Yayın dünyası - Mesele 121

Attila İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı tarafından, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle düzenlenen "2020 Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" sahiplerini buldu. Şiir dalında 52, roman dalında 49 eserle başvurulan yarışmada ödül alacak eserleri Doğan Hızlan'ın onursal başkanlığında toplanan seçici kurullar belirledi.

"Fetö’nün Solcuları” isimli kitapta, “Abant Müdavimleri” olarak adı geçirilen 48 kişi, Abant Toplantıları'yla hiçbir ilgileri olmadığını, hedef gösterildiklerini belirterek yazar Hikmet Çiçek ile kitabı basan Kırmızı Kedi Yayınevi'den özür dilemesi çağrısında bulundular. İmzacılar ayrıca ilgili bölümlerin yayından kaldırılmasını istediler.

Türkiye Yayıncılar Birliği, son dönemde artan sansür uygulamalarını eleştirerek, kitapların her ne sebeple olursa olsun denetime ve baskıya maruz kalmasının zihinleri daha da karartmaktan başka bir sonuç getirmeyeceğini bildirdi. TYB açıklamasında "Bu önemli konunun çarpık bir biçimde tartışılmasının sonlandırılması ve bu tür baskıcı yapılaşmalara yol verilmemesi istendi. TYB'nin açıklaması şöyle: 

2003 yılından bu yana Türkçe çocuk ve gençlik edebiyatına çağdaş ve özgün eserler kazandıran Tudem Edebiyat Ödülleri’nin bu yılki töreni, Kovid-19 salgını nedeniyle düzenlenemedi. Yarışmada dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri posta yoluyla ulaştırıldı.

TÜBİTAK tarafından yayımlanan Anna Milbourne'un "Bebekler Nereden Gelir" adlı kitabının, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından 'muzır nitelikte' olduğuna karar verildi. Sansüre maruz kalan kitap, poşet içinde ve yalnızca 18 yaşından büyüklere satılabilecek.

NotaBene Yayınları, yazarları tarafından korona günlerinde yazılan öyküleri kitap haline getirerek ücretsiz erişime açtı. Notabene internet sitesinden erişilebilen kitabı edinmek için sepete ekleyerek ücretsiz alma işlemini sonlandırmak grekiyor. İşlemin ardından Bizim Decameron'umuz... PDF olarak eposta adresinize gönderiliyor.

Türkiye’yi kadın hakları özgürlük ve eşitlik konularında “ilk”lerle tanıştıran Duygu Asena’nın anısına, 2007 yılından itibaren verilen Duygu Asena Roman Ödülü seçici kurulu bu yıl, salgın koşulları nedeniyle online toplandı. Ödül ‘Son Bakış’ adlı romanıyla Irmak Zileli’ye verildi.

Yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 66’ncısı sahibini buldu. Ethem Baran, Döngel Dünya adlı kitabıyla ödüle layık görüldü.

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde hayata geçirilen ve ülkemizde okuma kültürüne yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı projelerden biri olan OKUYAY Platformu’nun (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu) destek vereceği dört proje belirlendi.

Kitabevlerine yönelik bir anket çalışması gerçekleştiren Türkiye Yayıncılar Birliği, yayıncılık sektörü için çok önemli olan kitabevlerinin  yaşatılması gerektiğini belirterek okurları, kendi bölgelerindeki kitabevlerinden alışveriş yapmaya ve onlara destek olmaya çağırdı.

Türkiye Yayıncılar Birliği, COVID-19 salgınının yayıncılık sektörü ve paydaşları üzerindeki etkilerini görmek amacıyla üyeleri arasında anket düzenledi. Anketi cevaplayan yayınevlerinin satışlarının, adet bazında ortalama yüzde 63 düştüğü, mevcut personel pozisyonunda değişiklik yapmadan faaliyetlerini en fazla 3 ay yürütebilecekleri ortaya çıktı. 

Yayıncılar Kooperatifi Başkanı İlbay Kahraman, Artı TV'de Aslı Uluşahin'in hazırlayıp sunduğu Kültür Servisi programında yayıncılık sektörünün durumunu değerlendirdi. Sektörün durma noktasına geldiğini belirten Kahraman, "Küçük yayıncılar bundan en çok etkilenen insanlar oldular" diyor.

Çevirmenler Meslek Birliği (Çevbir), müstehcen içeriğe sahip olduğu iddiasıyla toplatılan ve imha edilen Kız Çocuk Hakları Bildirgesi kitabının çevirmeni hakkında “müstehcen yayınların yayılmasına aracılık etmek” suçundan dava açılmasını kınayarak, çevirmenlik mesleğinin icra edilmesini zorlaştıran bu tür uygulamalara son verilmesini istedi.

Türkiye Yayıncılar Birliği, Türkiye PEN ve Türkiye Yazarlar Sendikası; Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunca alınan muzır neşriyat kararları, kitaplara getirilen dağıtım ve satış yasakları ile yazarlara, çevirmenlere ve yayıncılara açılan davaların ifade ve yayınlama özgürlüğü ihlalleri olduğunu belirterek bir bildiri yayımladı.

Tudem Yayın Grubu, korononavirüs salgını nedeniyle okullara verilen zorunlu arada öğrencilere, eğitimcilere ve anne babalara destek olmak amacıyla grubun  kültür ve eğitim yayınlarından farklı sınıf ve yaş grupları için hazırlanan içerikleri ücretsiz erişime açtı.

İnkılâp Kitabevi’nin, 1927 yılından bu yana üç nesildir devam eden yolculuğu 93. yılında! Bu yolculukta çok sayıda önemli ismin kitaplarını yayımlayan, Türkiye’nin en köklü yayınevi İnkılâp, yolculuğuna yepyeni edebiyat, tarih, sanat eserleri ve Türk klasikleriyle devam ediyor.

Ece Temelkuran'ın Bir Ülke Nasıl Kaybedilir kitabının İtalyanca baskısı, İtalya'nın salgın ödüllerinden Prmio Terzani'de beş finalisti arasında yer aldı. Kazananın Mayıs ayında açıklanacağı ödülün diğer finalistleri Amin Maalouf, Erika Fatland, Behrouz Bouchani ve Francesca Manocchi.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, Avrupa Birliği hibesiyle hayata geçirdiği OKUYAY Platformu kapsamında düzenlenen OKUYAY Buluşmaları’nın yedincisinde “Popüler Dergilerin Okuma Kültürüne Etkisi” konuşuldu. Buluşmada özellikle gençlerin dergiler aracılığıyla yeni yazarlar ve konularla tanışarak okuma alışkanlıklarını geliştirdikleri vurgulandı.

Van'da bulunan ve ağırlıklı olarak Kürtçe yayıncılık yapan Sîtav Yayınevi 3'ü Türkçe olmak üzere toplam 14 kitabı iki ay içerisinde okuyucuyla buluşturdu. Türkçe kitaplardan "Tarihten Günümüze Kürdistan'da Zorunlu Göçün Sosyo Politiği" İlyas Erdem, "Kürt Aşiretlerinde Alan Koruma" Yusuf Ziya Döger, "Juli'nin Sesi"  ise İdris Erenç imzası taşıyor.

Bülbülü Öldürmek adlı anıtsal romanıyla tüm dünyada milyonlarca okura ulaşan Harper Lee'nin kitapları, 2020 yılı itibariyle Türkiye'de Epsilon Yayınevi tarafından yayınlanacak. Yayınevi, kitapların yayıma hazırlık sürecinin ardından yeni kapak tasarımlarıyla 2020’nin ilk yarısında raflardaki yerini alacağını açıkladı.

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, yeterli gerekçe göstermeksizin kitapları “muzır” ilan etmeye devam ediyor. 27 Eylül 2019’da 4 kitabı poşete sokan Koruma Kurulu 3 kitabın daha küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna karar vererek “muzır” neşriyat ilan etti.

Çok Okunanlar