Arkadaş Zekai Özger’in hayatı çizgi öykü oluyor

Ustalara Saygı

Günlük internet dergisi Ters Dergi’de Arkadaş Zekai Özger’in hayatının bir kesiti çizgi öykü olarak yayımlanacak. Senaryosunu Özge Yurttaş'ın yazdığı çizgi öykünün illüstrasyonları ise Ali Doğanlı'ya ait. 

Arkadaş Zekai Özger’in hayatının bir kesiti çizgi öyküye dönüşüyor. Günlük internet dergisi Ters Dergi çizgi öyküyü şöyle duyurdu: “Şair Arkadaş Zekai Özger’in kısa yaşamından bir kesit çizgi öykü haline geldi. Senaryosunu Özge Yurttaş’ın yazdığı öykünün illüstrasyonları ise usta çizer Ali Doğanlı’ya ait. Çok yakında Ters Dergi’de...”

Arkadaş Zekai Özger 8 Ocak 1948’de Bursa’da doğdu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra TRT’nin Ankara bürolarında çalıştı.

1970 öncesinde okulunun polislerce basıldığı bir gün, çıkan olaylarda başına ağır darbeler aldı. Aradan yıllar geçtikten sonra 5 Mayıs 1973’te sokakta ölü bulundu, beyin kanamasından öldüğü belirlendi.

Yayımlanan ilk şiiri “Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası” oldu. Soyut, Forum, Papirüs, Yordam, Dost, Yansıma dergileri ile Ulus Gazetesi’nde şiir ve yazıları yayımlandı. Sağlığında kitap yayımlama olanağı olmadı.

Ölümünden sonra ilk olarak “Şiirler” adıyla Nadas Yayınları tarafından 1974'de basıldı. Genişletilmiş 2. basımı “Sevdadır” adıyla Mayıs Yayınlarınca yapıldı. Kitap genişletilerek 6. baskısına ulaştı.

1996 yılından bu yana adına Mayıs Yayınları tarafından şiir ödülü düzenleniyor.

“Siz inanmayın bir gün değişir elbet güneşe ve penise tapan rüzgarın yönü...” dizelerinin yaratıcısı.

 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler