RTÜK istedi, Netflix sansürledi...

Buralar

Netflix, politik drama Designated Survivor‘ın Türkiye’ye dair eleştirel ifadeler içeren Family Ties adlı bölümü, Netflix Türkiye’den kaldırdı. Şirket, Türkiye'deki yetkililerin talebi üzerine ve 'yerel kanunlarla uyum içinde olmak için' bir bölümün platformdan kaldırıldığını duyurdu.

Dizinin ikinci sezonunun 7. bölümü olan Family Ties’ta, Türkiye Cumhurbaşkanı Fatih Turan, dizide Kiefer Sutherland’in canlandırdığı ABD Başkanı ile ortak bir basın toplantısında bir araya geliyor. Ancak basın toplantısı sırasında Turan üzerinde uzlaşılan açıklama metninin dışına çıkıyor ve Amerika’yı Türkiye’de darbe kalkışmasında bulunan bir politikacıya yardım etmekle suçlayarak bu politikacının Türkiye’ye iade edilmesini istiyor.

Dizi daha önce Türkiye'de, dizideki ABD başkanı karakterinin Türkiye yönetimi ve Türkiye'de gerçekleştiği belirtilen darbe girişimiyle ilgili sözleri yüzünden eleştirilmişti.

Bölümün kütüphanesine eklenmesinden  yıllar sonra Türkiye yayınından kaldıran Netflix, "Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan aldığımız resmi talebin ardından, yerel yasalara uymak amacıyla Designated Survivor dizisinin tek bir bölümünü Türkiye’deki içerik kütüphanemizden kaldırdık. Dizi, dünyanın geri kalanında tüm bölümleri ile yayınlanmaya devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Geçen yaz Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik" ile Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital platformlar Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) denetimi kapsamına girmişti.

RTÜK bu kanunla internet üzerinden radyo, televizyon veya isteğe bağlı yayıncılık yapan tüm mecralardaki içerikleri denetleyebiliyor. Netflix şubat ayında yaptığı açıklamada Suudi Arabistan ve Singapur'daki yetkililerin talebi üzerine kimi yapımlara müdahale ettiğini açıklamıştı.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler