Mesele / Kitaplık - Mesele 121

Ece Temelkuran'ın Bir Ülke Nasıl Kaybedilir kitabının İtalyanca baskısı, İtalya'nın salgın ödüllerinden Prmio Terzani'de beş finalisti arasında yer aldı. Kazananın Mayıs ayında açıklanacağı ödülün diğer finalistleri Amin Maalouf, Erika Fatland, Behrouz Bouchani ve Francesca Manocchi.

12. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali 18-22 Şubat günleri arasında yapılacak. Festival bu yıl, 10’u yurt dışından, 10’u da Türkiye’den olmak üzere toplam 20 şair ve yazarın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen Edebiyat Ödülleri 2019 sonuçları açıklandı. Arı Fısıltıları, İki Mükemmel Boşluk ve Halim Vaktime Küskün eserleri ödüle değer görüldü.

Avrupa’da özellikle Jules Verne’in öncülüğünde gelişen bilimkurgu türündeki yayınlar, bir süre sonra Osmanlı dünyasını da etkilemeye başladı. Jules Verne’in ünlü bilimkurgu romanı Arzın Merkezine Seyahat (1864), 1885 yılında Mehmed Emin beyin çevirisiyle İstanbul’da Türkçe olarak yayınlandı. 1875’ten İkinci Meşrutiyet’e kadar olan dönemde Jules Verne’in hemen bütün önemli eserlerinin Türkçeye çevrilmiş olduğunu görüyoruz.

"Yer, alan" mekâna dair kimliklerde, iletişim biçimlerinde ve oluşturduğu süreçlerde merkezi bir önem arz eder. Mekân dönüştürücü, geçirimli, ve devingen yapıların teşekkül etmesine ortam oluşturur. Bu mekân, oluşturulduğu zamanın toplumun bilincine göre farklı işlevler ve vasıflar üstlenebilir.  Buradan hareketle, bu yazıda, kamusal ve özel alanda kurulan ilişki biçimlerinden üçüncü tarz söyleme dair mekân tasarımı olan mahrem alanın içindeki kadının yerini inceleyeceğiz.

Onur Orhan’ın yazdığı Yusuf’u Bulmak  romanını bir çırpıda okuyabilirsiniz. Yaklaşık yüz sayfalık bu  romanı bir nefeste okutan sayfaların sayısı değil. Yeşilçam filmlerinin delikanlı abileri ve ablaları, şablona yakın iyileri ve kötüleri, sınıf farkını eski ayakkabıları kadar rahat ve dert etmeden taşıyan mahallelisiyle karşımıza çıkan anlatılar çok tanıdık kaynaklardan aldıkları ilhamla konuşuyorlar.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerini okurlarıyla buluşturan Kitaplar Arasında serisinin bu ayki konuğu Major Minor Literature: Animal and Human Alterity başlıklı kitabıyla Özlem Öğüt Yazıcıoğlu oldu. Burcu Kayışçı Akkoyun’un moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide insan ve hayvan arasındaki ilişkinin etik boyutları ile majör ve minör edebiyat olarak adlandırılan edebiyatların bir arada var olabilme ihtimalleri konuşuldu.

Yakın zamana kadar Ermenistan’ın, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı nezdindeki Türkiye temsilcisi olan Prof. Dr. Arsen Avagyan sadece bir diplomat değil aynı zamanda verimli bir akademisyen. Avagyan’ın Gaidz Minassian ile birlikte kaleme aldığı “Ermeniler ve İttihat Terakki” başlıklı çalışması daha önce Aras Yayınları tarafından yayınlanmıştı. Avagyan şimdi yeni bir çalışma ile Türkiyeli okurların karşısında.

Edebiyatın içine doğduğunu söyleyen yazar Pınar Kür, “Annem hem edebiyat öğretmeni hem de çocuk edebiyatı yazan bir kadındı. Teyzem ise Türk edebiyatının tanınmış isimlerinden Halide Nusret Zorlutuna. Edebiyat o yaşlarda içime, ruhuma işlemişti. Dolasıyla benim edebiyatçı olmamam mümkün değildi" dedi.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği “Kavramlar Sözlüğü”nü yayımladı. Derneğin 2017 yılında düzenlediği “Cinsel Şiddet Kavram Tartışmaları”ndan çıkan kavramların bir araya geldiği sözlüğe online erişim mümkün.

2013 yılında yirmi dokuz yaşında bir adam tüm dünyayı şoka uğrattı: Edward Snowden. Eski CIA ve NSA teknoloji ajanı Snowden, ABD hükümetinin ve istihbarat örgütlerinin sivil-suçlu ayırmaksızın tüm dünyayı gözetlediğini belgeleriyle açığa çıkardı.

Kaos GL Derneği’nin 2018 yılından beri yürüttüğü sözlü tarih çalışmasının ürünü olan “Patikalar: Resmi Tarihe Çentik” kitabı yayınlandı. Derneğin, LGBTİ+ hak savunucularının hayat hikayelerini merkeze alan sözlü tarih çalışması kapsamında bir “ara durak” olan kitapta LGBTİ+ hak savunucularının hayat hikayelerinden pasajlar yer alıyor. 

Bu hafta raflarda yerini alan kitaplar arasından Meselesi Olan 5 kitabı seçtik. İyi okumalar...
Bu hafta raflarda yerini alan kitaplar arasından Meselesi Olan 5 kitabı seçtik. İyi okumalar...
Bu hafta raflarda yerini alan kitaplar arasından Meselesi Olan 5 kitabı seçtik. İyi okumalar...
Şubat 2020’de Toplumsal Tarih; "Bizans ve Osmanlı’da Aşk, Aşıklar ve Cinsellik" başlıklı özel bir dosya ile Bizans ve Osmanlı imparatorluklarında aşk, ilişkiler ve cinsellik konularına odaklanarak hem aşkın hem cinselliğin tarihsel olgular olup farklı dönemlerde farklı biçimlerde algılanıp yaşandığını; dönemin eşcinsellik ve “makbul sevgilinin cinsiyeti” tartışmalarından, sevgililerine ve özgürlüklerine kavuşmak için hukuk mücadelesi vermekten çekinmeyen kadınlarına uzanan geniş bir yelpazede, aşk ve cinsellik etkileşimlerinin zengin tarihinden örneklerle sunuyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün akademik yayını İstanbul Araştırmaları Yıllığı / Annual of Istanbul Studies dergisi, bundan böyle YILLIK: Annual of Istanbul Studies adıyla hakemli ve açık erişimli bir dergi olarak, hem basılı hem dijital ortamda yayımlanacak. İlk sayıda yer alan makalelerde İstanbul’u odağına alan birçok farklı konu; şehircilik, mimarlık, bilim, müzik tarihi ve tarihyazımı gibi çeşitli disiplinlerin perspektifinden ele alınıyor.

Özne Felsefe Dergisi’nin 31. Sayısı (Güz 2019) Nietzsche özel sayısı olarak yayımlandı. Sadık Erol Er ve Volkan Ay’ın editörlüğünü üstlendikleri oldukça hacimli olan bu sayıda (832 sf.), Nietzsche ile ilgili telif ve çeviri olmak üzere elliye yakın yazı yer alıyor.

90’ların sonunda kaleme aldığı kitaplarıyla Türk edebiyatına güçlü bir giriş yapıp erken bir vakitte aramızdan ayrılan Cahide Birgül'ün 2000 yılında yazdığı ve 90’ları karakterize eden kötücül, kirli ve “derin” ilişkileri çarpıcı bir şekilde ele alan romanı Geceye Uyananlar, Meltem Gürle’nin sunuşuyla yeniden okurla buluşuyor. 

Barış akademisyenlerinden Özlem Şendeniz’in hazırladığı “Kimdir bu Lazlar?” isimli kitap İletişim Yayınları’nın etiketiyle okurla buluştu. Şendeniz kitabıyla, iki izlek –mekân be performans- üzerinden günümüz toplumlarındaki bellek, aidiyet ve kimlik ilişkisini nasıl kurgulandığını Lazca ve Lazlar örneği ile sorgulamayı amaçlıyor.

Akademisyen Gamze Yücesan Özdemir'in 'Fırtınadaki Arı Mühendisin Hayatı' adlı kitabı raflardaki yerini aldı. İmge Kitabevi etiketiyle yayımlanan kitap sanayide çalışan bir mühendisin hayatını konu alıyor. Arka planında ciddi toplumsal sorunların ele alındığı kitabın arka kapak yazısı şöyle:

Facebook'ta bizi bul

Ziyaretçiler

205 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Joomla SEF URLs by Artio