Yerel sanatı yücelten muhteşem gösteri: Notte Della Taranta

Metronom
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Güney İtalya’daki Salento kentinde düzenlenen "La Notte della Taranta" İtalya'nın en büyük festivali ve Avrupa'nın popüler kültüre adanmış en önemli etkinliklerinden biri sayılıyor.

Geleneksel müziği cazdan senfoniye diğer müziklerle harmanlayan festival, yerel şarkıların onurlandırılması ve yerel sanatçıların yeniden keşfedilmesi amacıyla yola çıkmış,

Salento bölgesinin yerel yönetimi tarafından 1998 yılında düzenlenmeye başlayan festival, seyirci sayısı ve kültürel prestij açısından olağanüstü bir büyüme yakalamış. 2010'dan itibaren "La Notte della Taranta" vakfının küratörlüğünde yürütülen festivalin en önemli etkinliği ise 30'a yakın müzisyeni hem ulusal hem de uluslararası panoramadan sıra dışı konuklarla buluşturan “concertone”.

Her yıl aralarında Joe Zawinul (2000), Vittorio Cosma (2002), Goran Bregovic (2012), Phil Manzanera (2015) gibi dünyaca tanınmış müzisyenlerin şefliğinde düzenlenen bir dans ve müzik şöleni olan concertone’de ağırlanan ünlü sesler arasında Salif Keita’dan Tony Allen’a, Mercan Dede’den Dulce Pontes’e, Buena Vista Social Club’a kadar etnik müziğinin en bilinen isimlerini görmek mümkün.

Her yıl sadece İtalya’dan değil dünyanın her köşesinden 500 bine yakın müzikseverin katıldığı bu müzik şöleni, geçen yılın 22 Ağustos’unda yılında seyircisiz olarak düzenlendi ve İtalyan RAI televizyonundan naklen yayınlandı. Festivalde orkestra şefliğini film müzikleriyle tanınan Paolo Buonvino üstlenirken, bu yıl daha bir önem kazanan dansların koreografisini ise Sharon Eyal yapmış.

Şimdi RAI 2 televizyonunun deneyimli rejisinin muhteşem bir görsel şölene dönüşmesini sağladığı bu unutulmaz konseri hep birlikte izleyelim. >>>

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler