Çocuk işçiliği dünyada azalırken Türkiye'de artıyor

Oralar

Bugün 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü. ILO verilerine göre dünya genelinde 152 milyon çocuk çalışmak zorunda. İSİG Meclisi ise Türkiye’deki sayının 2 milyon olduğunu açıkladı. Çocuk işçi sayısı dünyada azalırken, Türkiye’de artıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 2002 yılında çocuk emeğine ve onu ortadan kaldırmak için gerekli çabalara dikkat çekmek amacıyla bugünü Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü ilan etti. ILO verilerine göre bugün dünya genelinde 152 milyon çocuk çalışıyor. Çocuk emeğine her sektörde rastlanmakla birlikte, çalışan çocukların yüzde 70'i tarım alanında.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’in verilerine göre dünya üzerinde her 10 çocuktan biri çalışıyor; üstelik Afrika ve Asya'da bu oranın çok daha yüksek. Çalışan çocukların 73 milyonu tehlikeli çalışma koşullarıyla karşı karşıya ya da emek istismarına maruz kalıyor.

Çocuk işçiliğiyle mücadele için küçük yaştakilerin çalışmalarına yasak getirmek bir çözüm değil. Çocukların istismarlara karşı etkin şekilde korunabilmesi için yaşam koşullarının düzeltilmesi gerekiyor. Eğitimin herkese eşit, parasız ve ulaşılabilir olmasının yanı sıra, ebeveynlere daha adil çalışma, sağlık ve sosyal güvence koşullarının sağlanması çocuk işçiliğinin önlenmesi için ilk atılması gereken adımlar.

UNICEF, çocuk işçi sayılarının geçen yıllara göre azalma kaydettiğini ancak yine de istenilen düzeyde olmadığı belirtiyor. UNICEF’e göre 2000 yılında 246 milyon çocuk çalışmak zorundayken bugün bu sayı 152 milyona gerilemiş durumda. Ancak düşüş eğiliminin de yavaşladığına işaret eden UNİCEF bu eğilimin sürmesi durumunda 2025 yılında sayının ancak 121 milyona gerileyebileceğini hesaplıyor.

Türkiye'de sayı artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun Nisan ayında yayınladığı veriler, 2017'de yüzde 20,3 olan çocuk işçi oranının 2018 yılında yüzde 21,1'e çıktığını, yani bir yılda 7 bin arttığını ortaya koydu. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin 2018 verilerine göre ise, Türkiye'de resmi olmayan rakamlara göre 2 milyonun üzerinde çocuk işçi bulunuyor. İSİG Meclisi, Türkiye'de 2013 yılı ile 2018 yılının ilk 5 ayına kadar toplam 319 çocuk işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini, bunların 29'unun mülteci/göçmen çocukları olduğunu ifade ediyor.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler