Mesele / Kitaplık - Mesele 121

Türkiye Yayıncılar Birliği 2020 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri, 21 Ocak Perşembe günü düzenlenen online törenle sahiplerini buldu. Törende yayınevi kategorisinde Mikado Yayınları, yazar kategorisinde Buket Uzuner ödül alırken, Kitabevi Emek Ödülü ise 23 yıldır Tarsus’ta hizmet veren Antik Sahaf’a verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2020 yılında toplam 433.213.632 adet bandrol verdi. Verilen bondrol sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2,27 oranında artmış oldu. Geçen yıl kültür yayıncılığı alanında verilen bandrol sayısı yüzde 14,39 artarken, gerileyen iki kategori inanç kitapları ile ithal kitaplar oldu. 

Talât Sait Halman anısına, nitelikli edebiyat çevirilerini desteklemek amacıyla başlatılan Talât Sait Halman Çeviri Ödülü 2020 yılı değerlendirmeleri sonucunda, 20 bin TL tutarındaki para ödülünün, Yan Lianke’nin Çince aslından çevirdiği 1997 tarihli romanı Günler Aylar Yıllar’ı Türkçeleştirmekteki özeni, mahareti ve yetkinliği sebebiyle Erdem Kurtuldu’ya verilmesine karar verildi.

Gün geçmiyor ki bakir kaldığını düşündüğümüz bir doğa parçasına göz dikilmesin ve yeni bir yıkım projesi ortaya çıkmasın. Bu yeni bir maden, taş ocağı, enerji üretimine yönelik bir proje ya da bir altyapı projesi veya suyu kontrol etmeye ve tekel altına almaya yönelik bir HES olabilir. Küresel düzeyde bir yıkımla karşı karşıyayız. Bu bir yanda iklim krizinin derinleşmesi, öte yanda da giderek yok olan biyolojik çeşitlilik anlamına geliyor.

Kant, günümüzden 200 küsur yıl önce aydınlanmış bir çağda yaşanıp yaşanmadığı sorusuna yönelik olarak, henüz aydınlanmamış ama aydınlanmaya giden bir çağda yaşandığını söylemişti. Peki bugün içinde yaşadığımız dünya ve toplum aydınlık mı aydınlanmış mı? Yoksa yeni karanlıklardan mı söz etmek gerekir? James Bridle’nin Yeni Karanlık Çağ-Teknoloji ve Geleceğin Sonu kitabında yaptığı gibi… 

Tarihe bakmadıkça bugünü görmek ve gelecekle ilgili öngörülerde bulunmak ve tavırlar geliştirmek imkanı söz konusu değildir. İnsanın ortaya koyduğu her türlü başarı ya da başarısızlıkların, kazanımların ya da kaybedişlerin bir tarihi vardır. Bu bağlamda tarihe, tarih bilinciyle bakmak bize yaşadığımız zamana eleştirel bakma olanağı verir.

Pandemi koşullarının yaşamın her alanını kuşattığı; kısıtladığı ve hatta yok ettiği bir dönemde kitap yazmak da yayınlamak da hayli cesaret isteyen işler doğrusu. Kitap yazmak görece kolay ve mümkün görünürken; birçok yayınevinin kapandığı, kitapçıların açılmadığı bir ortamda sevgili dostum Ragıp İncesağır, Su Yayınları’ndan çıkan bir kitap yayımladı. Hem de ‘Yeni Osmanlıcılık’ kavramının da, gerçeğinin de çok ciddi sorgulandığı bir dönemde, ‘Ecdadımız’ isimli bir kitap hazırladı.

Bir dönem Ankara basınının önemli, öndegelen gazetecilerinden Sezai Bayar emekli olduktan sonra da üretmeyi sürdürüyor, bir anılar toplamı olan ilk kitabı "Yaşadıklarım  Yazmadıklarım"ın ardından 2020 yılında yayımlanan ikinci kitabı Bizim Kedi Kükredi ile edebiyat alanına da adım attı. 

Evrim Ağacı internet sitesinin kurucusu Çağrı Mert Bakırcı’nın yeni kitabı 50 Soruda Evrim, Bilim & Gelecek Kitaplığı etiketiyle geçtiğimiz yılın sonunda raflarda yerini aldı. Bakırcı kitapta tartışmalarda sıkça gündeme getirilen ve evrimle ilgili kafa karışıklıklarına neden olan sorulara, bilimsel gerçekler çerçevesinde doyurucu yanıtlar veriyor.

Kaos GL, Yunus Emre Demir’in hazırladığı “Lavanta Tavan” kitabını yayınladı. LGBTİ+’ların iş hayatında yaşadıklarını, ayrımcılığı ve ayrımcılığa karşı mücadele yollarını gündemleştirmeyi hedefleyen kitapta farklı iş kollarında çalışan LGBTİ+’larla röportajlar ve sendikalar için bir rehber yer alıyor.

Kaos GL, Gazeteci Sibel Yükler’in hak örgütleriyle röportajlarından oluşan “Şimdi Tam da Sırası” kitabın yayınladı. Kitapta hak örgütlerinin LGBTİ+ haklarına yaklaşımları hem tarihsel hem de güncel olarak tartışılıyor.

Kaos GL, Defne Güzel’in hazırladığı “AIDS’li İğne” kitabını yayınladı. HIV ve insan haklarına ışık tutmak, HIV’e dair güncel tartışmaları derlemek için yayınlanan kitapta HIV aktivisti Defne Güzel’in yazılarının yanı sıra röportajlar da yer alıyor.

 Bu hafta raflarda yerini alanlar arasından Meselesi Olan 5 kitabı seçtik. İyi okumalar...

 

 

Bu hafta raflarda yerini alanlar arasından Meselesi Olan 5 kitabı seçtik. İyi okumalar...

 

Bu hafta raflarda yerini alanlar arasından Meselesi Olan 5 kitabı seçtik. İyi okumalar...

 

İki aylık periyotlarla Kürtçe ve Türkçe yayınlanan kültür, sanat ve politika dergisi Dilop’un Ocak-Şubat sayısı çıktı. Lice Beyleri dosyası ile raflarda yerini alan dergide çalıntı müzikler serisini sürdüren Recep Maraşlı, "Çırpınırdı Karadeniz marşının gerçeğini deşifre ediyor.

Kaos GL Dergisi’nin 176. sayısı, “Diyalog” dosya konusuyla yayınlandı. Bu sayıda sosyal diyalog zemininde LGBTİ+’ların konumları, sanat aracılığıyla kurulan diyaloglar, günden güne değişen diyalog kurma araç ve yöntemleri, queer ilişkilerdeki değişen güç dengeleriyle beraber yeni diyalog zeminlerine olan ihtiyaç tartışmaya açılıyor.

Psikiyatr ve yazar Fatih Altınöz ile birkaç yakın arkadaşının psikiyatri üzerine denemeleri toplamak amacıyla oluşturduğu 90’lı yılların oldukça ses getiren Şizofrengi dergisinin tüm sayıları çevrimiçi erişime açıldı.

Savunmasız çocuklara yönelik özel bakım sağlayan bir hastanede çalışan Dr. Nadine Burke Harris, savaşçı ve araştırmacı bir doktor olarak uzun yıllardır tanınıyordu. Ama onu toksik stres ve ömür boyu sürecek hastalıklar arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmaya iten, bir cinsel saldırıdan sonra büyümesi duran Diego ismindeki hastası oldu.

Nüfusun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Türkiye’de etno-dinsel azınlık toplumlarının hem kendi aralarında hem de geniş toplumdan (Müslüman-Türk) bireylerle yaptıkları karma evlilikler, özellikle İstanbul kent coğrafyasında demografik açıdan gün geçtikçe azalan bu toplumlardaki en sıcak konu başlığını, en büyük sosyal fenomeni oluşturmaktadır. “Kısmet Tabii…” kitabının hikayesi de bugüne kadar Türkiye akademiyasında yeterince ele alınmamış olan bu konuyu farklı veçheleriyle irdeleme gayretinden doğmuştur.

Karşılaştırmalı edebiyat alanındaki çalışmalarıyla tanınan Charles Coustille’in kaleme aldığı “Antitezler”, Koç Üniversitesi Yayınları’ndan (KÜY) çıktı. Ahmet Nüvit Bingöl’ün Fransızcadan çevirdiği “Antitezler”, edebi ve akademik dünyaların karşılaştığı tarihsel bir soruşturma sunuyor.

Ziyaretçiler

65 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Joomla SEF URLs by Artio