Ölümünden önce tamamladı, yayınlandığını göremedi - Mesele 121

Kıssa Kıssa

Hapishanede hayatını kaybeden yazar Murat Saat’in, ölümünden hemen önce tamamladığı “Ters Kule” adlı öykü kitabı ve “Vaktiyle Yukarıda” isimli romanı Dedalus Kitap’tan yayımlandı.

Çocuk denecek yaşta girdiği cezaevinde müebbet hapis hükümlüsü olarak yatan yazar Murat Saat geçtiğimiz ay, 28 Aralık 2017’de geçirdiği kalp krizi sonrası vefat etmişti. Ömrünün yarısından fazlasını tutuklu olarak geçiren Saat’i, dışarıya çıkma umudu olmadan hayatta tutan tek şey yazma tutkusuydu. “Sanırım ben yazarak ilk önce, buraya ait olmadığımı söylemeye çalışıyorum. Bu mekânın benim karakterim olmayacağını, bunu kabul etmediğimi ilk önce kendime tekrar tekrar hatırlatmak istiyorum. Bu şekilde başka hayatları yazarken kendimi var ediyorum aslında,” diyordu bir mektubunda.

Yayınevinin yazara ilişkin yorumunda şu görüşler yer aldı: “Öykülerinde karanlık-kötücül-ölüm-hapishane vb. konuları işlemesine rağmen bir şekilde umutlu, tutunmaya çalışan karakterler barınıyor. Hep kendini kurtarma, ölümden vazgeçme, aşkla ya da sevgiyle ayakta kalma, yanlış ya da kötü şeyler yaşansa ya da yapılsa da hayata tutunma inadında olan insanları ve durumlarını anlatıyor Saat. Hapishanedeki insanların söz konusu edildiği yerlerde bile gündelik hayatın içindeymiş gibi bir bakış ve yaşayış sunmak, dışarıyı diri tutmak amacı belki de. Karakterlerin çoğunun toplumun dışında kalan ya da toplumca kabul görmeyecek kişiler olması da Saat’in içinde bulunduğu anlatmak için bulduğu bir yol muhtemelen.”

Murat Saat,                         
Dedalus Kitap,

Yoksa Sen Benim En İyi Arkadaşım Mısın?’ın arka kapağında Sedat Demir’in Murat Saat’e yazdığı minik mektup kitabı en iyi anlatan cümleleri içeriyor:

“Sevgili Murat Saat,

Öykülerinizin yayımlanması ve geniş kitlelerce okunması konusunda editörümüzün olumlu isteğini dinlerken, gözlerindeki heyecanı gördüm. Benden onay aldığında ise yüzündeki sevinci. Ben sadece bir okurum, sizin öykülerinizi ilk okuyanlardan biri olmanın ayrıcalığını yaşıyorum. Öykülerinizde gözüme ilk çarpan unsur, daha önce hiç bu denli peşinden gitmediğim bir üslup. Ne diyorlar ona, özgün. Cümlenin uzunluğu konusunda düşüncelerimi değiştiren öykülerden çokça vardı dosyanın içinde. Bir solukta okunan ifadeler, bu anlamda, kısa cümlelerin etkisini taşıyordu. Ayrıca sizin bu denli keyifli öyküler, daha doğrusu neşeli, burayı nasıl dillendirsem bilmiyorum, birçok özgür hayatın içinde kendi gereksiz hüzünlerinin içinde boğulan metinlere oranla, bizi, evet bizi yaşama bağlıyor. Estetik, anlam, farklılık vs. bir yana, ya da bunlarla birlikte yaşam sevinci var onlarda.

Edebiyat adına, bir okur olarak, size teşekkür ederim. Hüzünle gülümsüyorum.”

 

 Murat Saat kimdir?

1975 yılında Samsun’un Havza ilçesinde doğdu. 21 yaşındayken, 1996 yılında gözaltına alındı, Devrimci Halk Partisi (DHP) davasından Diyarbakır’da yargılandı. Aynı yıl, müebbet hapse mahkum edildi. O tarihten beri hapishanedeydi. Uzun süre Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Saat, 2016 yılı başında, yaklaşık iki yıl önce Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi.

Hapishanede öyküler yazıyordu.

“Yoksa Sen Benim En İyi Arkadaşım mısın?” adlı kitabına 2014 Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği Öykü Ödülü verildi. Ödülü, yazar Mehmet Ergün’le paylaştı. Ömer Türkeş, Füruzan, Ayşegül Tözeren, Özcan Karabulut ve Nursel Duruel’den oluşan seçici kurul, Murat Saat’i “el yakan insani durumları ele alış biçimindeki incelik” nedeniyle ödüle layık gördüğünü açıkladı. Ödül aldığını ancak görüş günü öğrenebildi, törene katılamadı.

Murat Saat ayrıca, sekizi tutuklu dokuz kişinin kaleminden çıkan öykülerden oluşan “Kıyıya Vuran Dalgalar” kitabının yazarlarından biriydi.

Facebook'ta Mesele