Ofissizler'den çevirmenlere dev hizmet: Bandrol Takip Sistemi - Mesele 121

Yayın dünyası

"Yayınevleri sizi yeni baskılardan haberdar etmiyor mu? Bandrol Takip sistemimiz yayında!" Ofissizler Freelance Ağı, yeni hizmete sunduğu Bandrol Takip Sistemini kendi internet sitesinde işte bu başlıkla üyelerine duyurdu. 

Kitap çevirmenleri, tamamlayıp yayınevine teslim ettikleri çevirilerin akıbetini bazen mecburi bir iyimserlikle bazen de yoğunlaşan bir endişeyle takip etmeye çalışıyor, özellikle de yayıneviyle yaptıkları sözleşme bu konuda açık maddeler içermiyorsa... Şanslı olanlar yayınevlerinde her şeye rağmen işini düzgün yapmaya çalışan editörlerle iletişim kurma yoluna gidiyor ya da yayınevlerinin yönetim kadrolarındaki ahbaplarına danışabiliyor.

Olayları evinden, bilgisayarının başından takip etmeye çalışan, yayınevinin sosyal çevresine uzak düşmüş ofissiz çevirmenin ise çevirisinin ne zaman yayınlanacağını, parasını ne zaman alacağını, mevcut çevirisinin yeni baskı yapıp yapmadığını öğrenmesi en iyi ihtimalle ufak çaplı bir mücadele sonucunda mümkün olabiliyor. Bu noktada sözleşmeye ödemenin ne zaman yapılacağını (ideal şartlarda çevirinin yayımlanmasını beklemeden teslim sonrasında, hatta avans olarak teslim öncesinde) veya çevirinin ne zaman yayımlanacağını belirleyen maddeler koymak çok önemli.

Telifli eserler için ne zaman bandrol alındığını ve haliyle tekrar baskıları takip etmek teoride mümkün. Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün alınan bandrollere ilişkin kimi bilgileri paylaştığı bir sayfası var. Ancak bu sayfada arama yapmak zor; çeviriye bandrol alınıp alınmadığını öğrenmek için sayfada haftalık olarak arama yapmak gerekiyor. Kitap çevirmenlerinin yaşadığı bu sıkıntılara son vermek isteyen Ofissizler Freelance Ağı, bandrol takibini kolaylaştıracak bir sistem geliştirdi. Ofissizler'in internet sayfasında yer alan sistem sayesinde Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün sağladığı yıllık listede kolayca arama yapmak, çeviri için ne zaman bandrol alındığını öğrenmek, sisteme kayıt olup çevirilerin yeni baskıları için bandrol alındığında bildirim almak mümkün olacak.

Ancak Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün sağladığı veriler arasında alınan bandrol adedi yer almıyor . Bu nedenle çevirinin baskı adetini öğrenmek mümkün değil. Bu bilgiye ise Çevbir‘e üye olarak bakanlığa gönderilecek bir dilekçe ile ulaşmak mümkün. 

Ofissizler'in geliştirdiği Bandrol Takip Sistemi, web üzerinden çalışıyor ve özgür bir yazılım. Yani kodları açık olarak yayınlanıyor ve yazılımla ilgilenen herkesin desteğini açık. 

Çok Okunanlar