Bu haftanın Albümleri (8 Şubat)

Haftanın Albümleri

Bu haftanın seçkisinde Nilüfer'in şarkısındaki gibi, hepsi Yeni, hepsi Yerli ve biri Yeniden olmak üzere beş albüm yer alıyor. Mor ve Ötesi'nin olgunluk dönemi albümü 'Masumiyetin Ziyan Olmaz' bu kez plak formatında karşımıza çıkıyor. Sabah Akkiraz'ın 50. yılını kutladığı ablümü, Sema Moritz'in 40. yılında çıkardığı 13. albüm izliyor. Murathan Mungan'ın, hepsi 2020 Model şarkılarını 26 farklı ses yorumlamış. Haftanın sürprizi ise, suyun bu tarafından öte yakasına uzanıyor. 

  Masumiyetin Ziyan Olmaz  

0

Grubun sevilen albümü 10. yılına özel ilk kez plak formatında!

Türk Rock Müziği'nin efsanevi grubu Mor ve Ötesi, kuruluşunun 24. yılında, olgunluk dönemi albümleri 'Masumiyetin Ziyan Olmaz'ı ilk kez plak formatında

Rakun Müzik Yapım işbirliği ve Rainbow45 Records etiketiyle hayranlarıyla buluşturuyor. Mor ve Ötesi hayranlarının en sevdiği albümlerin birisi olan bu albümün plak edisyonu kırmızı plak olarak , remastered , yüksek ses kalitesinde , açılır kapaklı ve insert /poster hediyeli orijinaline sadık kalınarak yenilenmiş tasarımıyla plakseverlere sunuluyor. 2010 yılında yayınladığı zaman grubun kariyerinin olgunluk dönemi albümü olarak kabul edilen bu albüm ,

grubun diskografisinin önemli şarkıları olan 'Araf', 'Sor', 'Nakba ','Bisiklet' ve 'Festus' gibi şarkıları barındırıyor.

Toplam 11 şarkıdan oluşan albümün prodüktörlük koltuğunda ise Tarkan Gözübüyük yer alıyor. Albümün miksleri Chris Sheldon , original mastering ve

plak mastering işlemleri de Evren Göknar imzasını taşıyor. Harun Tekin (vokal, ritm gitar, klavye), Kerem Özyeğen (gitar, geri vokal), Burak Güven (bas, geri vokal) ve Kerem Kabadayı (davul)'dan oluşan kadrosuyla grup, konser ve üretimlerine devam ediyor… 'masumiyetin ziyan olmaz ' LP albümü ,kırmızı plak olarak, açılır kapaklı tasarımı ve şarkı sözlerinin de yer aldığı insert/ posteriyle birlikte Almanya'da üretildi. (Tanıtım bülteninden)

Albüm İçeriği

A Yüzü

 1. Korkma
 2. Meksika
 3. Sor
 4. Yorma Kendini
 5. Festus

B Yüzü

 1. Araf
 2. Camgezer
 3. Nakba
 4. Kara Kutu
 5. 2012
 6. Bisiklet
 

  Sabahat Akkiraz ile 50 Yıl 1970 - 2020  

0 1

Sabahat Akkiraz ülkemizin yetiştirdiği en önemli ve uluslararası sanatçılardan birisi olarak 50 yıldır sahnelerde, albümlerde, dünyanın en önemli festivallerinde türküler, deyişler ile Anadolu müziğini aktarmaya devam ediyor. 50 yıldır önemli hit eserleri dinleyicisi ile buluşturan Akkiraz bu eserlerin en önemlilerinden yaptığı seçkiyi ilk kez plak formatı ile sunuyor.

“Sabahat Akkiraz İle 50 Yıl” ismini taşıyan plak 10 ve CD 12 eserden oluşuyor. Değme Felek, Ses Verin Sesime, Tevhid, Dağlar Kardeşimi Geri Ver, Kara Tren ve Tevhid gibi ismiyle özdeşleşmiş eserleri yanında CD’de dinleyicisine bir sürpriz yapıyor ve Rap müziğin önemli ismi Erci-E ile birlikte yeni bir şarkısını ilk kez dinleyicileri ile buluşturuyor.

“Bana Gel Beni Gör” adlı eser modern tarzı ve Sabahat Akkiraz ve Erci-E’nin uyumlu vokalleri ile önemli bir hit olmaya aday. (Tanıtım bülteninden)

Albüm İçeriği

A Yüzü

1 - Fatma Ananın Saç Bağı
2 - Kara Tren uh.
3 - Dağlar Kardeşimi Geri Verin
4 - Dağlarınan Taşlarınan
5 - Değme Felek
 
B Yüzü
 
1 - Tevhid
2 - Beni Beni
3 - Seni Sevende Sevmesini Bilmemiş
4 - Ses Verin Sesime Dağlar
5 - Hal Yaman Oldu
 

  Vazgeçmem  

0 2

40 yıllık bir müzik hayatı ve 13. albümü ile SEMA MORİTZ yeniden sevenlerini mutlu edecek…

Aslında üst başlık yeterdi, bomboş bir sayfa bırakarak, çünkü ne yazsan ne söylesen Sema için gerçekten az… Onun öyle bir tarzı, hali, duruşu ve bakışı var ki, kelimelere sığmaz. Mevlana’dan Nazım Hikmet’e, ilahilerden ninnilere, Urfa ezgilerinden klasik musikimize, Yunus Emre’den, Musevi şarkılarına, unutulmuş Karnik Garmiryan’dan Şeyh Bedreddin’e, Seyyan Hanım’dan Cem Karaca’ya…

Bu liste uzar gider, lakin her eserinde aynı kalp gözü, aynı ruh derinliği ve aynı titizlik ve eskilerin deyimiyle “Allah vergisi“ bir yeteneği isteseniz de göremezsiniz, bilemesiniz, sadece hisseder ve yaşarsınız.

Bu büyük usta yorumcunun beste ve söz yazarlığına değinmeyeceğim, onu şimdiye dek gerek Anadolu halkı gerek dünya insanları, “büyülü bir ses” olarak tarif etti, “taş plak dinliyoruz” dediler, duru ve güçlü sesiyle “efsane kadınları” seslendirirken, ona yakıştırdılar aslında bu albümün ismini, “sen bir efsanesin Sema” dediler. Bu bir güzelleme değil, övgü hiç değil, yiğidin hakkı terimini bu toprakların ruhunu soluyanlar iyi bilirler, açın bakın sıradan bir internet sayfasını, bu sözlerin fazlasını bulacaksınız Sema için yazılanlarda…

13. albümü “VAZGEÇMEM” ile sanki başka bir yeni dünyanın kapıları açılıyor önümüzde. Gerçekten kırk yılın birikimini bu albümde bulmak mümkün, Eric Satie’nin o meşhur parçasına (gnossienne no 1) yazdığı söz bile yorumu kadar incelikli… Neveser Kökdeş’den Selahattin İçli’ye, Sezen Aksu’dan Cem Karaca’nın eserlerine kadar toplam 10 eserle karşınızda. Fazla söze gerek yok ama, ona bu yolda büyük destek olan, albümde eserleri de bulunan aranjör ve besteci Cumhur Bakışkan’ın yanında, toprağımızın güzel insanı Kalan Müzik’den Hasan Saltık’a da yine ve yeniden uzaktan ve gönülden bir selam çakmak borcumuzdur… Tüm emek verenler sağolsun, bu sesler gök kubbemizde, bu garip gezegenimizin Semalarında, bizleri daha bir insan yapan bir yere doğru taşısınlar ve hiç eksilmesinler temennimiz…

Bu eserleri duyamayacaksınız, dinleyemeyeceksiniz, sadece hissedeceksiniz ve vazgeçemeyeceksiniz “VAZGEÇMEM” albümünden… (Tanıtım bülteninden)

CD İçeriği

1.Gnossienne No 1
2. Mavi Liman
3. Hüzün Zaman Zaman
4. Kuş Olup Uçsam
5. Sorma
6. Nasıl Oldu
7. İzler
8. Bir Mendil Aldım
9. Gel Gel
10.Körlük

 

  Hasretin İki Yakası  

0 3

Adını 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan zorunlu nüfus mübadelesi sözleşmesinden alan Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu, 2005 yılından bu yana, Yunanistan ve Türkiye’de verdiği yüzden fazla konserle barışa hizmet ediyor. Yakın tarihte Yunanistan’da yerleşik Türk-Müslüman nüfusu ile Anadolu’da yaşayan Rum-Ortodoks nüfusunun karşılıklı göçe zorlanması, LMV Korosu’nun çıkış noktası olup, ilhamını doğdukları toprakları terk etmek zorunda bırakılan mübadillerin kültüründen alıyor.

Göçün hüzünlü çocukları ve torunları olarak gönüllülük temelinde farklı meslek gruplarına mensup kişilerden oluşan LMV Korosu, suyun iki yakasını müzikle bu albümde buluşturuyor. Hem Türkiye hem de Yunanistan'da barışı ve dostluğu yaşatan LMV Korosu’nun albümünde toplam on sekiz sevilen eser bulunuyor. Söz ve müziği ünlü müzisyen Zülfü Livaneli’ye ait olan Memleket Kokulu Yarim de albümün en dikkat çeken eserler arasında...

Albümde; çoğu anonim olmak üzere Rumeli ve Selanik yörelerine ait toplam 18 eser bulunuyor.(Tanıtım bülteninden)

CD İçeriği

1. BÜLBÜLÜM ALTIN KAFESTE & VARDAR OVASI
2. SAMİOTİSSA / Σαμιώτισσα
3. BİR FIRTINA TUTTU BİZİ
4. GİALO GİALO / Γιαλό γιαλό
5. CEVRİYE HANIM / Αμάν Κατερίνα μου
6. ÇAKICI (İZMİR'İN KAVAKLARI) / Τσακιτζής
7. HANIM AYŞE
8. DRAMA KÖPRÜSÜ / Το γεφύρι της Δράμας
9. ÇALIN DAVULLARI / SELANİK TÜRKÜSÜ
10. DARILDIN MI CİCİM BANA / Χαρικλάκι
11. DAYLER DAYLER & ALİŞİMİN KAŞLARI KARE
12. GÜLBAHAR / Γκιουλμπαχάρ
13. ENTARİSİ AL A BENZİYOR & YEDİKULE / Δημητρούλα μου & Γεντίκουλε
14. KARA YANGIN / Το Ειρηνάκι
15. UZO İÇELİM/ Ούζο όταν πιείς
16. 9/8 POTPORİ GEMİLERDE TALİM VAR &İNCE GİYERİM İNCE & RAMPİ
17. MEMLEKET KOKULU YARİM
18. SALLASANA MENDİLİNİ / Σάλα Σάλ
 
Albümün tanıtım konserinin haberi için
"Hasretin iki yakası" bu konserde buluşacak

 

  Murathan Mungan 2020 Model  

0 4

“2020 Model”, çoğu Murathan Mungan’ın bu albüm için özel olarak yazdığı sözlerden yapılmış yepyeni şarkılardan oluşuyor. Pasaj-Garaj Müzik tarafından sunulan albümde yer alan değişik tarzlardaki parçalar 26 farklı şarkıcı ve topluluk tarafından seslendirildi.

Tamamı kendisinin yazdığı sözlerden oluşan üç albümün sahibi Murathan Mungan’ın, yine farklı şarkıcı ve toplulukların seslendirdiği 2004 yılında çıkan “Söz Vermiş Şarkılar” ve 2006 yılında yayınlanan Müslüm Gürses’in “Aşk Tesadüfleri Sever” adlı albümlerden sonra, hazırlığı bir yıldan fazla süren “2020 Model” çift CD, 4 LP olarak tasarlandı. (Tanıtım bülteninden)

CD İçeriği

Kehribar Sarı

1. Bir Bilsem Ah, Bir Bilebilsem, Nazan Öncel
2. Şu Senin Çekip Gitmelerin, Mehmet Erdem
3. Kırılgan, Jehan Barbur
4. Dargın Bir Bahar, Zuhal Olcay
5. Aşk Bin Defa, Çamur
6. Kalp Tamircisi Kadın, Gaye Su Akyol
7. Sert Adam, Can Algeç
8. Aşk Bu, Nükhet Duru
9. Otel Odaları, Çağatay Akman
10. Saklarım, Bora Duran
11. Ezber, Six Pack
12. Ters Orantı, Nuri Harun Ateş
13. Kahramanlık Tangosu, Sema Moritz.
 

Gri Pembe

1. Pencerelerde, Hande Mehan
2. O Benden Önce, Ozan Anlaş
3. Bana Yarın Sor, Zeynep Casalini
4. Yaz Yanığı, Teoman
5. Aşktan Nasıl Gidilir, Şebnem Ferah
6. Güz Defteri, Koray Candemir
7. Ben Uyurken Tut Beni, Kalben
8. Zalime Kolay, Batu Akdeniz
9. Eskidendi, Çok Eskiden, Cem Adrian
10. Böyle de Güzeliz, Derya Köroğlu
11. Geçiyorum, Aylin Aslım&Ah! Kosmos
12. Yanımdan Geçip Gidiyorsun, Jabbar&Deeperise
13. Gecenin Eldiveni, Ozbi, eşlik eden: Murathan Mungan

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler