“Nurhak’ta çocuklar ve gençler bizi bekliyor...”

Buralar

Nurhak yaralı. Kendini yeniden inşa etmenin mücadelesini, yine kendi vermeye çaba gösteriyor; olgunluğuyla, kültürüyle, kimliğiyle… Açık ki yaşanan bu travmanın özneleri öncelikle çocuklar ve gençler. Biz, Nurhak ile yol arkadaşlığı yaparken yüzümüzü hep birlikte çocuklara ve gençlere çevirdik. Tasavvurumuz bir çocuk ve genç yaşam alanı

Üç çadır (ki bunlar kuruluyor), iki konteyner, bir açık çadır (tente) ile başlayabilmenin imkanlarını yaratmaya çalışıyoruz. Zamanla çadırların yerini 'Kolay Evlerin' aldığı, kalıcı ve sürekliliği olan bir 'Yaşam Alanı'na dönüştürmeyi öngörüyoruz bu yapıyı.

Öncelikle Nurhaklılar ve Nurhak Belediyesi ile ortaklaşa. Ve inanıyoruz ki, gönüllü uzman sivil toplum örgütlerinin, kurumların, bireylerin dayanışması ile bu tasavvuru anlamlı ve gerçek kılabileceğiz.

Başlangıçta bu 'kamp', eğitim çadırları, kütüphane konteyneri, gönüllü eğitimcilerin konaklama konteyneri, duş-tuvalet konteynerleri, sağlık taraması ve terapi konteyneri gibi unsurlardan oluşacak.

Çevre düzenlemesi, çiçeklendirmeden ağaç dikimine, çevreci oyun alanlarından oluşturulacak ekosisteme kadar halkı, çocukları ve gençleri dahil ederek, eğitim bakışıyla hayata geçirilecek.

Gücümüz yettiğinde kendine yeten bir ekosistem kurmak üzere güneş panelleri ve yağmur suyu biriktirme depoları da hayallerimiz ve gündemimiz içinde.

İki çadırla da olsa beklemeden yola çıkmayı planlıyoruz.

Çünkü hayatın, çocukların ve gençlerin beklemeye tahammülü yok.

  • Eğitim desteği için kurs-atölye (matematik, edebiyat vb.)
  • Oyun, drama çalışmaları, tiyatro
  • Film gösterileri, çocuklarla sinema
  • Kütüphane
  • Çocuk ve genç korosu
  • Satranç atölyesi
  • Ekoloji-Çevre eğitimi ve uygulama
  • Resim atölyesi
  • Periyodik sağlık taraması, terapi

Anlaşılacağı üzere maddi, ayni ve manevi destek büyük ihtiyaç.

Kırtasiye (kalem, defter, kağıt, boya vb.). Yazı tahtası, tahtaları…

Masaüstü bilgisayarı, iPad/Tablet, satranç takımları, projeksiyon makinesi, masa, sandalye, spor malzemeleri… Çocuk ve genç kıyafetleri.

Öğretmen, müzisyen, spor eğitmeni, tıp elemanı, çeşitli gönüllüler…

Nurhaklı çocuklar ve gençler bizi bekliyor... Sevgi ve dayanışma ile…

Enis Rıza


BİR KOLİ DE SEN GÖNDER

Kampanyasına desteklerinizi

İlhami Bozan veya İbrahim Kılçık
Nurhak Belediyesi
Nurhak / Kahramanmaraş

adresine gönderebilirsiniz

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler