Yayın dünyası - Mesele 121

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan “Çin Bilmecesi” isimli kitap raflardaki yerini aldı. Caner Bakır ve Mustafa Yağcı’nın derlediği Çin Bilmecesi, hem akademik hem de profesyonel anlamda ihtiyaç duyulan karşılaştırmalı bir analiz sunuyor.

Van'da bulunan ve ağırlıklı olarak Kürtçe yayıncılık yapan Sîtav Yayınevi 3'ü Türkçe olmak üzere toplam 14 kitabı iki ay içerisinde okuyucuyla buluşturdu. Türkçe kitaplardan "Tarihten Günümüze Kürdistan'da Zorunlu Göçün Sosyo Politiği" İlyas Erdem, "Kürt Aşiretlerinde Alan Koruma" Yusuf Ziya Döger, "Juli'nin Sesi"  ise İdris Erenç imzası taşıyor.

Prof. Dr. Edhem Eldem, 1876 yılında kısa süreliğine tahta çıkan 33. Osmanlı padişahı V. Murad’ın oğlu Şehzade Selahaddin Efendi’nin ailesiyle birlikte tecritteyken kaleme aldığı “Sada-yı Mahpus” (Hapisteki Ses) başlıklı yazılarını kitaplaştırdı.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan “V. Murad’ın Oğlu Selahaddin Efendi’nin Evrak ve Yazıları” başlığıyla yayımlanan kitap, V. Murad’ın 1904’teki ölümüne kadar geçen 28 yıllık tecrit hayatı boyunca oğlunun yazdıklarından oluşuyor. Evrak ve yazıların tıpkıbasımlarına da yer verilen kitabı, Prof. Dr. Edhem Eldem, Selahaddin Efendi’nin yazdıklarını Latin harflerine aktararak ayrıntılı açıklama ve yorumlarla yayına hazırladı.

Üç ay ve üç gün süren saltanatı ve ruh sağlığı sorunlarıyla Osmanlı tarihinin çok konuşulan padişahlarından biri olan V. Murad, 31 Ağustos 1876’da padişahlıktan indirilmişti. Babasının tahttan indirilmesiyle henüz 15 yaşındayken ailesiyle birlikte gözetim altında yaşamak zorunda kalan V. Murad’ın tek oğlu Şehzade Selahaddin Efendi (1861-1915), “Sada-yı Mahpus” (Hapisteki Ses) adı altında topladığı yazılarıyla tecrit hayatını içerden bir gözle anlatıyor. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Edhem Eldem’in Selahaddin Efendi’nin yazdıklarını tıpkıbasımlarına yer vererek açıklamalar ve yorumlarla Latin harflerine aktardığı kitap, son dönem Osmanlı tarihinin en ilginç kaynaklarından birini günümüz okuruyla buluşturmuş oluyor.

Bir dizi olarak basılması tasarlanmış kitabın ilk cildini oluşturan V. Murad’ın Oğlu Selahaddin Efendi’nin Evrak ve Yazıları başlıklı kitap, “Sada-yı Mahpus” defterlerinin yedincisinin yarısını oluşturan, V. Murad ile henüz şehzade iken Murad’a yakınlığıyla bilinen ve tahttan indirildikten sonra da onun yeniden saltanatı ele alması için uğraşan Cleanthi Scalieri (1833-1892) arasındaki yazışmaların kayıtlarını içeriyor. 1883-1886 yılları arasında V. Murad ve Scalieri arasındaki yazışmaları Çırağan cephesinden yürüten Selahaddin Efendi’nin notları, ikili arasındaki iletişimin bugüne kadar gelmesini sağlıyor. Selahaddin Efendi’nin tuttuğu notlar ve V. Murad’ın ailesi tarafından korunan mektupların yanı sıra Prof. Dr. Edhem Eldem’in uzun yıllara dayanan arşiv çalışmasıyla ortaya çıkan serinin ilk cildi olan kitap, Selahaddin Efendi tarafından “Mukayyet” olarak adlandırılan bölümün yayınlanmasıyla devam edecek.

Atlas Tarih dergisinin Ocak 2020 sayısına verdiği söyleşide, Selahaddin Efendi’nin yazdıklarındaki en önemli şeyin o dönemde yaşamış olan birinin sesini duymaya imkân tanıması olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Eldem, seri halinde yazılmış hatırat ve günlükler aracılığıyla hanedan içinden birinin sesini ilk defa duyduğumuzu ekliyor. Selahaddin Efendi’nin 10 deftere sığdırdığı hatıratıyla 4 seneye yakın bir dönemi kapsayan günlüğü, Eldem’e göre kaybedenler tarafında olan birinin gözünden dönemin daha insani ve olağan bir portresini okumaya olanak tanıyor.

Bülbülü Öldürmek adlı anıtsal romanıyla tüm dünyada milyonlarca okura ulaşan Harper Lee'nin kitapları, 2020 yılı itibariyle Türkiye'de Epsilon Yayınevi tarafından yayınlanacak. Yayınevi, kitapların yayıma hazırlık sürecinin ardından yeni kapak tasarımlarıyla 2020’nin ilk yarısında raflardaki yerini alacağını açıkladı.

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, yeterli gerekçe göstermeksizin kitapları “muzır” ilan etmeye devam ediyor. 27 Eylül 2019’da 4 kitabı poşete sokan Koruma Kurulu 3 kitabın daha küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna karar vererek “muzır” neşriyat ilan etti.

Marksist düşünceyi gerek klasik yapıtları gerek dünyadan ve Türkiye’den güncel katkıları gerekse de daha çok gençlere ve Marksizmle yeni tanışanlara hitap eden dizileriyle okurlarına sunan Yordam Kitap, 2020 yayın programında da bu geniş kapsamda yeni kitaplar yayımlayacak.

OKUYAY Buluşmaları’nın altıncısında okul kütüphaneleri ve kütüphanecilerinin okuma kültürüne etkisi tartışıldı. Buluşmada devlet okullarındaki temel eksikliklere dikkat çeken katılımcılar öncelikle devlet okullarına kütüphaneci atanması gerektiğini vurguladılar ve yine bu okulların kütüphanelerindeki materyal eksiklerine dikkat çektiler.

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde hayata geçirilen OKUYAY Platformu’nun araştırmasına göre 2008 yılında yüzde 70 olan "kitap okumuyorum" diyenlerin oranı yüzde 36’ya düşmüş durumda. Son 3 ayda en az bir kitap okuduğunu belirtenlerin oranının ise aynı dönemde yüzde 30’dan yüzde 64’e çıkmış görünüyor.

Osmanlı-Türkiye iktisat tarihçiliğinin önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Şevket Pamuk, 2018’de Princeton University Press’ten çıkan Uneven Centuries, Economic Development of Turkey since 1820 adlı kitabıyla İngiltere’de “Book Prize in Middle East Studies” ödülünü kazandı. Pamuk’un “olağanüstü” değerlendirmesiyle ödüle layık görülen kitabı, ilk olarak 2014’te Türkiye’nin 200 Yıllık İktisadi Tarihi başlığıyla İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanmıştı.

Geçtiğimiz haftalarda bu senenin kazananlarının belirlendiği Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın çalışma alanı, yeni ödüllerle zenginleşti. Bu seneki ödül töreninde kazanan karikatüristlerin yanı sıra “Aydın Doğan Ulusal Çizgi Roman” ve “Aydın Doğan Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu” kazananları da ödüllendirilecek.

Ankara, Çankaya Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Çankaya Kitap Günleri'ne hazırlanıyor. 13-22 Aralık 2019 tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenecek olan fuar için Çankaya Belediyesi’ne Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) katkı veriyor. Yayınevlerinin stand kirası, okurların ise fuar giriş ücreti ödemeyeceği Çankaya Kitap Günleri'nin bu yılki teması 'Hadi Buluşalım'.

Kalemine aşina olduğumuz iç isim, bu kez "öykücü" olarak karşımıza çıkıyor. "Anlatılanların Gerçekle Uzaktan İlgisi Vardır" ile Özgür Kayım, "Yeryüzünün Derinliklerinde Olup Bitenler" ile Ayşenur Tanrıverdi ve "Zaman O Zaman Değil" ile Meliha Yıldırım'ın öyküleri, bu hafta h20 etiketiyle raflarda yerini alacak.

Mardin’de farklı dillerde eser üreten 26 yazar bir araya gelerek Mezopotamya Yazarlar Derneği’ni kurdu. Derneğin eşbaşkanı Eyüp Güven, birlik ve dayanışmayla eser üreten fakat bastırma imkanı bulamayan ve yazın hayatına yeni atılan yazarlara destek olacaklarını söyledi.

Koç Üniversitesi Yayınları tarafından Tefrika dizisinden yayımlanan Serap kitapseverlerle buluştu. Servet-i Fünun ve Cumhuriyet dönemlerinin tanınmış yazarlarından Mehmet Rauf tarafından kaleme alınan kitap, Fatma Damak tarafından Latin harflerine aktarıldı.

Nitelikli edebiyat çevirilerini desteklemek amacıyla İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Talât Sait Halman anısına bu yıl beşinci kez verilecek olan Talât Sait Halman Çeviri Ödülü 2019 yılı değerlendirmelerinde üç çevirmen finale kaldı.

Birkaç yüzyıl önce, Grimm Kardeşler, Hans Christian Andersen ve Charles Perrault gibi masal yazarları prenseslerin, kötü canavarların, karanlık ormanların, tuhaf büyülerin, birbirlerine kavuşamayan aşıkların büyülü hikayelerini her yerde çocukların masal kitaplarına ve yatak uçlarına taşıdılar. Ama uyarladıkları bu masallar ne kadar eskiydi?

Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü İkinci sınıf öğrencisi iken 12 Mayıs 2010 tarihinde, polis kurşunuyla yaşamını yitiren Şerzan Kurt anısına düzenlenen öykü yarışmasının sonuçlandı. Eğitim Sen Batman Şubesi tarafından bu yıl 9'uncusu gerçekleştirilen yarışma Kürtçe ve Türkçe dallarında yapıldı.

Nurten Yalçın Erüs imzalı “Leon Bahar’ı Takdimimdir” adlı kitap, Varlık Vergisi’nin uygulamaya girişinin 77’inci yıldönümünde raflardaki yerini aldı. Biyografik romanda, Aşkale sürgünü Leon Bahar’ın hüzün dolu hayatı mektuplar ve belgeleriyle anlatılıyor.

22-23 Kasım 2019 tarihleri arasında Pera Palace Hotel’de düzenlenecek ‘5. Kara Hafta İstanbul Festivali’ polisiye romanın ünlü simalarını ağırlamaya hazırlanıyor. Festivalin bu yılki teması, yolu bir dönem Pera Palace Hotel’den geçen Sir Alfred Hitchcock olacak. Organizasyon kapsamındaki tüm etkinlikler iki gün boyunca ücretsiz olarak tüm halkın katılımına açık.

Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından verilen “Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri” bu yılki sahiplerini buldu. Yayınevi Ödülü, geride bıraktığımız yılda 14 kitabı mahkeme kararıyla yasaklanan Avesta Yayınları’na verildi. Avesta Yayınları, Kürt tarihi ve edebiyatına yaptığı katkılarla dikkat çeken bir yayınevi olarak tanınıyor.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yerel seçim sürecinde kampanya direktörlüğünü yürüten ve süreci “Kahramanın Yolculuğu: Yeni Nesil Siyasetin Zaferi” isimli kitabına taşıyan Necati Özkan’a sert tepki gösterdi.

Kadın Yazısı festivalinin ikincisi, 15-24 Kasım tarihleri arasında “Aslında” temasıyla düzenleniyor. Tüketilmiş kavramlardan uzak, yeni bir düşünce biçimine bizi teşvik etmesi hedeflenen festivalde dördü yurt dışından 60’a yakın konuşmacının katılımıyla pek çok etkinlik ve 16 sanatçının katkılarıyla hazırlanan iki sergi ziyaretçilerle buluşacak.

Akit gazetesi, Sel Yayıncılık’ın ilk baskısını 2013’te yaptığı, Aras Güngör’ün derlediği, trans erkeklerin deneyimlerinin yer aldığı “Öteki Erkekler” kitabının üçüncü baskısını “Sapkınlığın kitabını yazmışlar!” başlığıyla duyurdu.

Çağdaşları arasında en özgün kalemlerden biri olarak gösterilen Amerikalı yazar Jean Stafford’ın Pulitzer Ödülü’ne değer görülen öyküleri, Delidolu Yayınları tarafından ilk kez Türkçeye kazandırıldı. olarak kabul edilen öykülerde; çocukluk döneminden başlayan sancılarıyla bireylerin tutsak oldukları iç dünyalarını, çıkmazlarını, insan ilişkilerindeki çalkantıları, tüm bağlılıklardan özgürleşme hayali ile aidiyet arzusunu bir zanaatkâr titizliğiyle işliyor.

“Feminİstanbul Kadın Şiiri Festivali” bu yıl dördüncü kez, “Şiir Şiddeti Yener” manifestosuyla düzenlenecek. Kadınlığın sorunlarına dair evrensel bir fikir, sanat ve diyalog platformu olmayı hedefleyen festival, kadın temalı şiirleriyle her dilden, dinden ve cinsiyetten şairi ‘şiddeti yenmek’ için bir araya gelecek.

Barış Soydan’ın hikâye kitabı “Kediler ve Erkekler” The Roman Yayınları tarafından yayınlandı. Mesele ve T24 yazarı Barış Soydan edebiyata yabancı bir isim değil. Soydan’ın daha önce “Boruotu Cinayeti” ve “Cemaatçinin Ölümü” adlı iki polisiye romanı yayınlanmıştı. Soydan yeni kitabında erkeklerle kediler arasındaki dostluk, yoldaşlık ve sırdaşlık ilişkilerini anlatıyor.

Şair ve doktor Ceyhun Atuf Kansu'nun öyküleri doğumunun 100. yılı kapsamında "Baba, Yağmur Bitti" adıyla Telgrafhane Yayınları tarafından ilk defa bir araya getirildi. Kansu, daha önceki metinlerinde olduğu gibi Baba, Yağmur Bitti isimli kitabında yer alan öykülerde de  yaşadığı ülkenin insanına, doğasına ve gerçeklerine değiniyor.

Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği tarafından verilen Barış Ödülü’nün bu yılki sahibi Brezilyalı ünlü fotoğrafçı Sebastiao Salgado oldu. Ödül Frankfurt Aziz Pavlus Kilisesi’nde (Paulskirche) yapılan törenle 75 yaşındaki sanatçıya takdim edildi.

Diğer Makaleler...

Çok Okunanlar

Facebook'ta Mesele