Yeni çıkanlar - Mesele 121

Türk mutfağı üzerine önemli çalışmalarıyla bilinen Priscilla Mary Işın’ın “Bereketli İmparatorluk: Osmanlı Mutfağı Tarihi” isimli kitabı raflarda yerini aldı. Işın’ın arşiv belgelerinden şiirlere kadar 600'ün üzerinde kaynaktan yararlanarak hazırladığı kitap, Osmanlı yemek kültürünü anlatırken görselleriyle de okura renkli bir dünya sunuyor.

Görmezden gelinen ya da bir önemsizlik, değersizlik atfedilerek köşeye itilen metinlerden ikisi daha Koç Üniversitesi Yayınları’nın (KÜY) “Tefrika” dizisi kapsamında okuyucuyla buluşuyor:  “Asabi Kız” ve “Sabiha”, Ahmet Rasim’in, merkezinde kadın kahramanların olduğu iki novellası.

Otuz yılı aşkın süredir editörlük yapan ve ironik biçimde mesleği hakkında yeterli yazılı kaynak olmadığını farkeden Peter Ginna, sektörün duayen isimlerinin kaleme aldığı yazıları bir araya getirdiği “Editör Ne İş Yapar?”da editörlüğü bir meslek ve kariyer olarak irdeliyor.

Arapça edebiyatın güçlü temsilcilerinden Halid Halife, Bu Şehrin Mutfaklarında Bıçak Yok kitabıyla politik, dinî ve cinsel zorbalığın gölgesi altında yaşayan Suriyeli bir ailenin üç nesle yayılan,"utanç" duygusuyla kuşatılmış hikâyesini anlatıyor. 

2018 Yılında, en etkili 50 feministten biri seçilen Virgie Tovar’ın, Şişmanlık Hakkımız isimli kitabı artık Türkiye’de. Vücut görünüm uzmanı, eğitmen ve yazar olan Tovar, “Hayal kurmaya devam etmek yerine hayatımı yaşamaya başlamak istediğim için diyeti bırakmayı seçen 110 kiloluk bir kadınım. Üstelik son derece umutlu, diyeti reddeden, şişmanlığa olumlu yaklaşan ve kısa bluzlar giyerek Miss Piggy takıları takan bir feministim!” diyor.

Dünya masal derleyiciliğinin Andersen ve Grimm Kardeşler’le birlikte en önemli isimlerinden Aleksandr Afanasyev’in derlediği “Rus Halk Masalları 1” VakıfBank Kültür Yayınları tarafından Türkçe’de ilk kez yayımlandı. Kitapta yaşamı boyunca Rusya’yı dolaşarak 600’den fazla masala ulaşan Afanasyev’in derlediği masallar yer alıyor.

Pulitzer ödüllü müzik eleştirmeni Harold C. Schonberg’in “Büyük Besteciler” isimli eseri VBKY tarafından yayınlandı. Kitapta Mozart’tan Beethoven’a, Wagner’den Chopin’e müzik tarihine damgasını vuran onlarca sıra dışı besteci ve çalışmaları anlatılıyor.

Brezilyalı yazar Martha Batalha'nın kendi çevresinde yaşanan gerçek olaylardan yola çıkarak kadınların toplumsal cinsiyet rolleri içinde yitip giden ümitlerini mizahi bir dil ve keskin bir gözlem gücüyle aktardığı romanı Bir kadının Görünmez Yaşamı, Kafka Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. 

Orhan Tüleylioğlu'nun ilk kez 2012'de basılan Merdivende Üç Şair kitabı, Sivas Katliamı'nın yıldönümünde yeni baskısı ve önsözüyle satışa çıktı. Kitap, Uğur Kaynar, Metin Altıok ve Behçet Aysan üzerinden katledilen 33 aydına saygı duruşu niteliğinde...

Don Quijote’nin ya da Türkiye’de yerleşmiş söylenişiyle Donkişot’un etkilemediği edebiyatçı; galiba son 4 yüzyılda hiç olmadı. Bunu ben değil, gazeteci ve yazar Mahmut Şenol söylüyor.

Alman siyaset kuramcısı Carl Schmitt’in, dünya edebiyat ve tiyatro tarihine damgasını vuran Shakespeare’in “Hamlet” eserinin zihinsel ve tarihsel detayları incelediği kitabı “Hamlet ya da Hekuba” Türkçe’de ilk kez yayımlandı. Kitap “Hamlet”in bilinenin aksine bir intikam hikâyesinden çok daha ötede bir yerde olduğunu anlatıyor.

İngiliz oryantalist Charles Wells’in 160 yıl önce “Devlet Yönetme Bilimi ya da Türkçe Yazılan İlk Politik Ekonomi Denemesi” alt başlığıyla Londra’da yayımlandığı “İlm-i Tedbir-i Mülk” günümüz Türkçesi ile ilk kez yayınlandı.

Çağdaş Danimarka Edebiyatı’nın en özgün kalemlerinden biri olarak kabul edilen Kaspar Colling Nielsen’in yeni kitabı “Kopenhag Dağı” Ayrıksı Yayınları'ndan yayımlandı. Danimarka’nın orta yerine dikilen bir dağ ve yarattığı kendi ortamında yaşayanları konu alan kitap hayata dair birçok duygu ve durumu incelikle hikâyeleştiriyor.

Ödüllü doğa fotoğrafçısı ve belgesel yapımcısı Fatih Orbay, "Anadolu’nun Çiçekleri"nin ardından, şimdi de serinin ikinci kitabı "Anadolu’nun Kuşları" adlı kitabıyla, semalarımızda kanat çırpan kuşları kayıt altına alıyor. 

Kedileri sever misiniz? Peki ya sanat tarihini? Cevabınız “evet”se, bu kitap tam size göre... Nia Gould’un birbirinden güzel illüstrasyonları, size, Antik Mısır’dan Bizans sanatına, Rönesanstan Büyülü Gerçekçiliğe, Sembolizmden Kübizme dek dünyaca bilinen 21 farklı sanat akımını 21 kediyle anlatıyor.

Gençliğin nabzını tutan eserleriyle okuru kalbinden yakalayan Seran Demiral'ın yazdığı Benden Bize, büyüme, kişilik oluşturma ve kendini keşfetme sürecinde sorularına yanıt arayanların düşünsel yolculuklarına rehberlik eden "Kafası Karışıklar" serisinin ilk halkası.

Şimdiye kadar çok sayıda oyun yazan, tiyatro eleştirisi literatürüne çok değerli kitaplar kazandıran ve İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nün kurucusu olan Zehra İpşiroğlu bu kez televizyon dizilerini mercek altına alıyor.

Yirmi seneyi aşkın süredir Londra’da yaşayan gazeteci yazar Faruk Eskioğlu’nun İngiltere’deki Türkiyeli ve Kıbrıslı Türklerin hayat hikâyeleri üzerinden yaptığı kapsamlı, ansiklopedik değeri olan araştırması, “Londra’da Bizim’kiler” başlığıyla yakın zamanda yayınlandı.

90’ların sonunda kaleme aldığı kitaplarıyla Türk edebiyatına güçlü bir giriş yapıp erken bir vakitte aramızdan ayrılan Cahide Birgül'ün 2000 yılında yazdığı ve 90’ları karakterize eden kötücül, kirli ve “derin” ilişkileri çarpıcı bir şekilde ele alan romanı Geceye Uyananlar, Meltem Gürle’nin sunuşuyla yeniden okurla buluşuyor. 

Barış akademisyenlerinden Özlem Şendeniz’in hazırladığı “Kimdir bu Lazlar?” isimli kitap İletişim Yayınları’nın etiketiyle okurla buluştu. Şendeniz kitabıyla, iki izlek –mekân be performans- üzerinden günümüz toplumlarındaki bellek, aidiyet ve kimlik ilişkisini nasıl kurgulandığını Lazca ve Lazlar örneği ile sorgulamayı amaçlıyor.

Akademisyen Gamze Yücesan Özdemir'in 'Fırtınadaki Arı Mühendisin Hayatı' adlı kitabı raflardaki yerini aldı. İmge Kitabevi etiketiyle yayımlanan kitap sanayide çalışan bir mühendisin hayatını konu alıyor. Arka planında ciddi toplumsal sorunların ele alındığı kitabın arka kapak yazısı şöyle:

Mesele yazarı Mahmut Şenol'un "Bay Konsolos" adlı trajikomik romanı 15 yıl aradan sonra bu kez h2o Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. Şenol'un "güle eğlene" yazdığı ve en sevdiklerimden biri" diye nitelediği roman yazarın tarih romanlarına ara vererek "düş ve fantezi" dünyasında dolaştığı dönemin eseri. 

Tolkien’in yayımlanmamış eserleri arasında Christopher Tolkien’in yayıma hazırladığı son kitap olan ve Kadim Zamanlar’ın üç büyük öyküsünden biri olarak tasarlanan Gondolin’in Düşüşü nihayet Orta Dünya hayranlarıyla buluşuyor.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan “Çin Bilmecesi” isimli kitap raflardaki yerini aldı. Caner Bakır ve Mustafa Yağcı’nın derlediği Çin Bilmecesi, hem akademik hem de profesyonel anlamda ihtiyaç duyulan karşılaştırmalı bir analiz sunuyor.

Prof. Dr. Edhem Eldem, 1876 yılında kısa süreliğine tahta çıkan 33. Osmanlı padişahı V. Murad’ın oğlu Şehzade Selahaddin Efendi’nin ailesiyle birlikte tecritteyken kaleme aldığı “Sada-yı Mahpus” (Hapisteki Ses) başlıklı yazılarını kitaplaştırdı.

Kalemine aşina olduğumuz iç isim, bu kez "öykücü" olarak karşımıza çıkıyor. "Anlatılanların Gerçekle Uzaktan İlgisi Vardır" ile Özgür Kayım, "Yeryüzünün Derinliklerinde Olup Bitenler" ile Ayşenur Tanrıverdi ve "Zaman O Zaman Değil" ile Meliha Yıldırım'ın öyküleri, bu hafta h20 etiketiyle raflarda yerini alacak.

Koç Üniversitesi Yayınları tarafından Tefrika dizisinden yayımlanan Serap kitapseverlerle buluştu. Servet-i Fünun ve Cumhuriyet dönemlerinin tanınmış yazarlarından Mehmet Rauf tarafından kaleme alınan kitap, Fatma Damak tarafından Latin harflerine aktarıldı.

Nurten Yalçın Erüs imzalı “Leon Bahar’ı Takdimimdir” adlı kitap, Varlık Vergisi’nin uygulamaya girişinin 77’inci yıldönümünde raflardaki yerini aldı. Biyografik romanda, Aşkale sürgünü Leon Bahar’ın hüzün dolu hayatı mektuplar ve belgeleriyle anlatılıyor.

Çağdaşları arasında en özgün kalemlerden biri olarak gösterilen Amerikalı yazar Jean Stafford’ın Pulitzer Ödülü’ne değer görülen öyküleri, Delidolu Yayınları tarafından ilk kez Türkçeye kazandırıldı. olarak kabul edilen öykülerde; çocukluk döneminden başlayan sancılarıyla bireylerin tutsak oldukları iç dünyalarını, çıkmazlarını, insan ilişkilerindeki çalkantıları, tüm bağlılıklardan özgürleşme hayali ile aidiyet arzusunu bir zanaatkâr titizliğiyle işliyor.

Barış Soydan’ın hikâye kitabı “Kediler ve Erkekler” The Roman Yayınları tarafından yayınlandı. Mesele ve T24 yazarı Barış Soydan edebiyata yabancı bir isim değil. Soydan’ın daha önce “Boruotu Cinayeti” ve “Cemaatçinin Ölümü” adlı iki polisiye romanı yayınlanmıştı. Soydan yeni kitabında erkeklerle kediler arasındaki dostluk, yoldaşlık ve sırdaşlık ilişkilerini anlatıyor.

Şair ve doktor Ceyhun Atuf Kansu'nun öyküleri doğumunun 100. yılı kapsamında "Baba, Yağmur Bitti" adıyla Telgrafhane Yayınları tarafından ilk defa bir araya getirildi. Kansu, daha önceki metinlerinde olduğu gibi Baba, Yağmur Bitti isimli kitabında yer alan öykülerde de  yaşadığı ülkenin insanına, doğasına ve gerçeklerine değiniyor.

Çok Okunanlar