Kıssa Kıssa - Mesele 121

Duygu Asena'nın anısına, 2007'den bu yana verilen "Duygu Asena 'Kadının Hala Adı Yok' Roman Ödülü"ne bu yıl "Dünyadan Aşağı" adlı eseriyle değer görülen Boralıoğlu, para ödülünü Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'na bağışladığını duyurdu.

Akıldışılığın, bilinmezliğin, tereddüdün ve arzuların telaşsız bir anlatımla bir araya geldiği Su Kürü, dünya ve insanlar hakkında bize söylenenler ile şekillendirdiğimiz algımız hakkında da bizi şüpheye düşürüyor.

Van’da 2016’yılındaki Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yerine kayyum atanarak “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçlamasıyla tutuklanan önceki dönem belediye eşbaşkanı Diba Keskin’in cezaevinde kaleme aldığı “Bênder” adlı şiir kitabı tanıtıldı.

Goethe Enstitüsü, bu yıl Goethe Madalyası’nın, Türk-Alman yazar ve insan hakları savunucusu Doğan Akhanlı, İranlı sanatçı Şirin Neşat ve Moğol yayıncı Enkhbat Roozon’a verileceğini açıkladı. Ödülün bu yılki temasının “Şiir ve Gerçekler” olduğunu açıklayan Goethe Enstitüsü, bunun aynı zamanda doğruluk, derinlemesine araştırma ve titiz düşünmeye bir çağrı niteliği taşıdığını duyurdu.

İdris Baluken, cezaevinden kaleme aldığı ikinci romanı “Oko” ile okuyucusuyla buluşmaya hazırnaıyor. Eşitsizlik ve tahakküm ilişkileriyle örülü dünyayı en ötekinin, ezilenin gözüyle anlatan kitap Dipnot Yayınları etiketiyle 14 Haziran'da raflarda olacak.

Işık Ergüden, yayınlanmış çeviride telif hakkını azaltan Yapı Kredi Yayınları okur ve çevirmenlerine açık mektup yazdı. Ergüden, amacını çevirmen emeğini köle emeğine dönüştürmeye yönelik politikayı teşhir etmek ve yurtdışındaki yayıncılara bildirmek olarak açıkladı.

Tapiola / Finlandiya

Ütopyayı Hayata Geçirmek, Batı’daki bölgesel büyüme stratejilerinde önemli rol oynayan yeni şehir hareketinin ayrıntılı bir tablosunu çizerek 1945-1975 arasındaki altın çağında nasıl ulusaşırı bir harekete dönüştüğünü inceliyor.

Bu yıl 65’incisi verilen Sait Faik Hikâye Armağanının sahibi “Nohut Oda” adlı kitabıyla Melisa Kesmez oldu. Kesmez ödülünü Doğan Hızlan’dan aldı. Yaşadığı bandrol sorunun ardından Sel Yayınlarından ayrıldığını duyuran Kesmez’in yeni yayınevi ise İletişim oldu.

Öykü ve romanlarıyla Philip Roth ve Paul Auster’a ilham veren Bernard Malamud’un ilk Kitabı Sihirli Fıçı, Kafka Kitap tarafından Türkçeye kazandırıldı. 1959 yılında Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’ne layık görülen Sihirli Fıçı, yayınlandığı günden bu yana modern Amerikan öykücülüğünün klasik eserleri arasında yer alıyor.

Halit Çelenk Hukuk Ödülü seçici kurulu, Kasım Akbaş’ın "Sınıf Mücadelesi ve Hukuk" ve Ezgi Nur Türkoğlu’nun "Türk Hukukunda Yeni Bir Özelleştirme Yöntemi-Türk Varlık Fonu" eserlerini ödüle değer gördü. Ödül töreni 5 Mayıs’ta yapılacak.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 23. Olağan Genel Kurulu, iki yıllık çalışma dönemini değerlendirmek üzere 18 Nisan Perşembe günü toplandı. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, 2019-2021 çalışma döneminde de görevine devam etmek üzere yönetim kurulu başkanlığına seçildi.

Edebiyat dünyasının en önemli yazarlarından Franz Kafka'nın yıllardır Zürih'teki kasalarda kilit altında bulunan henüz basılmamış el yazmaları yakında gün yüzüne çıkabilir. İsviçre'nin Zürih kentinde bir bölge mahkemesi yıllardır Kafka'nın el yazmalarının tutulduğu kasaların açılmasına ve içindekilerin İsrail Milli Kütüphanesi'ne gönderilmesine hükmetti. 

Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) yayın Özgürlüğü Komitesi, “Başkalarının ifade özgürlüğünü kullanmalarını sağlamadaki örnek cesaretin” tanınması amacıyla verilen Voltaire Ödülünün kısa listesini açıkladı. "Yazarlarının arkasında duran" Tekin Yayınevi de listede yer aldı.

Kendisini amatör bir şehir kuramcısı ve büyülü Marksist olarak niteleyen Andy Merrifield , “Amatör: Sevdiğiniz Şeyleri Yapmanın Hazzı" başlıklı kitabıyla “iş”in kutsallaştırılmasının ardında yatan kurnazlıkları ve gizli gerçekleri ifşa ediyor.

Amerikalı edebiyat eleştirmeni ve editör Adam Kirsch’ün “Küresel Roman: 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak” kitabı Türkçeye çevrildi. Kirsch kitabında Orhan Pamuk, Haruki Murakami ve Margaret Atwood gibi ünlü yazarların eserlerinden yola çıkarak ulusal edebiyatın artık anlamını yitirdiğini savunuyor.

Dinlediği aile hikâyeleri ve dünyanın farklı yerlerindeki akrabalarına ulaşarak geçmişinin sesleri ve renklerini gün yüzünü çıkaran Sosi Antikacıoğlu, 2018 yılında çıkan kitabı “Geçmişimden Sesler ve Renkler”i Boğaziçi Üniversitesi’nde anlattı.

Boğaziçi Üniversitesi Aptullah Kuran Kütüphanesi’nin gizli kalmış hazinelerinden biri olan Nadir Eserler Koleksiyonu, İbrahim Müteferrika’dan Tevfik Fikret’e birçok önemli isme ait koleksiyonları barındırmasının yanı sıra Türkiye’de nadir eserlerin kataloglanmasına dair bir ilki başardığı için de yeni bir bakışı hak ediyor.

Kuşaktan kuşağa çocuklara hayaller kurduran Külkedisi Sindirella’yı hiç böyle görmediniz. Yıldızlar Arası Sindirella’nın ocağın başında oturmaya ayıracak zamanı yok. O alet çantasını elinden düşürmüyor! Yıldızlar Arası Sindirella’nın, prenses olmaktan çok daha başka hayalleri var ama bu Prens’le tanışamayacağı anlamına gelmiyor!

Myriam Moscona

Myriam Moscona, Mexico City’de yaşayan bir gazeteci yazar ve şair. Ebeveynleri Bulgaristan’dan gelen Sefarad Yahudileriydi. 1950’lerde doğduğu Mexico City’de büyürken, Myriam’ın yaşadığı Moscona ailesinin evi farklı dillerden seslerle doluydu.

Kültür tarihimize damga vurmuş yayınlardan Servet-i Fünûn dergisinin 1896-1901 yılları arasında yayımlanan tüm sayıları tasnif edilerek bir veri tabanı oluşturuldu. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Zeynep Uysal’ın yürütücülüğünde tamamlanan “Asır Sonu Osmanlı Kültür Tarihinde Servet-i Fünûn Dergisi” adlı TÜBİTAK projesinin sonuçları sanal ortamda araştırmacılara ve okurların ilgisine sunulacak.*

 İnsanı harekete geçiren merak dürtüsünün ayaklarından biri hırssa diğeri tatmindir. Crusoe bunlardan açıkça bahsetmese de planladığı deniz yolculuğundan önce babasının onu vazgeçirmeye yönelik teklif ettiği “ortalama yaşam” tasvirine pek sıcak bakmaz. Risk faktörü barındırmayan buna karşılık belirli bir gelir ve sabit bir statü vadeden bu ortalama, rahat fakat bir o kadar süreğen yaşam biçimine yerleşmek istemez.

Çeviri Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği çeviri ödülleri töreninin 17’ncisi 8 Şubat’ta Yıldız Üniversitesinde yapıldı. Üyelerin ve çeviri dostlarının katıldığı törende gelenekselleşmiş iki ödülün yanı sıra bu yıl mesleki yeterlilik alanlarında birer kişiye "Meslekte Başarı Ödülü" verildi.

Ocak 2007’den itibaren aylık olarak yayınlanan ve Aralık 2016'da 120. sayısı ile okurlarına veda eden Mesele Kitap dergisinin ilk dört yılında çıkan aylık sayılarının ciltlenmiş halini edinmek için kampanyadan yararlanabilirsiniz. 

Fotoğraf: beril de / behance.net

İstanbul’un yüz yıl sonrasını tasvir eden on altı distopik öykü, Aslı Tohumcu ile Kutlukhan Kutlu’nun derlemesi ve on altı yazarın irkiltici hayal gücü ile “İstanbul 2099” kitabında buluştu. Distopyalarda baskı düzeninin öne çıkması dikkat çekiyor.

Honoré de Balzac’ın “Çalışanın Fizyolojisi” adlı kitabı Türkçe olarak ilk kez yayımlandı. Kitapta Fransa’nın 1800’lü yıllarındaki ofis yaşamı mizahla ortaya seriliyor. Balzac, bürokratik işleyişi ve şehirdeki beyaz yakalıların mutsuzluğunu hicvederken taşranın cazip doğasını da anlatıyor.

Diğer Makaleler...