“Nihayet elimizde bitmiş bir ‘Hayalimdeki Sahneler’ filmi var” - Mesele 121

Fotoğraf: Boysan Yakar ve Metin Akdemir, 2015 IF İstanbul

Yedinci Sanat

Yönetmen Metin Akdemir, Türkiye sinemasında kadınlar arasındaki homososyal ilişkileri içeren sahnelerin yer aldığı filmleri yeniden çekmek için yola koyulduğu film projesini tamamladığını sosyal medya hesabından duyurdu. Akdemir’in “Çekilemeyen Sahneler” isimli projesi “Hayalimdeki Sahneler” ismiyle filmleşti.

Türkiye sinemasında 80’li yıllarda “Kadın Filmleri” temasıyla çekilen filmlerde lezbiyen ya da biseksüel ilişkilere/cinselliklere yeterince yer verilmediğinden hareketle yola çıkan Akdemir, Hayalimdeki Sahneler'i kaosGL.org’dan Aslı Alpar'a anlattı:

“Çok mutlu ve heyecanlıyım. Oldukça duygusal bir proje. Kadın çalışmaları yüksek lisans yaparken Türk sinemasında kadınlar arasındaki homososyal ilişkilere dair bir tez yazmak istedim ancak bu konuyu çalışmak isteyen bir akademisyen bulamadığım için yapamadım. Sonra, 2015 yılında bunun filmini yapmak istedim. O dönemki yapımcım Boysan Yakar ile beraber ‘Sansürsüz Sinema Fonu’na başvurduk. O fonun desteği ile IFİstanbul pitching platformunda yarıştı. O tarihten sonra da hem filmin hem de bizim başımıza talihsiz şeyler geldi. Biliyorsunuz bir trafik kazasında Boysan’ı kaybettik. Boysan’ın ardından üç yıl boyunca bir şey yapamadım. Ancak bu üç yılın sonunda filmi bitirmem gerektiğini düşündüm; bir sürü insanın emeği vardı… Son bir buçuk yılda da filmi bitirdik. Nihayet elimizde bitmiş bir ‘Hayalimdeki Sahneler’ filmi var. ‘Çekilemeyen Sahneler’ olarak planladığımız filmin ismini de değiştirdik. Eski ismin hayalimizdeki metaforu karşılamadığına karar verdik.”

hayalimdeki sahnelerMürekkebin dağılışında belirsizlik…

Filmin afişine imza atan Sanatçı Vardal Caniş ise 80’li yıllarda çekilen filmlerde aktrislerin “muğlak” ilişkilerini afişte de hissettirmek istemiş. Bu nedenle çalışmada sulu boya-mürekkep kullanan Caniş, filmde vurgulanan muğlaklığı mürekkebin dağılışındaki belirsizlikle afişe yansıtmış. Caniş, kullanılan tekniğin yanı sıra afişteki iki kadın figürünün de muğlaklık vurgusunu artırdığını dile getiriyor: “Bir kadın diğerinin askısını çıkarıyor mu, giydiriyor mu, üzerini mi düzeltiyor bilmiyoruz mesela.”

Üç ülkede özel gösterimler

Hayalimdeki Sahneler’in festival süreci İKSV başvurusu ile başladı. İngiltere'de Leeds East Street Art ve Amerika’da Duke Üniversite'sinde filmin özel gösterimi yapılacak. Ayrıca Berlin’de de bir gösterim yapılması gündemde. 9 Mart’ta filme emek veren herkesin bir arada olduğu bir gösterim planladıklarını, ardından da filmi queer ve feminist toplulukla paylaşmak istediklerini belirten Akdemir’in, “Umarım filmin yolu açık olur” temennisine katılıyoruz. 

Çok Okunanlar