Buralar

Türkiye’de demokrasi pratiğinin hiçbir zaman reel bir karşılığı olmadı. Kitlelerin politik alanda etkili olmasına izin verilmedi. Her ne kadar TBMM’nin genel kurul salonu duvarında  “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” dense de, çok sayıda ‘kayıt ve şartla’ egemenlik halkın elinden alındı… Rejimin adı ‘cumhuriyet’ olarak değiştirildi diye şeylerin seyrinin de değişmesi gerekmiyordu…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, 21 Şubat Dünya Anadili Günü dolayısıyla, Türkiye’de yok olma tehlikesi altındaki dillerin korunması ve yaşatılması için Meclis’e kanun teklifi verdi. Paylan teklifte Batı Ermenicesi gibi çok sayıda dilin yok olma tehlikesi altında olduğunu belirtti.

Brüt asgari ücret sıralamasında 2011 yılı itibarıyla beş Avrupa Birliği ülkesinin üzerinde yer alan Türkiye, bugün sadece bir ülkeyi geride bırakabiliyor. 10 yılda Litvanya, Romanya, Polonya ve Slovakya'nın gerisine düşen Türkiye'nin son sıradaki Bulgaristan'a geçilmesi ise an meselesi.  

Encore Yayınları, sosyal medya hesaplarından Beyoğlu’nda bulunan kitabevinin kapanacağını duyurdu. Yayınevinin Twitter mesajında, Meşrutiyet Caddesi üzerinde yer alan kitabevinin içinde çekilen ve Leonard Cohen'in Moving On şarkısının duyulduğu videoya, "Encore Kitabevi kapanıyor. Ocak son..." mesajı eşlik etti.  

Salgın süresince meydana gelen vefatları analiz eden MEF Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Onur Başer, Covid-19 kaynaklı vefatların 4 kat fazla olabileceğini açıkladı. Başer, “Bu şekilde salgının gerçek yükünü ölçemiyoruz, kapanma olmadan da kapanan devletlerden daha iyi durumdayız gibi bir yanılgı ortaya çıkıyor. Bu da her geçen gün vefat sayılarını daha da artırıyor” dedi.  

İBB, geleneksel kütüphane anlayışını değiştiren projesini hayata geçiriyor. İstanbul’a, zengin içerikli kitap koleksiyonlarının yanında kültür ve eğitim merkezi olarak faaliyet gösterecek kütüphaneler kazandırılıyor. 2021’de 20 mahallede açılması planlanan proje kapsamında, Sultangazi Ahmed Arif Halk Kütüphanesi hizmete girdi.

DİSK Basın İş Sendikası, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle yayımladığı mesajında gazetecilerin sadece yüzde 2-3 kadarı sendikalı olduğunu, birçok sorunun temelinde  örgütsüzlüğün yattığını beliirterek "Bu denli örgütsüz bir meslek grubunun haklarını koruması, geliştirebilmesi mümkün değil. O nedenle, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, ne yapın edin, sendikalı olun, DİSK’li olun!" çağrısında bulundu. 

Boğaziçi Üniversitesi mezunu sanatçılar yayınladıkları ortak bildiride üniversite senatosu tarafından 2012 yılında kabul edilen temel değerleri hatırlatarak atama yoluyla göreve getirilen partili bir rektörün üniversitenin temsil ettiği değerlere zarar vereceği vurguladılar.

İsveç merkezli Kadın Medya Kültür Vakfı öncülüğünde kurulan NuJINHA yayın hayatına başladı. NuJINHA Ortadoğu’da bulunan kadınların sesi olma amacıyla çıktığı yolda Arapça, Farsça, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olmak üzere 5 dilde yayın yapacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aziz Sivaslıoğlu’nun ‘Büyülü Gökkuşağı’ isimli öykü kitabını çocuklar için sakıncalı buldu. Muzır Kurulu, kitaptaki “bazı ifade ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte” olduğuna hükmetti. Kitap geçtiğimiz Eylül ayında Akit tarafından "PEDEGOJİK" olmadığı gerekçesiyle hedef gösterilmişti. 

Edebiyat dünyasında kadınları cinsel tacize maruz bırakan erkek yazarların ifşa edilmesinin ardından yayıncılık sektöründen 247 kadın ortak "Uykularınız kaçsın" bildirisi yayımladı. Kadınlar, "Kadınların sınırları, hakları, başka sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de iktidar sahibi erkekler tarafından ihlal ediliyor" dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü 15 Aralık Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yayıncılık denetiminden sorumlu Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) hükümeti eleştiren yorum ve haberleri yayınlayan bağımsız televizyon ve radyo kanallarına yönelik cezai nitelikli orantısız yaptırımlar uyguladığını ifade etti.

YouTube, Türkiye'deki tartışmalı sosyal medya yasasının getirdiği yükümlülükle ilgili kararını verdi. ABD'li şirket, bu doğrultuda Türkiye'deki kanunla uyumlu olarak ancak "değerlerinden ödün vermeden" bir yerel temsilci atama sürecini başlatacağını duyurdu.

PEN Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu, sektörümüzdeki kadın yazar, çevirmen ve yayıncıların maruz kaldıkları taciz ve benzeri davranışlara karşı önleyici, onarıcı bir adalet sağlamak amacıyla, sektörün bütün unsurlarını bir araya getiren bir onur komisyonu kurma kararı aldı.

DİSK Basın İş’te örgütlü kadınlar, yayınladıkları bir bildiri ile medyada cinsiyetçi şiddete maruz kalan tüm kadın ve LGBTİ+ çalışanları şiddeti konuşup bir yol haritası çıkartmak üzere bir araya gelmeye çağırdı. Bildiride sendikaların da taciz ve şiddet karşısında etkin bir dayanışma göstermeleri çağrısı da yer aldı.

KA.DER Başkanı Nuray Karaoğlu, Türkiye’de kadınların “Seçme ve Seçilme Hakkı”nı kazandığı 5 Aralık 1934 yılından bu yana tam 86 yıl geçmesine rağmen, 20 ilden hiç kadın milletvekili çıkmadığına dikkat çekti. Karaoğlu, kadınların Türkiye'den çok sonra seçme ve seçilme hakkı kazanan ülkelerde kadın vekil oranının da Türkiye'den yüksek olduğunu kaydetti.

Başta diaspora Ermenilerinin kendi aralarında hep birlikte oluşturdukları duyarlı ve kararlı çaba olmak üzere, savaş karşıtı, aklı selim her insanın, karar mekanizmalarının, tarafsız medyanın, kiliselerin ve yardım kuruluşlarının sayesinde diplomatik çözüme yönelik ilk adımlar atıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Muzır İçerikle Mücadele (MİM) Programı'nı başlatacaklarını açıkladı. Yeni sistemde vatandaşlar çocuklara zararlı olduğunu düşündükleri tüm içerikleri kurulacak web sitesi ve WhatsApp İhbar Hattı ile bakanlığa bildirebilecek.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Gezi Davası'ndan beraat eden, ancak cezaevinden salıverilmeden "casusluk" gerekçesiyle yeniden gözaltına alınan iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğunun hukuki olmadığına ilişkin yaptığı bireysel başvuruyu karara bağlayacak.

Büyümeyle yatıp, büyümeyle kalkıyoruz. İşte ‘ekonomi bu yıl şu kadar büyüyecek, geçen yıl şu kadar büyüdü, üçüncü çeyrekte büyüme oranı şu kadar oldu, gelecek yılın büyüme tahmini yüzde şu kadar tahmin edildi. IMF Türkiye’nin büyüme oranını revize etti. Hazine ve Maliye Bakanı gelecek yıl Türkiye’nin büyüme rekoru kıracağını söyledi…

Uluslararası Hrant Dink Ödülleri internetten canlı yayınlanan törenle sahiplerini buldu. Bu yıl ödülün Türkiye'den sahibi 1000 günü aşkın bir süredir cezaevinde tutulan sivil toplum çalışanı Osman Kavala oldu. Ödülün Türkiye dışından sahibi ise Mısırlı kadın hakları aktivisti Mozn Hassan oldu.

2020 Uluslararası Hrant Dink Ödülleri 15 Eylül Salı akşamı, saat 20.00'da başlayacak törenle sahiplerini buluyor. Ödül töreni internet üzerinden yayınlanacak. Törende Arto Tunçboyacıyan, Can Bonomo, Dialog Project, Kalben, Kudsi Erguner ve O.F.F. de, performanslarıyla yer alacak.

Muzır Kurulu'nun sor kararını "trajikomik bir sansür vakası" olarak niteleyen Türkiye Yayıncılar Birliği yayınladığı bildiride anayasal bir hakkı kısıtlayan kararın, bakanlık tarafından atanmış 5 birim amiri tarafından verilebilmesine dikkat çekerek "Kurulun miadı doldu" dedi. 

Sakarya'da 7 işçinin ölümü ile sonuçlanan havai fişek fabrikasındaki patlama sonrası tutuklanan iş güvenliği uzmanının ifadesi, sistemin nasıl "çalışmadığını" bir kez daha gözler önüne serdi. Uzman ifadesinde aksaklıkları tutanağa yazmasına izin verilmediğini belirterek "Benim çalıştığım işletme de özel işletme ve bu şirketle çalışmaya devam ediyordu" dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Haziran 2013'te Gezi Parkı olayları sırasında yaşamını yitiren Berkin Elvan'la ilgili dava başvurusunu işleme koydu. Başvuruyu 'öncelikli dosya' olarak işleme koyan AİHM, Berkin Elvan'ın yaşam hakkı ve iç hukukta devam etmekte olan davayla ilgili olarak Türk hükümetine bir dizi soru yöneltti.

Tarım ve Orman Bakanlığı 16 pestisit (tarım zehiri) etken maddesinin yasaklanmasına karar verdi. Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı karar için “bu olumlu bir adım ve kullanılan diğer tüm pestisitlere yönelik de aynı kararın alınmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

TÜİK Mart 2020 döneminde işsizlik oranının 0,9 puanlık azalış ile yüzde 13,2 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı. TÜİK’in açıkladığı  işsizlik oranı ve sayısının Covid-19’un yarattığı depremi yansıtmayacak kadar düşük olduğuna dikkat çeken DİSK-AR, ILO’nun Covid-19’un yarattığı istihdam kaybına ilişkin yöntemini kullanarak gerçek istihdam kaybını hesapladı. 

Gezi Direnişi'nin 7. yıl dönümünde Edirne Cezaevi'nden bir mesaj yollayan Selahattin Demirtaş "Gezi Direnişi, farklı toplumsal kesimlerin bir arada mücadele ederek başarabildiğinin en net göstergesidir. Bu nedenle iktidar, Gezi ruhundan çok korkuyor" dedi.

Netflix, politik drama Designated Survivor‘ın Türkiye’ye dair eleştirel ifadeler içeren Family Ties adlı bölümü, Netflix Türkiye’den kaldırdı. Şirket, Türkiye'deki yetkililerin talebi üzerine ve 'yerel kanunlarla uyum içinde olmak için' bir bölümün platformdan kaldırıldığını duyurdu.

"Patronların Ensesindeyiz" ağına eposta gönderen bir banka çalışanı, salgın koşullarında bile devam eden üretim baskısını anlattı. Banka emekçisi mektubunda banka yönetimi kadar örgütlü sendikanın ilgisizliğinden de yakınıyor. Mektubu olduğu gibi yayınlıyoruz. 

Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası (Kültür Sanat Sen) Genel Başkanı Hülya Eryetli, Ocak ayında sözleşme imzalanarak kadroya geçmeyi bekleyen Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi ile Güzel Sanatlara bağlı olarak çalışan yaklaşık 300 sanat emekçisinin işsiz kaldığını söyledi. Eryetli, güvencesiz çalıştırılan yevmiyeli sanat emekçilerinin de işsiz kaldığını ifade etti.

İnfaz Paketi’nin yürürlüğe girmesiyle şiddet failleri de tahliye edilirken 156 kadın ve LGBTİ+ örgütü ortak bir açıklama yayınlayarak devleti, kadına ve çocuğa yönelik şiddetin önlenmesi konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırdı. 

Korona Virüs [Covit 19] ‘tartışmalarını’ sağlıklı bir zemine taşıyabilmek için, ‘kırılganlık’, ‘beklenmedik doğal olaylar’,  ‘risk’ ve ‘felaketten’ ne anlaşılması gerektiğine açıklık getirmek gerekiyor… Aksi halde, hamasetin ve egemen söylemin dışına çıkılamaz, havanda su dövmenin ötesine geçilemez…

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, 18-20 yaş aralığındaki mevsimlik işçilerin, kamu ve özel sektör çalışanlarının sokağa çıkma yasağından muaf tutulmasına dair yayımlanan genelgeye ilişkin açıklama yaptı. Platform Sözcüsü Sinan Ceviz imzalı yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Haberin Var Mı İnisiyatifi”, Salı günü mecliste görüşülecek infaz düzenlemesi için “Gazetecilere özgürlük” çağrısına devam ediyor. Son kampanya için evlerinden bir araya gelen gazeteciler “Evde kalsak da sessiz kalmayacağız” dediler.

Grup Yorum’un solistlerinden 28 yaşındaki Helin Bölek açlık grevi eyleminin 288. gününde hayatını kaybetti. Acı ama beklenen bir haber. Yine de bu haberin arka planını, yani eylemin neden, nasıl, hangi gerekçeyle yapıldığını bilenler ister istemez haberden etkilendi.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler