Louvre Müzesi Ukrayna eserlerini korumasına aldı

Oralar

Geçen yılın ekim ayındaki Rus füze saldırısının ardından Kiev'deki Khanenko Müzesinden gizlice tahliye edilen 16 ortaçağ eseri, Paris’teki Louvre Müzesinde koruma altına alındı.

Louvre Müzesi, Rus işgali sırasında Ukrayna'dan gizlice tahliye edilen 16 Ortaçağ eserini geçici olarak koruma altına aldığını duyurdu. Geçen yılın ekim ayında Rus füze saldırısında hasar gören Khanenko Müzesinden gelen eserler arasında yer alan Bizans dönemine ait beş ikona Louvre Müzesi tarafından 6 Kasım’a kadar sergilenecek. Mısır'ın Sina kentindeki Aziz Catherine manastırından gelen ve 6. Yüzyıla tarihlenen 4 ahşap ikona ile birlikte sergilenecek olan beşinci eser 13. veya 14. yüzyıla ait İstanbul’da üretilmiş bir mikromozaik ikona. Sergilenen eserler, Bizans uygarlığının dini kökenlerini ve “Doğu'da Hristiyanlığın sanatsal ifadesini” gösteriyor.

Louvre Müzesi sözcüsü, diğer on bir eserden dokuzunun halen Fransa'nın kuzeyindeki Liévin kentinde bulunan Louvre Koruma Merkezinde, diğer ikisinin ise bilimsel inceleme amacıyla depoda tutulduğu kaydetti. Eserler savaşın sonunda mutlaka Khanenko Müzesine döneceğini belirten müze sözcüsü, “Şu an için planlanan başka bir transfer yok” açıklamasını yaptı.

UNESCO tahminlerine göre, savaşın Şubat 2022'de başlamasından bu yana 250'den fazla Ukrayna kültürel alanı hasar gördü. Ukrayna hükümeti, kültürel değeri olan nesnelerin hasar gördüğü ve yok edildiği 500'den fazla olay bildirdi. Savaşın başlangıcında, Kiev'deki Ivankiv Yerel Tarih Müzesi büyük bir yangında yok oldu.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler