Dünya Anadil Günü: HDP'den tehlike altındaki diller için teklif

Buralar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, 21 Şubat Dünya Anadili Günü dolayısıyla, Türkiye’de yok olma tehlikesi altındaki dillerin korunması ve yaşatılması için Meclis’e kanun teklifi verdi. Paylan teklifte Batı Ermenicesi gibi çok sayıda dilin yok olma tehlikesi altında olduğunu belirtti.

HDP Milletvekili Paylan Türkiye’deki tekçi bakış açısı nedeniyle Türkiye coğrafyasında bulunan, Batı Ermenicesi, Abhazca, Adigece, Kabar-Çerkes, Zazaca, Abazaca, Hemşince, Lazca, Pontus Yunancası, Romanca, Suret, Gagavuzca, Ladino, Turoyo ve Hertevin dil/lehçeleri yok olmak üzere olduğunu vurguladı.

UNESCO Diller Atlasına göre; Türkiye’de üç dilin tamamen yok olduğunu hatırlatan Paylan, “On beş dil için ise çeşitli seviyelerde yok olma tehlikesi bulunduğu belirtiliyor. Kapadokya Yunancası, Mlahso, Ubik dilleri kaybolmuş dil durumundadır. Bu topraklarda var olmuş kadim halklara ait dillerin, gelecek nesillere aktarılamaması ve günden güne yok olması, çoğulculuğu ve kültürel çeşitliliğin getirdiği zenginliği dışlayan hâkim bakış açısının bir sonucudur” dedi.

Paylan, kanun teklifinin yasalaşması halinde yok olma tehlikesi altındaki dillerin yaşam bulacağını söyledi ve ekledi: “Sadece bulunduğumuz coğrafya için değil bütün dünya halkları için kültürel ve yaşamsal önem arz eden anadillerin korunması ve yaşatılması adına sorumluluk alınmalı ve etkin politikalar yürütülmelidir. Türkiye Devleti, bulunduğu topraklardaki çok kültürlülüğü ve çok dilliliği inkâr etmeyip, bilakis birer değer olarak kabul edip yaşatmaya çalışarak, dünya mirasını korumak adına önemli bir adım atmış olacaktır."

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) da, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Birleşmiş Milletlerin (BM) anadili 22 yıl önce güvence altına aldığı belirtilerek, “Bugün dünya üzerine halen 6 bin 900 civarında dil konuşulmaktadır. Ama bu dillerin yüzde doksanının eğitim ve öğretim olanaklarından yoksun olması ve kapitalist ve tekçi ulus devlet sistemlerinin yarattığı dil hegemonyası yüzünden yok olmakla yüz yüze kaldığı belirtilmektedir. Maalesef ‘medeniyetimiz’ hızla kültürel çeşitliliğini kaybetmektedir” ifadelerine yer verildi.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler