Kıssa Kıssa - Mesele 121

Ankara, Çankaya Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Çankaya Kitap Günleri'ne hazırlanıyor. 13-22 Aralık 2019 tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenecek olan fuar için Çankaya Belediyesi’ne Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) katkı veriyor. Yayınevlerinin stand kirası, okurların ise fuar giriş ücreti ödemeyeceği Çankaya Kitap Günleri'nin bu yılki teması 'Hadi Buluşalım'.

Kalemine aşina olduğumuz iç isim, bu kez "öykücü" olarak karşımıza çıkıyor. "Anlatılanların Gerçekle Uzaktan İlgisi Vardır" ile Özgür Kayım, "Yeryüzünün Derinliklerinde Olup Bitenler" ile Ayşenur Tanrıverdi ve "Zaman O Zaman Değil" ile Meliha Yıldırım'ın öyküleri, bu hafta h20 etiketiyle raflarda yerini alacak.

Mardin’de farklı dillerde eser üreten 26 yazar bir araya gelerek Mezopotamya Yazarlar Derneği’ni kurdu. Derneğin eşbaşkanı Eyüp Güven, birlik ve dayanışmayla eser üreten fakat bastırma imkanı bulamayan ve yazın hayatına yeni atılan yazarlara destek olacaklarını söyledi.

Koç Üniversitesi Yayınları tarafından Tefrika dizisinden yayımlanan Serap kitapseverlerle buluştu. Servet-i Fünun ve Cumhuriyet dönemlerinin tanınmış yazarlarından Mehmet Rauf tarafından kaleme alınan kitap, Fatma Damak tarafından Latin harflerine aktarıldı.

Cerebral Palsy Türkiye Yayınlarının yedinci kitabı "Cerebral Palsy ve Genetik" Boyut Yayıncılık tarafından yayınlandı. Kitapta, Cerebral Palsy'de izlenen bulgular yeniden gözden geçiriliyor ve bu belirtilere yol açan genetik mekanizmalara vurgu yapılıyor.

Nitelikli edebiyat çevirilerini desteklemek amacıyla İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Talât Sait Halman anısına bu yıl beşinci kez verilecek olan Talât Sait Halman Çeviri Ödülü 2019 yılı değerlendirmelerinde üç çevirmen finale kaldı.

Birkaç yüzyıl önce, Grimm Kardeşler, Hans Christian Andersen ve Charles Perrault gibi masal yazarları prenseslerin, kötü canavarların, karanlık ormanların, tuhaf büyülerin, birbirlerine kavuşamayan aşıkların büyülü hikayelerini her yerde çocukların masal kitaplarına ve yatak uçlarına taşıdılar. Ama uyarladıkları bu masallar ne kadar eskiydi?

Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü İkinci sınıf öğrencisi iken 12 Mayıs 2010 tarihinde, polis kurşunuyla yaşamını yitiren Şerzan Kurt anısına düzenlenen öykü yarışmasının sonuçlandı. Eğitim Sen Batman Şubesi tarafından bu yıl 9'uncusu gerçekleştirilen yarışma Kürtçe ve Türkçe dallarında yapıldı.

Nurten Yalçın Erüs imzalı “Leon Bahar’ı Takdimimdir” adlı kitap, Varlık Vergisi’nin uygulamaya girişinin 77’inci yıldönümünde raflardaki yerini aldı. Biyografik romanda, Aşkale sürgünü Leon Bahar’ın hüzün dolu hayatı mektuplar ve belgeleriyle anlatılıyor.

22-23 Kasım 2019 tarihleri arasında Pera Palace Hotel’de düzenlenecek ‘5. Kara Hafta İstanbul Festivali’ polisiye romanın ünlü simalarını ağırlamaya hazırlanıyor. Festivalin bu yılki teması, yolu bir dönem Pera Palace Hotel’den geçen Sir Alfred Hitchcock olacak. Organizasyon kapsamındaki tüm etkinlikler iki gün boyunca ücretsiz olarak tüm halkın katılımına açık.

Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından verilen “Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri” bu yılki sahiplerini buldu. Yayınevi Ödülü, geride bıraktığımız yılda 14 kitabı mahkeme kararıyla yasaklanan Avesta Yayınları’na verildi. Avesta Yayınları, Kürt tarihi ve edebiyatına yaptığı katkılarla dikkat çeken bir yayınevi olarak tanınıyor.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yerel seçim sürecinde kampanya direktörlüğünü yürüten ve süreci “Kahramanın Yolculuğu: Yeni Nesil Siyasetin Zaferi” isimli kitabına taşıyan Necati Özkan’a sert tepki gösterdi.

Kadın Yazısı festivalinin ikincisi, 15-24 Kasım tarihleri arasında “Aslında” temasıyla düzenleniyor. Tüketilmiş kavramlardan uzak, yeni bir düşünce biçimine bizi teşvik etmesi hedeflenen festivalde dördü yurt dışından 60’a yakın konuşmacının katılımıyla pek çok etkinlik ve 16 sanatçının katkılarıyla hazırlanan iki sergi ziyaretçilerle buluşacak.

Akit gazetesi, Sel Yayıncılık’ın ilk baskısını 2013’te yaptığı, Aras Güngör’ün derlediği, trans erkeklerin deneyimlerinin yer aldığı “Öteki Erkekler” kitabının üçüncü baskısını “Sapkınlığın kitabını yazmışlar!” başlığıyla duyurdu.

Erciş Belediyesi'ne kayyum olarak atanan ilçenin kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu, belediye tarafından kütüphaneye çevrilen ve "Pirtukbês" olarak anılan otobüsü garaja çektirerek, üzerindeki Kürt şair ve edebiyatçıların fotoğraflarını söktürdü. 

Çağdaşları arasında en özgün kalemlerden biri olarak gösterilen Amerikalı yazar Jean Stafford’ın Pulitzer Ödülü’ne değer görülen öyküleri, Delidolu Yayınları tarafından ilk kez Türkçeye kazandırıldı. olarak kabul edilen öykülerde; çocukluk döneminden başlayan sancılarıyla bireylerin tutsak oldukları iç dünyalarını, çıkmazlarını, insan ilişkilerindeki çalkantıları, tüm bağlılıklardan özgürleşme hayali ile aidiyet arzusunu bir zanaatkâr titizliğiyle işliyor.

“Feminİstanbul Kadın Şiiri Festivali” bu yıl dördüncü kez, “Şiir Şiddeti Yener” manifestosuyla düzenlenecek. Kadınlığın sorunlarına dair evrensel bir fikir, sanat ve diyalog platformu olmayı hedefleyen festival, kadın temalı şiirleriyle her dilden, dinden ve cinsiyetten şairi ‘şiddeti yenmek’ için bir araya gelecek.

Barış Soydan’ın hikâye kitabı “Kediler ve Erkekler” The Roman Yayınları tarafından yayınlandı. Mesele ve T24 yazarı Barış Soydan edebiyata yabancı bir isim değil. Soydan’ın daha önce “Boruotu Cinayeti” ve “Cemaatçinin Ölümü” adlı iki polisiye romanı yayınlanmıştı. Soydan yeni kitabında erkeklerle kediler arasındaki dostluk, yoldaşlık ve sırdaşlık ilişkilerini anlatıyor.

Şair ve doktor Ceyhun Atuf Kansu'nun öyküleri doğumunun 100. yılı kapsamında "Baba, Yağmur Bitti" adıyla Telgrafhane Yayınları tarafından ilk defa bir araya getirildi. Kansu, daha önceki metinlerinde olduğu gibi Baba, Yağmur Bitti isimli kitabında yer alan öykülerde de  yaşadığı ülkenin insanına, doğasına ve gerçeklerine değiniyor.

Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği tarafından verilen Barış Ödülü’nün bu yılki sahibi Brezilyalı ünlü fotoğrafçı Sebastiao Salgado oldu. Ödül Frankfurt Aziz Pavlus Kilisesi’nde (Paulskirche) yapılan törenle 75 yaşındaki sanatçıya takdim edildi.

Diyarbakır’da Göç ve İnsani Yardım Vakfı (GİYAV) tarafından yürütülen dezavantajlı 20 çocuğun kendi çizim ve tasarımlarıyla hikayeleştirdikleri "Çocuk Hakları - Mafên Zarokan" kitabı için imza etkinliği düzenlendi. Türkçe ve Kürt hazırlanan kitap için Laleş Kültür Evi'nde düzenlenen imza günü etkinliğine çocuklar, aileliler ve çok sayıda kişi katıldı.

2018 ve 2019 Nobel Edebiyat Ödüllerinin sahipleri açıklandı. Polonyalı yazar Olga Tokarczuk, 2018 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanırken bu yılın ödülü ise Peter Handke’nin oldu. 2018 yılı Nobel ödülü, Akademi’de yaşanan skandal nedeniyle geçen yıl açıklanmamıştı.

Carical Vakfı tarafından on üç yıldır düzenlenen ve Akdeniz kültürünün gelişmesine, eserleriyle ve yaptıklarıyla katkı sağlayanlara verilen "Akdeniz Kültür Ödülü", sosyolog ve yazar Pınar Selek'e verildi. ödül, Selek'e ödülü 4 Ekim'de İtalya'nın Cosenza şehrinde düzenlenen törende takdim edildi.

Günışığı Kitaplığı'nın düzenlediği Yayıncılık Konferansı’nın kapanışında konuşan Yazar Murathan Mungan, teknolojinin ve yapay zekânın konuşulduğu dünyada doğal zekânın gelişiminin göz ardı edildiğini söyledi. Edebiyatta zamanın belirleyici olduğunu belirten Mungan, “Edebiyat bir damıtma sanatıdır, film bandı gibi hemen sonuna saramazsınız” dedi.

Yazar ve yönetmen Soner Sert imzası taşıyan Devletsiz Bir Ulusun Sineması isimli kitap Dipnot Kitap’tan çıktı. Kürt Sineması’nın varoluşunu, biçimlenişini ve sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel bağlamda işleyişini konu alan kitap, farklı coğrafyalardaki Kürt sinemacıların üretimleri üzerindeki ortaklıkları araştırıyor.

Gazeteci ve yazar Burhan Ekinci’nin Klaros Yayınları'ndan çıkan ve “Odima Üçlemesi” olarak adlandırdığı roman dizisinin ilki olan "Mezel" raflardaki yerini aldı. Ekinci kitapta, Diyarbakır’dan kaçarak kendisiyle sürekli kavga içerisinde olan ve sorgulamalar yaşayan bir ruh halini yansıtıyor.

Şair, oyun yazarı ve Çekya eski Cumhurbaşkanı Vaclav Havel’in anısına New York’ta kurulan Václav Havel Kütüphane Vakfı'nın her yıl verdiği ödülün bu yılki sahibi yazar Aslı Erdoğan oldu. Ödül adayları arasında cezaevindeki gazeteci Ahmet Altan da bulunuyordu.

“Amacım sizi yerçekimi kuvvetini hiç hissetmemiş olduğunuza ikna etmek. Tuhaf ama gerçek.” Nicholas Mee’nin ilk kez 2015 yılında yayınlanmış kitabı Yerçekimi’nin giriş bölümü bu cümleyle başlıyor. Yazar Aristo’dan günümüze kadar insanlığın yerçekimini anlama çabasını anlatıyor.

Son dönemlerde SabitFikir dergisi ekseninde gerçekleşen ayrımcı, cinsiyetçi, homofobik söylemlere karşı edebiyatçılar ortak bildiri yayınladı. Siyasi iktidarın söylemini kendine rehber edinen bir yayıncılık anlayışının yayıldığı vurgulanan bildiride, “Hangi mecradan, kim tarafından gelirse gelsin ayrımcı, cinsiyetçi, homofobik söylemler kabul edilemez” denildi. Bildirinin tam metnini paylaşıyoruz.

19. yüzyılda Altay Dağları’na, Akdeniz çevresindeki çeşitli ülkelere ve Orta Avrupa’ya yaptığı jeolojik ve coğrafi araştırma gezileriyle tanınan Pierre de Tchihatchef’in İstanbul ve Boğaziçi adlı eseri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Diğer Makaleler...

Çok Okunanlar

Facebook'ta Mesele