Almanya'nın ilk Lenin heykeli Gelsenkirchen'de açıldı

Oralar

Almanya’nın batısındaki Gelsenkirchen kentinde Vladimir Lenin’in 2 metrelik heykeli dikildi. Heykel, radikal sağcıların, şehir idaresinin ve Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birliği’nin (CDU) yoğun muhalefetine rağmen Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD) girişimiyle açıldı.

MLPD Sözcüsü Peter Weispfenning, Sputnik’e açıklamasında, Almanya’nın Gelsenkirchen kentindeki parti binası önünde düzenlenen görkemli bir törenle Lenin heykelinin açıldığını söyledi.

Weispfenning, "Heykel, 1957’de Çekoslovakya’da yapılmıştı. Çekoslavakya’nın ilk ferdi Lenin heykeliydi. Onu Ebay’dan Avusturyalı bir satıcıdan aldık, heykel Kadife Devrim’den sonra oraya götürülmüş. Onu satın alıp dikme kararını aldık, çünkü Batı Almanya’da şu ana kadar Lenin’in tek bir büstü veya heykeli yoktu" ifadelerini kullandı.

MLPD Sözcüsü, dökme demirden yapılan heykelin 2 metre 15 santim boyunda olduğunu, kaidenin üzerinde de Lenin hakkında bilgi içeren bir levhanın bulunduğunu anlattı.

Lenin heykelini dikme kararının, Gelsenkirchen Belediyesi, sağcı partiler ve ülkenin en büyük partilerinden CDU'nun itirazıyla karşılandığını aktaran Weispfenning, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önce belediye, heykelin anıtlar kanunu yüzünden dikilemeyeceğini açıkladı, zira heykele 30 metre mesafede duran bize ait binanın cephesi tarihi anıt olarak devlet tarafından korunuyor. Elimizdeki bilgiye göre belediye başkanı şahsen heykeli engellemeye çalışmış. Ama biz mahkemeye başvurduk ve mahkeme heykelin  dikilebileceğine karar verdi. Bunun üzerine belediye Kuzey Ren-Vestfalya Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Yüksek mahkeme de başvuruyu reddetti. Ardından CDU heykelin dikilmesine karşı internette imza kampanyası başlattı. Aylar süren kampanya süresince ülke genelinde sadece 204 imza toplayabildiler. Birçok faşizm yanlısı örgüt de Lenin’e karşı çıktı, bugün Gelsenkirchen’de protesto gösterisi düzenlediler. Ancak halk büyük ölçüde heykel fikrine destek veriyor."

Partisinin, heykelinin dikilmesiyle ilgili internet üzerinden bir anket gerçekleştirdiğini dile getiren sözcü, ankete katılanların yüzde 68’inin destek verdiğini söyledi.

Kaynak: Sputnik Türkçe

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler