkıları paylaşmalarını istedi. Tüm dünyadan 62 festivalin 20’şer şarkılık listelerini bir haritada toplayan Oslo World bu haritayı müzikseverler ile paylaştı.

Başta festivaller ve mekanlar olmak üzere çalışanlar ve sanatçılarıyla tüm müzik ekosisteminin tehdit altında olduğunu hatırlatan Oslo World, “Ne olacağını ve kilitlenmenin ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Ama milyonların evde kaldığını biliyoruz. Bu yüzden dünyanın dört bir yanındaki festivallerden en iyi 20 şarkılarını bizimle paylaşmalarını istedik” dedi.

Haritada halen dünyanın çeşitli kentlerinden 62 festivalin paylaştığı 20’şer şarkılık çalma listeleri yer alıyor. Türkiye'den İstanbul Caz Festivali'nin gönderdiği  listeyi paylaşan Oslo World, her hafta zenginleştireceği haritaya katılmak isteyen festivallere de çağrıda bulunarak kısa bir tanıtım yazısı ve 20 şarkılık çalma listesiile başvurmalarının yeteli olduğunu belirtiyor.

Ekim ayında düzenlenmesi bekleniyor

Bu yıl 27 Ekim - 1 Kasım tarihleri ​​arasında 27’inci kez düzenlenecek olan Oslo World, başta Afrika ve Latin Amerika olmak üzere Asya ve Orta Doğu'dan gelen müziklere odaklanıyor. Festival, Oslo çevresindeki 25 mekanda gerçekleşiyor. Programında müzik ve dans gösterilerinin yanı sıra söyleşi ve seminerler de yer buluyor.

2013 yılından bu yana, Lübnan'daki “Beyrut ve Ötesi* festivalinin ortak düzenleyicisi de olan Oslo World 2014'ten itibaren de mültecilerin ve yerel toplulukların müzik ve gastronomi kültürünü paylaştığı ülke genelindeki iltica merkezlerinde “mahalle” festivalleri düzenliyor.

Harita için tıklayın

Çok Okunanlar