Mesele / Kitaplık - Mesele 121

Uluslararası Yayıncılar Birliği, yayınlama özgürlüğü savunucularını desteklemek amacıyla verilen "Prix Voltaire’in Vietnam'da faaliyet gösteren Liberal Yayınevi'ne verildiğini duyurdu.

NotaBene Yayınları, yazarları tarafından korona günlerinde yazılan öyküleri kitap haline getirerek ücretsiz erişime açtı. Notabene internet sitesinden erişilebilen kitabı edinmek için sepete ekleyerek ücretsiz alma işlemini sonlandırmak grekiyor. İşlemin ardından Bizim Decameron'umuz... PDF olarak eposta adresinize gönderiliyor.

Ayhan Geçgin, Mart 2019'da Metis Kitap tarafından yayımlanan Bir Dava romanında "Hukuksuzluk, keyfilik, belirsizlik ve öngörülemezlik olgularını çok yerinde karakterlerle işlediği" için 2020 yılı Orhan Kemal Roman Armağanı'na layik görüldü.

"Börklüce Mustafa - Güneşin altında çarmıha gerilenler" Alman yazar, yayıncı ve müzisyen Leopold Schefer´in 1839´da "Der Gekreuzigte oder Nichts Altes unter der Sonne" adıyla kaleme aldığı bir novel. Bu eser, yazıları Avrupa Postası´nda da yayınlanan iki değerli arkadaşımın (İlhami Yazgan ile Ganime Gülmez´in) çabasıyla geçtiğimiz Eylül (2019) ayında Türkçe´ye kazandırılarak Ceylan yay. tarafından basıldı.

“Gönüllü olarak Anadolu’ya sürgüne gittiği yıllar boyunca Ermeni olmanın ne anlama geldiğini unutmuştu şüphesiz. Şimdi hatırlamaya ve ilk sarsıntıyı atlatır atlatmaz, bunun ne anlama geldiğini anlamaya başlıyordu. İstemeden, yine Ermeni kimliğine bürünüyordu… Ermeni olmamanın daha iyi olduğunun farkına varıyordu. Ancak, Ermeni olmamak imkânsızdı.”

Ezber değil, bilimsel bir kanunun veciz ifadesi: Değişim dönemleri sancılı olur. Yeni olanı iyi ile özdeşleştiren aydınlanmacı alışkanlığımızdan ötürü olsa gerek, bu vecizede bir dil ekonomisi yapılmış gibi görünür ilk başta. Zira herkes bilir ki sancı ile kast edilen elbette ki "doğum sancısı"dır. Bu ağrı, sızı, çalkantı, kan ve gözyaşının içinden tertemiz, gürbüz, güzel bir şey doğacaktır. 

İngiliz yazar J. K. Rowling, sürpriz bir öykü kaleme aldığını, karantinadaki çocukların okuyabilmesi için internet üzerinden ücretsiz yayınlayacağını duyurdu. Rowling, Kasım'da basılması planlanan kitabın tüm telif gelirini de salgından etkilenenler için bağışlayacağını açıkladı. 

Bu kitaptaki amacım hem yerli TV dizilerini eleştirel düzlemde irdelemek hem de yerli diziler aracılığıyla kendi toplumumu, bu toplumdaki insanların düşünce biçimlerini, duruşlarını, sorunlarını, hayallerini, çatışmalarını, korkularını ve zihniyetlerini, bu zihniyetin ardında yatan ideolojileri daha iyi kavramak.

Osmanlı’da Yahudi nüfusunun ağırlığı ve şehirleşmiş kısmı Batı Anadolu ve Trakya’da yaşayan, Ladino konuşan Yahudilerdi. Bu nüfus dağılımı sebebiyle Osmanlı ve Türkiye Yahudilerinin tarihinde Doğu Anadolu’daki Yahudiler sıklıkla unutuldu.

DİSK’in 53 yıllık mücadele tarihini ele alan “DİSK Tarihi” kitabının 1967-1975 yıllarını kapsayan 1. cildi, ekitap olarak yayımlandı. DİSK Tarihi kitabı DİSK’in mücadele ve deneyim hafızasını bugünlere ve yarınlara taşıma amacıyla hazırlandı. 

Gazeteci Hamza Özkan, KHK’lilerin yaşadıklarını “Türkiye'de KHK Manzaraları” adlı kitabında topladı. Söyleşi yaptığı 44 KHK’linin öyküsüne yer veren Özkan, “Umut, KHK'lilerin duruşundadır” dedi. 

Leslie Kern'ün adını muhtemelen daha önce duymadığınız ama kesinlikle bilmeniz gereken bir kariyeri var... Kendisi, "Kentsel feminist coğrafyacı" ve şehirlerin neden kadınları -ve tüm dezavantajlı grupları- destekleyecek şekilde inşa EDİLMEDİĞİNİ araştırıyor. 

Bu hafta raflarda yerini alanlar arasından Meselesi Olan 5 kitabı seçtik. İyi okumalar...

 

Bu hafta raflarda yerini alanlar arasından Meselesi Olan 5 kitabı seçtik. İyi okumalar...
Bu hafta raflarda yerini alanlar arasından Meselesi Olan 5 kitabı seçtik. İyi okumalar...
Dilop dergisi 13'üncü sayısıyla okuyuculara ulaştı.Newroz’da 2'nci yılını tamamlayıp 3'üncü yılına girecek olan dergi "Cegerxwîn: Kimim ben?" dosyasıyla yayınlandı.

Altyazı Sinema Dergisi 194. sayısında kapağına, Federico Fellini’nin Mart ayında yeniden gösterime girecek büyük klasiği ‘Tatlı Hayat’tan bir kareyi taşıyor. 100. doğum yılı kutlanmakta olan İtalyan ustanın sinemasına ilişkin bir dosya hazırlayan derginin bu sayısında, son dönemin kayda değer filmlerinin yanı sıra pek çok klasik film ve sinemasal yaklaşım, günümüzle bağlantısı üzerinden inceleniyor. 

Türkiye’de en uzun soluklu Kürtçe yayın yapan Nûbihar dergisinin 150’nci sayısı çıktı. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Çevik, asimilasyona karşı çıktıkları yolda 28 yılı geride bıraktıklarını söyledi.

Don Quijote’nin ya da Türkiye’de yerleşmiş söylenişiyle Donkişot’un etkilemediği edebiyatçı; galiba son 4 yüzyılda hiç olmadı. Bunu ben değil, gazeteci ve yazar Mahmut Şenol söylüyor.

Alman siyaset kuramcısı Carl Schmitt’in, dünya edebiyat ve tiyatro tarihine damgasını vuran Shakespeare’in “Hamlet” eserinin zihinsel ve tarihsel detayları incelediği kitabı “Hamlet ya da Hekuba” Türkçe’de ilk kez yayımlandı. Kitap “Hamlet”in bilinenin aksine bir intikam hikâyesinden çok daha ötede bir yerde olduğunu anlatıyor.

TÜSTAV Sosyal Tarih Yayınları, salgın günlerinde dahi üretime ara vemedi. Yayınevi son olarak Erden Akbulut ve Erol Ülker’in derlediği "100 Yılın Ötesinde Ekim Devrimi ve Türkiye" kitabı ile okuyucuların karşısına çıktı. 

Ziyaretçiler

166 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Joomla SEF URLs by Artio