Yunanistan’daki öğretmenlerden Los Angeles’a mektup

Atina’da öğretmen grevi, 14 Ocak 2019. Öğretmenler Birliği, “The Parthenon”

Oralar

Kaliforniya’dan Yunanistan’a, öğretmenler eğitime yönelik saldırılarla mücadele ediyorlar. Grevdeki Yunan öğretmenler, Los Angeles’taki öğretmen grevini desteklediklerini yazdılar.

Küresel çapta kullanılan kemer sıkma uygulamalarının önemli araçlarından birisi de sosyal hizmetlerin zayıflatılması. Tüm dünyada egemen sınıflar, çalışan sınıflar için sadece yaşamı ve yaşam kurmayı mümkün kılmakla kalmayıp aynı zamanda önemli bir piyasa karşıtı mantığı içeren sağlık, kamusal eğitim, emeklilik planları gibi sosyal hizmetlere saldırıyor. Bu nedenle son yıllarda, toplumsal yeniden üretim alanında tanık olduğumuz mücadeleler bilhassa militan bir özellik taşıyor. Tanık olduğumuz şey, işçi sınıfının yaşamanın alt yapılarını savunmak içi ayağa kalkışı. Bakım sektöründeki işlerin çoğuna sahip olan ve zayıflatılmasının yükünü eşitsiz bir şekilde üstlenen çalışan kadınlar, bu mücadeleler önemli bir rol oynadılar.

Sosyalistler, küresel olarak kadınların önderlik ettiği öğretmen grevleri dalgasını, işçi sınıfının yaşam ve gelecek savunması olarak görmeliler. Bu, dalganın neden küresel olduğunu açıklıyor.

Aşağıda Yunanistan’da grevdeki öğretmenlerin Los Angeles’teki yoldaşları için yaptıkları dayanışma açıklaması var.

Tithi Bhattacharya, Uluslararası Kadın Grevi düzenleyicisi

UTLA’daki sevgili kız kardeşlerimiz ve erkek kardeşlerimiz,

Size, Yunanistan’dan dayanışma duygularımızı iletiyoruz.

Yunanistan’da binlerce öğretmen, Aralık ayından bu yana hükümetin getirmek istediği ve hem kalıcı hem de vekil öğretmenlerin atamalarını düzenleyen yasa tasarısına karşı grev ve gösteri yapıyorlar.

Yunanistan’da en son 2010 yılında daimi öğretmen istihdamı yapıldı. O zamandan beri okullarımızdaki tüm boş pozisyonlar, en fazla 9 aylık sözleşme yapılan vekil öğretmenlerle dolduruluyor. Şu anda okullarımızda çoğu kadın olmak üzere 30.000 vekil öğretmen çalışıyor ve büyük çoğunluğu herhangi bir istikrar ve süreklilik anlayışı olmadan sürekli okuldan okula atanıyorlar.

Son üç yıldır Syriza-Anel hükümeti daimi öğretmen atama vaadinde bulunuyor. Henüz hiçbir şey yapılmadı. Aksine, şimdi, öğretmenlerin ne şekilde atamasının yapılacağını tanımlama adına, öğretmenlik yeterliliği için seviyeyi yükselterek on binlerce vekil öğretmenin işten atılması anlamına gelecek bir yasa tasarısı geçiriyorlar. İşten atılmayanlar da uzun yıllardır öğretmelik yaptıkları yerlerde çalışmaya yetecek “puana” sahip olmadıkları için evlerinden ve ailelerinden yüzlerce kilometre uzakta çalışmaya zorlanacaklar. Yasa, öğretmenlerin yüksek lisans diploması ve diğer karşılaştırılabilir niteliklere sahip olmasını gerektiriyor ki bunları almak binlerce euroya mal oluyor. Aslına bakılırsa hükümet, öğretmenlerin, bir pozisyon bulmak için birbirleriyle sert rekabete girmesini istiyor.

Bu yasa, öğretmenler arasında gerçek bir öfke yarattı. Bu öfke, Yunanistan’da kamusal eğitimi neredeyse tamamen çökerten yılların kemer sıkma uygulamalarıyla katlanarak büyüdü. 11 ve 14 Aralık’ta, öğretmen sendikaları, yasanın geri çekilmesi ve tüm vekil öğretmenlerin daimi öğretmen olarak atanması talebiyle grev çağrısında bulundu. Hükümet, yasanın Noel tatili sırasında duyurulduğu için eğitim hareketinin greve hazırlanmaya zamanı olmayacağını düşündü. Yanlış düşündüler. Tüm Yunanistan’da binlerce öğretmen, okullarını kapattı ve yasaya karşı gösteri yaptı. Atina’da yapılan gösteriler son yılların en büyük ve militan gösterileriydi. Syriza hükümeti, gösterileri dağıtmak için büyük bir polis gücünü kullandı ve bu da çoğu kadın olan öğretmenlerin ciddi bir şekilde yaralanmasıyla sonuçlandı.

Ulusal öğretmen sendikalarının taban hareketinin baskısıyla grev çağrısında bulunduğunu belirtmek önemli. Çok sayıda yerel sendika ve vekil öğretmen kolektifi, Atina’nın merkezindeki üniversite dekanlığını hareketimizin “karargahı” olarak kullanmak için işgal etti. Çeşitli etkinlikler düzenliyoruz ve öğrencilere ve çalışanlara, öğretmen hareketini destekleme ve katılma çağrısında bulunuyoruz.

ABD’deki eğitimcilerin etkileyici kitlesel hareketini geçen seneden beri takip ediyoruz ve Los Angeles’ta öğretmenlerin şu anda grevde olduğunu biliyoruz. Hareketinizle dayanıştığımızı belirtiyoruz ve zaferinizden eminiz! Kamusal eğitime ve öğretmenlere saldırı ülkelerimizin ortak noktası! Sadece militan, ısrarcı bir hareket nihayetinde kazanır!

Dayanışmayla,

17.01.2019

Çeviri: Kontra Salvo

Kaynak: Jacobin

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler