Artı Değer Teorileri'ni çeviren Fincancıoğlu aramızdan ayrıldı

Ustalara Saygı

Gazeteci, yazar ve çevirmen Yurdakul Fincancıoğlu, 29 Kasım'da hayatını kaybetti. Fincancıoğlu, Karl Marx'ın "Artı-Değer Teorileri" ile "Yabancılaşma"; Vladimir Lenin'in "Tasfiyecilik Üzerine", "Bir Adım İleri, İki Adım Geri" kitapları da dahil olmak üzere pek çok kitabı Türkçeye kazandırmıştı.

1934 yılında Ankara'da doğan Fincancıoğlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra gazeteciliğe Son Havadis gazetesinde başladı. Ardından Zafer, Cumhuriyet, Hürriyet ve Ulus gazetelerinde çeşitli görevlerde yer aldı. 1969 sonunda İngiltere'ye giten Fincancıoğlu, 1985'e kadar BBC Türkçe'de program yapımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev aldı. Türk halk müziğinin ve operasının büyük yorumcusu Ruhi Su, 1977 yılında Yurdakul Fincancı'nın konuğu olmuştu. 1985'te Türkiye'ye dönen Fincancıoğlu, Milliyet gazetesinin haber müdürlüğünü yaptı.

İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Üyesi olan ve sürekli basın kartına sahip olan deneyimli gazeteci Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'ne de layık görüldü. Kurucularından olduğu Sosyal Demokrat Değişim (SDD) dergisinde bazı inceleme ve araştırma yazıları yazdı.

Pek çok kitabı Türkçeye kazandırdı

Gazeteciliğin yanı sıra çevirmen olarak da önemli işlere imza atan Fincancıoğlu, Sol Yayınları etiketiyle yayımlanmış Karl Marx'ın "Artı-Değer Teorileri" ile "Yabancılaşma"; Vladimir Lenin'in "Tasfiyecilik Üzerine", "Bir Adım İleri, İki Adım Geri" ve "Ulusal Sorun ve Ulusal Kurtuluş Savaşları" kitapları da dahil olmak üzere pek çok kitabı Türkçeye kazandırdı. Fincancığlu ayrıca "Anlatamadık Gitti", "Günümüzde Sosyal Demokrasi" ve "Demirel: Demokrasinin Duraklama Yılları" adlı kitapları yazdı.

1 Aralık Salı günü Ankara'da toprağa verilen Fincancıoğlu'nun ardından açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) "Mesleğimize ve TGC'ye uzun yıllar önemli hizmetler veren Yurdakul Fincancıoğlu hem gazeteciliği ile hem de yapıtlarıyla her zaman hatırlanacaktır" dedi.

 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler